Ihastuin ujoon mieheen, nyt minua ujostuttaa

Neito pulassa

Itse olen hyvin ulospäinsuuntautunut ja puhelias, ja olen aina tykännyt miehistä, jotka ovat vähän hiljaisempia kuin minä. Viime viikonloppuna multa lähti jalat alta, kun oltiin yksissä juhlissa: näin siellä kivannäköisen, mutta vetäytyvän miehen. Menin jututtamaan aluksi vain, ettei hän kokisi oloaan yksinäiseksi, ja aluksi hän oli vähän vaivautunut. Jotenkin siinä kävi niin että loppuilta meni yhdessä jutustellessa ja tanssiessa. Illan lopussa hän vei minut kotiini, hän oli siis selvinpäin. Nyt vähän harmittaa, kun itse en ollut. Hän oli todella mukava! Jokin siinä ujoudessa kiehtoo minua suunnattomasti - uskon, että hänessä on paljon enemmän kuin hän uskaltaa julkisesti näyttää.

Kyseessä on fiksu, kohtelias ja todella hyvässä kunnossa oleva urheilullinen komistus, joka kuitenkin on hyvin ujo. Itse en ole enää huippukunnossa, mutta kuitenkin ihan sopusuhtainen, suht nätti, vaikkakin melko tavallinen pieni nainen. Koen alemmuutta siinä, että ystävieni puheista (jälkikäteen) ymmärsin hänen olevan hyvätuloinen, kun taas itse olen ihan perusduunari.

Olen pariin otteeseen viestitellyt tämän miehen kanssa, mutta hän ei ole vielä tehnyt aloittanut keskustelua kertaakaan. Juttelee kyllä kun itse aloitan keskustelun. Toisaalta en halua ahdistella häntä liikaa, mutta toisaalta haluan osoittaa, että olen oikeasti kiinnostunut ja haluan tutustua häneen.

Mitä mieltä olette, ujot miehet, voisitteko ihastua naiseen, joka ei täytä mallin mittoja, ja joka on räväkkä ja heittää hurttia huumoria? Lisäksi tuo tuloero ahdistaa, jos hän ajatteleekin minun olevan ns. alempaa kastia, vaikka en nyt ihan minimipalkalla itsekään ole. Onko vinkkejä, miten kannattaisi jatkaa?

Niin ja hassua tässä on se, että normaalisti hyvin itsevarma nainen onkin nyt hyvin epävarma itsestään. Taisin ihastua oikeasti.

10

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen ujo mies joka on jonkin aikaa tapaillut sosiaalista ja puheliasta naista (kyllä, piti lukea tarina tarkkaan siltä varalta ettet ole kyseinen henkilö :) ), tässä muutama ajatus. Nämä tietty vain omakohtaisia mietteitä, tämän kyseisen henkilön ajatusmaailma saattaa olla erilainenkin...

      Ensinnäkin, mua ei tuloerot haittaa tai kiinnosta. Se riittää että sulla on terve asenne työntekoon, olit sitten hyvä- tai huonopailkkaisessa työssä tai työtön. Elämäntapatyöttömät sossupummit on sitten asia erikseen.

      Toiseksi, jos kaveri on ujo niin tämä tilanne saattaa olla uusi ja sen vuoksi konseptit vähän sekaisin, eikä aloitteiden tekeminen välttämättä tunnu luontevalta. Ole ihan rohkeasti aloitteellinen jos se tuntuu luontevalle, ja pyydä treffeille, ujolla saattaa mennä pari tapaamista siihen että tutustuu sinuun ja uskaltaa päästää aitojen sisäpuolelle mutta tämä ei liene ongelma koska kuitenkin viihdyit hänen seurassaan jo ensimmäisellä tapaamisella.

      Ennen kaikkea, on hyvä ottaa toisen ujous huomioon mutta ole kuitenkin oma itsesi. Luultavasti miehellä ei ole ongelmaa räväkkää luonnettasi kohtaan, mutta jos on niin on parempi että se tulee saman tien esille.

      Onnea matkaan :)

    • itsekin olen..

      Kiva kuulla että on olemassa edes joitakin naisia jotka tykkää ujoista miehistä..

