Savolaiset ovat asuttaneet suomea 1500-luvalla levittyen melkeimpä joka suomen paikaan. Suomessa on ollut myös paljon sotia missä ovat sotineet hämäläiset, savolaiset ja karjalaiset(venäläiset). On olemassa vielä aitoja ihmisiä, jotka ovat todellisen Savolaisen kansan kantaisiä..
Katsokaa kuvia linkistä
http://www.verkkotie.fi/Koulutie/Taustapak/06_99oljy/siperia.html
Katsokaa kuvia linkistä
http://www.verkkotie.fi/Koulutie/Taustapak/06_99oljy/siperia.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomalaisilla on yhtä paljon OIKEITA sidoksia tuonne Venäjän puolelle kuin mustalaisella ja työllä.Ota oikeasti selvää.
Olen lukenut Wiikin kirjan ja olen ottanut selvän asioista. Huvittaa vaan kun osa porukasta on unohtaneet juurensa.
Suometar 1847, nro 11
Mitä tapahtuu, uskoo Hämäläinen edeltäpäin säätyksi, eikä siis pidä'surua mistään.
Kaikki tämä, ja vielä vihollisuus Karjalaisten ja Hämäläisten välillä muinaisina aikoina, joina Savolaisista ei tiettykään, osottaa Karjalaisten ja Hämäläisten olevan peräti' eri alku-suvuistakin, ja Savolaisten syntyneen näiden sevoituksesta.
- Kumpia siis näistä sopii kutsua' Suomalaisiksi ?
Ei kummatkaan ole' samaa kansaa kuin muinaiset Suomalaiset ( Sumit ).
Karjalaiset ovat Arapialaisten luontoisia ja lienevät siis kotoisin sieltä, mistä nämätkin.
Hämäläiselle sopii parhaiten oikeus olla' se, joka kuvailee puhdasta Suomalaista.
- Jos nyt näin olisi laita, niin kuinka vähä eikös olisi' se maa, joka saa Suomea äitinkieleksensä' kutsua' - kuinka huokiasti' vastattu kysymys tämän kielen esi-oikeudesta' *).
Aivan sama kuka mistäkin tulee,jokainen jostakin tulee.Maailma on täynnä ihmisiä sieltä täältä ja ketkä ovat jääneet asumaan minnekin.Fakta on vain se että musta on musta ja valkoinen on valkoinen.Smugut ovat smuguja vaikka voissa paistaisi.