Mistähän päin alkaisi esimään syytä,jääkaapissa olevat eväätkin haisee.
Voisiko lattioista tulla ,rossilattia tuuletus aukkoja perustuksissa.Hiekka maa
lattian alla.Vesikaton olen käyttänyt auki toisen lappeen,ei ollut ainakaan näkyvää hometta,5-8cm tuuletus rako. Voisiko lattioissa olla häikkää,siis lattian alla.
30Vuotta vanha harakan pesä silloin neuottiin,että villojen päälle muovi,olikohan virhe
ratkaisu.
Voisiko lattioista tulla ,rossilattia tuuletus aukkoja perustuksissa.Hiekka maa
lattian alla.Vesikaton olen käyttänyt auki toisen lappeen,ei ollut ainakaan näkyvää hometta,5-8cm tuuletus rako. Voisiko lattioissa olla häikkää,siis lattian alla.
30Vuotta vanha harakan pesä silloin neuottiin,että villojen päälle muovi,olikohan virhe
ratkaisu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onkohan sellaisen ummehtunut haju vähän sellainen maan haju
Haju tarttuu vaatteisiin,vaikka käväsee vain sisällä.
Onkohan olemassa mittauslaitetta millä voisi paikantaa lähteen.
Natiseeko lattia kävellessä
Jopa oli ehdotus,natisee se,kun kuivuneet laudat irti niskoista.
Ehdota jotain viisaampaa.
Lattia uusittava.
Rossilattian käyttöikä mennyt jo 30-vuotta pitkäksi.
Kerroin edellisissä,että laitoin silloin muovin villojen päälle,oliko tämä virhe.
Lattiasta oli kysymys!
Rossipohja on lyhytikäinen. Se on se virhe. Muovilla tai ilman.
Alakautta villaa esille ja ulkoilmassa haistelemaan. Todennäköisesti löytyy haju.
Uudessa voisi kokeilla selluvillaa tai finnfoam eristettä. Takuuta ei näillekkään voi antaa.
Jos mökissä on savupiippu niin todennäköisesti piippuun satanut vesi on valunut lattialle laatan päälle ja haisee noelta. Lattiaan kannattaisi tehdä tarkistusreikä jolloin todetaan onko kosteutta. Yleensä on. savupiippu ja lattia pois.
Aina vaan paranee ehdotukset.Vanha hirsimökki,ei ole mitään laattoja vain hiekkaa.
Ehjää piippua ei pura kukaan täyspäinen.
*KV. KOSTEUSVAURIOT: MISTÄ JOHTUU? +ALASIVU.
Tämä sivu on paivitetty 25.12.2012
>>>>Huomio! Tiedosta ensin nämä seikat:
>>>>Rakenteissa home- ja maaperäbakteeri(=ns.sädesieni)-itiöiltä pystytään estämään 100%.sti ainoastaan kosteus!
>>>>>>>>>>>>>>>Kun kosteus pääsee esteettä kuivamaan rakenteesta, niin silloin ei ole kosteusvauriohome-ongelmia!
Home- ja maaperäbakteeri-itiöitä on kaikkialla. Eikä kuivasta itiöstä ole terveys-haittaa luonnossa, eikä rakenteissa!
Huomioi kuinka pienen kiertovesipumpun väärä asennuspaikka putkistossa aiheuttaa kosteusvaurioita rakenteissa! Jatkuu..........
Menit sitten katkaisemaan KOSTEUS-HENGITTÄVYYDEN!
..............jatkuu.
Kosteus-hengittävä hirsitalo:
2.1. Onko rakenteiden kosteus-hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, kipsilevy-, yms-pinnoitteella?
- Jos on: Niin poista kosteus-hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan sekä ulkopuolelta, että sisäpuolelta. Poista kaikki kv-hometoksiinin tummuttama materiaali ja anna hirsien kuivaa kunnolla. Toteuta seinä ”Rakenna hengittävä hirsitalo”-ohjeen mukaan.
Huomautus:
-Rakenna hirsitaloon mahdollisimman raskas katto jolla varmistetaan hirsien riittävä painuminen tiiviyden takaamiseksi ja halkeilun estämiseksi.
-Rakenna hirsitaloon pystykoolattu(50mmx50mm(=tuuletusrako)) ulkopintaverhous joka toimii tuulensuojana! Jatkuu.......
Kokonaan:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/
Tuosta savupiipusta vielä. Usein käy niin että vaikka pelti on kiinni niin silti piipussa ilma saattaa kulkea ylhäältä alas. Tällöin tulee piipun hajua sisälle. Niinkin saattaa käydä että piippuun satanut vesi on valunut betonilaatan päälle. Ja useinhan laatan päällä on jokin tervapaperi tai vastaava. Tällöin vesi ei pääse imeytymään laattaan vaan kostuttaa rakenteita. Mittaa jollain laitteella lattiankosteus.Vaikka tekemällä pienen reiän.
Onko sielä tuvan alla ilmatilaa, ja mitä sielä alla on? Ja onko kissanluukkuja? Onko multaa vai hiekkaa vai kalliota? Onko rakennus montussa vai kummulla? Onko emäntä blondi vai brunette?
Ilmatilaa noin 40cm,harkoissa 10*10 aukkoja.Hiekka maa alla turve otetettiin pois
ennen rakentamista.Rakennus on tasasella maalla,kuitenkaan ei sulamisvedet pääse
rakennuksen alle.Yksi suurempi aukko josta voi kurkistaa,mutta ei mahdu sisälle.
Pitää vissiin ottaa näyte siitä villasta ja haistaa eri tilassa.
Tämä on v...u mainen haju.Emäntä musta,kuin piru.
Onko harkkojen ja alapohjan puuainesten välissä riittävä kapillaarikatko, siis kattohuopakaistale tai vastaava? Jos ei, niin epäilen kosteuden nousseen maasta alapohjaan. Sädesieni ja kostea harkko hyvänä kosteuden kuljettajana ja sementtirakenteisena ovat tunnetut kaverukset.