Mitä saa soittaa vapaasti?

Tietääkö kukaan mitä musiikkia saa soittaa täysin vapaasti, muuta kuin Mozarttia tai Chopinia.
3295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Matti Jurvaa. Jurvan kuolemasta tuli viime talvena täyteen se ratkaiseva 70 vuotta. Tosin ei pidä unohtaa, että myös esittäjillä on omat oikeutensa, joiden kestoaikaa äskettäin pidennettiin jälleen.

Äänestä

1. Sävellyksillä on 70 vuoden suoja.

2. Sen jälkeen saat vapaasti tehdä siitä oman näköisesi biisin (nuoteista).

3. Jos joku on tehnyt cd-levyllisen Mozarttia tai Chopinia, ei se tarkoita sitä että sinä voit vapaasti käyttää tätä musiikkia omiin tarkoituksiisi, ilmaiseksi. Musiikkikustannusyhtiö omistaa kyseiset äänitetyt kappaleet, ikuisesti.

4. Jos joku on painattanut Mozarttia tai Chopinia nuotit, joudut maksamaan nuoteista tekijälle.

5. Voi siis tehdä yli 70 vuotta vanhoista sävellyksistä oman versiosi, laulat, soitat, ja sinulla on nyt oikeudet tekemääsi biisiin, esim. Mozarttia tai Chopinia. Omistat ne niin kauan kunnes päätät myydä ne pois.

6. Ilmaista musiikkia ei ole olemassa, siis Teostovapaata. Jos teet cd-levyn, etkä liity Teostoon (Teosto toimii "verottajana", joka antaa sinulle "veronpalautuksia", jos musiikkiasi on julkisesti soitettu, esim radioissa), ja joku soittaa sinun "teostovapaata" musiikkia julkisesti, menee sinun rahasti esim. Juicen kuolinpesälle (siis, vuoden aikana eniten radiosoittoja saaneille artisteille).

Äänestä
  • >>1. Sävellyksillä on 70 vuoden suoja.>>

    Tekijänoikeus on sävellyksellä voimassa 70 v tekijän kuolemasta alkaen.

    >>2. Sen jälkeen saat vapaasti tehdä siitä oman näköisesi biisin (nuoteista).>>

    Aivan vapaasti ei teosta voi tällöinkään muuttaa. Lain mukaan teosta ei saa muuttaa tekijän kirjallista tai taiteellista arvoa tahi omalaatuisuutta loukkaavalla tavalla.

    >>3. Musiikkikustannusyhtiö omistaa kyseiset äänitetyt kappaleet, ikuisesti.>>

    No, ei ikuisesti, vaan kustannusyhtiö omistaa esitysoikeudet tuottamiinsa äänitallenteisiin 50 v tallentamisvuodesta alkaen ja jos äänite julkaistaan ennen kuin 50 v on kulunut, esitysoikeudet ovat voimassa 70 v julkaisuvuodesta alkaen.

    >>4. Jos joku on painattanut Mozarttia tai Chopinia nuotit, joudut maksamaan nuoteista tekijälle.>>

    Nuoteista ei joudu maksamaan tekijälle. Tässä ei ole kysymys tekijänoikeudesta. Ne painattanut ottaa varmaankin maksun painotuotteesta, mutta sitä saa vapaasti jäljentää, jos kyseessä ovat nuotit sävellyksestä, jonka tekijänoikeus on lakannut.

    >>5. Voi siis tehdä yli 70 vuotta vanhoista sävellyksistä oman versiosi, laulat, soitat, ja sinulla on nyt oikeudet tekemääsi biisiin, esim. Mozarttia tai Chopinia.>>

    Jos tekijänoikeus on lakannut teokseen, voi siitä tehdä oman teoksen, mutta itsenäisen tekijänoikeuden saaminen edellyttää, että teoskynnys ylittyy eli oman versionsa tekijä tekee niihin jotakin omaperäistä. Jos vain muuntelee esim. Mozartia, saa tekijänoikeuden luomaansa teokseen siinä muodossa, mutta hänellä ei ole oikeutta määrätä siitä tavalla, joka loukkaa tekijänoikeutta alkuperäisteokseen eli siis tavalla joka loukkaisi tekijän taiteellista arvoa tai omalaatuisuutta.

    >> Omistat ne niin kauan kunnes päätät myydä ne pois.>>

    Ei, vaan tekijänoikeus on voimassa niin kauan kuin 70 v on kulunut uuden tekijän kuolinvuodesta. Toki tekijä voi luovuttaa tekijänoikeutensakin pois, jos niin haluaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Papukasa kirjoitti:

Tietääkö kukaan mitä musiikkia saa soittaa täysin vapaasti, muuta kuin Mozarttia tai Chopinia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu