Ritoniemi

???

Kuulin, että uusi omistaja olisi estänyt rannan käytön. Miten tuo käytännössä on toteutettu? Katkaisemalla tie? Jokamiehenoikeuksien mukaanhan siellä saisi käydä ja oleillakin, jos ei ole välittömästi asutuksen vieressä. Omituiselta kuulostaa tuo ja ihmetyttää miten tuollaisen on muka pystynyt toteuttamaan...

13

1486

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yihoyuvo

      Pysyvän venepaikan pitäminen ja parkkipaikka ei kuulu jokamiehen oikeuksiin, kuten ei yleensä mikään, mikä aiheuttaa haittaa maanomistajalle. Jokamiehenoikeus on hieno perinne ja tapaoikeus, mutta sitä ei pidä ymmärtää väärin.

      • ???

        Tuo on totta, mutta kyse olikin rannan harmittomasta virkistyskäytöstä, jota omistaja ei pysty kieltämään.

        Mutta minua kiinnostaa tosiaan miten omistaja on toteuttanut tuon ilmeisen laittoman käyttökiellon...


    • Rahamies käskee

      Uusi omistajaporukka pistää paikan vihdoin ja viimein lopullisesti lihoiksi. Hyvät Veljet kaupungilla valmistelevat jo kaavamuutosta, jonka avulla entinen matkailualue saadaan lopultakin myytyä rikkaille venäläisille ja muille öykkäreille kesämökkitonteiksi, joista omistajaporukoille varataan tietysti parhaimmat päältä.

      Yleisen käytön estäminen lukituin puomein ja kielloin on näin ollen tehtävä hyvissä ajoin, ettei sitten enää tule turhaa mussutusta, kun koko niemi pannaan lopullisesti kiinni ja pois yleisestä käytöstä.

    • tataöbtaö

      Sinne ei saa ajaa, mutta uimassa voi käydä. Tulkoot nostamaan vedestä pois, jos potuttaa.

    • Anonyymi

      Kuka on syyllinen Puijon ja Vehmersalmen Ritoniemen alennustilaan? Voi tätä rappion ja päätöksenteon tilaa Kuopiossa. Toiminta on kun 80-90 luvuilla Neuvosto-Karjalassa. Kuopiolaiset herätkää!

    • Anonyymi

      Puomi estää autoilun Ritoniemeen, mutta hiekkarannalla käy edelleen auringonottajia.

    • Anonyymi

      Häpeäksi Kuopiolle ja Kuopion poliittiselle johdolle ja virkaimes-satraapeille on Puijon ja Ritoniemen alennustila.
      Kuopion päättäjätahot kiusaavat maanomistajaa Vehmersalmen Ritoniemessä, kun koko niemi rakennuskiellossa ja ilman kaavoitusta. Ritoniemi on aivan rappiolla ja vesakoitunut, hylätyt rakennukset romahtamispisteessä Tämä on rikos kuopiolaisia ja maanomistajia kohtaan.
      Kuopion kaupungilla on kaavoitusmonopoli ja se käyttää sitä poliittisin tarkoitusperiin kiusaamalla ja kurittamalla maanomistajia. Näin ei voi jatkua.

      • Anonyymi

        Minulla on myöskin oikeus sulkea tie jos huvittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla on myöskin oikeus sulkea tie jos huvittaa.

        Sinut suljetaan Niuvaan. Sinne on sulla tie auki.


    • Anonyymi

      Siivottava ja uudelleen rakennettava tuo...leirintäalueelta olisi hyvä löytyä

    • Anonyymi

      Miksi Kuopio on päästänyt rappiolle Puijon ja Vehmersalmella olevan ainutlaatuisen Ritoniemen? Seudullinen ja maakunnallinen häpeä.

    • Anonyymi

      Mikä on Ritoniemen kohtalo. Jääkö roskaiseksi hylätyksi alueeksi vai rakennetaanko sine kenties asuintaloja vai tuleeko leirintäalue?

    • Anonyymi

      Kuopion häpeä on Puijon alennustila ja rappiolla oleva Ritoniemi.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      75
      1247
    2. 72
      1164
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      999
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      805
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      705
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      673
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe