kunnostustoimenpiteitä? Järvi on heinittynyt ja kuivanut kovasti ja tarvitsisi nopeita toimenpiteitä kunnostamiseen, etenkin vedenpinnan nostoon.
Vielä kymmenisen vuotta sitten Karvianjärvi oli oikea järvi, jossa kelpasi uida ja kalastaa. Entäpä nyt, puolijärveen saa kahlata liejussa, ennen kuin löytää vettä. Toivottavasti veden pintaa nostetaan ja kunnolla.
Ne huvilanomistajat, jotka ovat rakentaneet mökkinsä vesijätölle, voivat siirtää mökkinsä oikealle rakennusmaalle.
Vielä kymmenisen vuotta sitten Karvianjärvi oli oikea järvi, jossa kelpasi uida ja kalastaa. Entäpä nyt, puolijärveen saa kahlata liejussa, ennen kuin löytää vettä. Toivottavasti veden pintaa nostetaan ja kunnolla.
Ne huvilanomistajat, jotka ovat rakentaneet mökkinsä vesijätölle, voivat siirtää mökkinsä oikealle rakennusmaalle.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikö sitä järveä joskus ole suunniteltu kunnostaa, mutta jonnekin sekin into ja paperit ovat hautautuneet. Veten pinta on todella alhaalla.
Ihan ensimmäiseksi noi pahimmat pilaajat viljelijät kuriin, niin monet levittävät paskansa rantamaille mikä on ehdottomasti kielletty siinähän on selkee suoja-alue ilmoitettu, samoin on myrkytysten kanssa yksikin viljelijä menee raktorilla niin pitkälle kun pääsee järvessä ja myrkyttää pajut yms kasvuston sieltä ja tietysti myös rannasta.
Osuit asian ytimeen. Järven lähellä asuvilta vaaditaan kaiken maailman jäteveden puhdistamot ja umpisäiliöt. Sitten tulee maanviljelijä ja levittää lietteensä järveen viertäville pelloille. Ei puhettakaan, että liete kynnettäisiin heti peltoon. Siinä se sitten lilluu ja huuhtoutuu sadevesien mukana järveen.
Ei tarvitse paljoakaan ihmetellä miksi järvi on rehevöitynyt ja levää täynnä.
miettikää ny vähä mitä puhutte...
Mieti vähän itse...
Ihmisten paskat viedään jäteautolla umpisäiliöistä Kankaanpäähän ja tukioikeudenhaltijat levittävät paskansa järvenrantapeltoihin.
Jooooo....Jätevesiasetuksen mukaisia puhdistamoita en tee, niin kauan kun paskanajo vesistöjen lähelle jatkuu. Eikä tarvi tehdä muidenkaan!
Mitähän siellä Sarvelassa, Karviankylään päin lähdettäessä, järvenpuoloisessa ojassa lilluu....
Menkää kukkikset ens kerralla itte näyttään mallia ku näytätte tietävän noin hyvin ei se tää poraamalla auta ja eiköhän ne viljelijät tiedä itte paljoko se suojavyöhyke pitää olla ja peltonsa mihkä saa levittää paskaa ja mihkä ei
Kuule, ne ajaa paskansa vaikka toisen pihaan, jos niin parhaakseen näkevät. Ei sitä lietettä taida paljonkaan sinne pellolle jäädä kun tietkin pitää sotkea.
Kyllä varmaan vieki toisen pihaan jos joku sattuu pyytään muttei ne muuten kyllä vie muutaku omille pelloillensa ja eiköhän tää kinastelu ollu tässä älkää te vaivakko päätänne jokka ette tiedä maaviljelyksestä
Nyt ei olekaan kysymys maataloudesta vaan Karvianjärvestä. Ihan on faktatietoa, että maatalous on vesistöjen suurin kuormittaja. Turha siitä on kinastella. Ihan rauhassa voi nimi. "vittuuntunut1" sitten sadepäivinä lannan levityksen ohessa tutustua tähän linkkiin.http://www.pelastajarvi.fi/jarven_kunnostus
Mutta ei karvianjärvi ny ainakaa kovin paha ooo kyllä siä on hyvä pohja ja vesiki vaikkei ny pohjaan näekkää ja joskus kesällä saataa olla sinilevää mutta eiköhän se oo ihan luonnollista
Maa- ja metsätalous on suurin yksittäinen ihmisen aiheuttama sinileviä lisäävä ravinteiden lisäyslähde vesistöihin.
Ja eikö järves kaiken järjenmukaan oo heinää yleesäkki kasvanu rannas mitä lie heinää ny ikinä onkaa ja ei se kyllä vesi laskenu oo näitten sateitten jälkee. Tai ainakaa mun mielestä oo huolestuttavaa vaikkei siä ny kovin syvää ookkaa (ei paskanmyrskyä oo tarkotus saada vaan sanon oman kannan asiaan )
Haloo hei...eihän järven vesi ikinä keväisin alhaalla ole. Heinä-elokuulla vasta näkyy mikä prutakko järvestä on tullut. Ihan on tosi asia se, että järven pinta on paennut rannoilta keskujärveen. Kunpa tämä vedenkorkeus pysyisi koko kesän, niin ei olisi mitään hätää. Sarvelassa vain patoa kiinni ja vedenpintaa korkeammalle, niin järvestä ei tule mikään sorsastajien unelma.
Karvialaiset suksikaa helvettiin!
Onko mökki vesijätöllä????