      • dsvdsvsdv

        toki, olettaen että nämä ovat komeita ja hyvätuloisia, KJÄH


    • Neito pulassa

      Kiitos mietteistä. Toivoisin tämän miehen ajattelevan myös noin. Jotenkin vain ihastuessa aluksi sitä miettii, voisiko ikinä olla toiselle riittävä, varsinkin kun toinen on ujo, eikä uskalla tehdä selväksi sitä, onko kiinnostunut vai ei. Räväkkyys ei kai tuota miestä haitannut, koska ihan vapaaehtoisesti oli seurassani koko illan ja vielä tarjoutui viemään mut kotiin. Ehkä nyt vain koitan olla oma itseni ja katsoa, mitä tapahtuu.

      Ujoissa miehissä on viehätystä, mutta joskus olisi kiva että ujokin osoittaisi kiinnostuksensa, niin ei tarvitsisi jäädä miettimään. Ujo voisi pysähtyä ajattelemaan, mikä on pahinta, mitä voi tapahtua, jos tekee aloitteen. Vastauksena on: että toinen antaa pakit. Ja mitä sitten? - Elämä jatkuu! Jokainen tekee joskus hölmöjä asioita, me räväkät vielä enemmän kuin ujot. Silti ujot miettivät ja häpeilevät omia tekemisiään enemmän kuin räväkät, vaikka räväkillä olisi ehkä enemmän häpeiltävää.

      • Tarkoitatko ujoa sillä tavalla, että hirveästi ahdistaa ja jännittää ja täysin lukkoon menee, mutta muuten ravaa kaikissa mahdollisissa ja muutamassa mahdottomassakin menossa, vaiko siten, että on sisäänpäin suuntautunut, hiljainen ja ehkä antaa ajattelevan ja hieman varautuneen kuvan itsestään, todennäköisesti viihtyy enemmän itsekseen?

        Sanoit "-- joskus olisi kiva että ujokin osoittaisi kiinnostuksensa, niin ei tarvitsisi jäädä miettimään. Ujo voisi pysähtyä ajattelemaan, mikä on pahinta, mitä voi tapahtua, jos tekee aloitteen."

        Mutta entäpä, jos se ei olekaan ujo, vaan introvertti tai muuten vain sosiaalisten tilanteiden ja -vihjeiden lukutaidoiltaan sinua matalammalla tasolla? Meinaan, että se sinun "ujosi" voi olla täysin pihalla koko asian suhteen, eikä arvaa ollenkaan, että nyt voisi olla hyvä sauma pyytää sinua ulos. Ja jos hän on samanlainen kuin minä, niin tuskin mikään määrä vihjailua riittää, vaan joudut sanomaan suoraan, että kiinnostaa.

        Nuo mainitsemasi jutut toimivat myös toiseen suuntaan; eli jos se aloitteen tekeminen on tosiaan niin pieni asia, niin miksi et tee sitä itse? Ja kun näytät jo valmiiksi miettineen, mikä on pahinta, mitä voi seurata, niin miksi tosiaan et vaan ota ja tee sitä aloitetta?

        Vastaavasti melko varmasti myös se toinen osapuoli miettii mitä ihmettä onkaan tapahtumassa. Ja "mitenhän tämmöinen hissukka riittäisi tuollaiselle sanavalmiille, joka on jatkuvasti menossa ja ihmisjoukossa kuin lohi Tenossa", voi hän miettiä. "Onkohan se edes kiinnostunut, kun kuvittelisi sellaisen räväkän nyt osaavan kertoa, koska kyllähän se kaikesta maan ja taivaan välillä jo onnistui pulisemaan ilman estoja."


      • samanlainen

        Voi, kunpa kaltaisiasi naisia olisi enemmän, minäkään en olisi lukemassa yksinäisyys- tai ujous- keskusteluja.


    • Ja varsinaiseen aloitukseen vastaus. Tunnistan itseni jossain määrin kuvauksesta.

      Tulot ja/tai -erot eivät kiinnosta, vaan enemmän, että käyttää aikansa mielekkäästi - siis joko noin ylipäänsä töissä, tai jos on työtön, niin muuten kuin laiskotellen.

      Ulkonäkökysymykseen en osaa vastata. Ainakin itselleni on henkinen yhteys huomattavasti tärkeämpi kuin miltä itse kukin sattuu näyttämään. Mutta nämä preferenssit tuskin korreloivat minkään kanssa. Vaikka eivät kai nämä muutkaan sen enempää.

      En koe keskusteluja (riippumatta kuka aloittaa), roisia huumoria ja räväkkyyttä ahdistavina. Toisaalta en osaa tulkita sitä, että toinen aloittaa keskusteluja, kiinnostukseksi. Ymmärrän kyllä, että on kiinnostunut ainakin juttelemaan, mutta olen huono päättelemään riittääkö kiinnostus sen pitemmälle - ja jos riittää, niin mihin suuntaan.

      Vinkkinä siis, että kannattanee olla mahdollisimman suora. Ja tiestysti oma itsensä.

      • Neito pulassa

        Hei Mogma.mitts, kiitos ajatuksistasi. Enemmänkin tämä kaveri on "sisäänpäin suuntautunut, hiljainen ja ehkä antaa ajattelevan ja hieman varautuneen kuvan itsestään, todennäköisesti viihtyy enemmän itsekseen". Voi hyvinkin kuulua siihen sakkiin, jolle ei minkäänlainen vihjailu toimi.

        Ajattelen, että minähän olen tehnyt jo aloitteen, kun ihan ensiksi menin hänen viereensä juttelemaan ja aloitin pari kertaa viestittelyn, ja että nyt olisi hänen vuoronsa. Mutta voi hyvin olla kuten sanoit, että hän ei ehkä osaa tulkita tätä tilannetta oikein, vaan voi ajatella mun olevan vain ystävällinen.

        Kerranhan täällä vain eletään, vois kai sitä itsekin ihan suoraankin sanoa että olen kiinnostunut ja lähetkö kahville. Teen sen ensi viikolla, ellei asia ole sitä ennen edennyt mihinkään. Eihän sitä pakkeihin kuole.


      • ujo mies..
        Neito pulassa kirjoitti:

        Hei Mogma.mitts, kiitos ajatuksistasi. Enemmänkin tämä kaveri on "sisäänpäin suuntautunut, hiljainen ja ehkä antaa ajattelevan ja hieman varautuneen kuvan itsestään, todennäköisesti viihtyy enemmän itsekseen". Voi hyvinkin kuulua siihen sakkiin, jolle ei minkäänlainen vihjailu toimi.

        Ajattelen, että minähän olen tehnyt jo aloitteen, kun ihan ensiksi menin hänen viereensä juttelemaan ja aloitin pari kertaa viestittelyn, ja että nyt olisi hänen vuoronsa. Mutta voi hyvin olla kuten sanoit, että hän ei ehkä osaa tulkita tätä tilannetta oikein, vaan voi ajatella mun olevan vain ystävällinen.

        Kerranhan täällä vain eletään, vois kai sitä itsekin ihan suoraankin sanoa että olen kiinnostunut ja lähetkö kahville. Teen sen ensi viikolla, ellei asia ole sitä ennen edennyt mihinkään. Eihän sitä pakkeihin kuole.

        Hyvä asenne, varmasti mies/miehet arvostaa suoraa aloitetta!


    • Neito ihan ookoo

      Blaah. Minun aloitteestani meillä oli yhdet treffit, joilla ainakin itse viihdyin. Sen jälkeen pari yhteydenottoa, ja that's it. Kiinnostaisi vieläkin, mutta en halua painostaa tai vongata, ei vain ole mun tyylistä. Teen johtopäätöksen, että en ollut miekkosen mielestä riittävän kiinnostava. Näinhän siinä tuppaa käymään, että minua kiinnostavat urokset eivät kiinnostu minusta, mutta annas olla kun vastaan tulee mies, joka ei kiinnosta mua ollenkaan, kyllä sitten tulee yhteydenottoja niin ettei meinaa mikään some/puhelin kestää sellaista viesitulvaa. Ärs.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      7007
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4899
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      150
      3700
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      119
      3499
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      75
      3443
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      55
      2937
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2759
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2396
    10. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      97
      2039
    Aihe