Kuinka oppisin ruotsia taas?

¤Marsvin¤

Tämä ruotsinkieli on vähän päässyt unohtumaan minulta ja olisi kivaa kuulla teiltä ehdotuksia, että millä sitä pääsisi kohottamaan? Eli pohjana on se että olen joskus osannut ruotsia kuin äidinkieltä, mutta siitä on jo monia vuosia.

Ruotsinkielisiä ohjelmia en tykkää katsoa yhtään, mutta lukeminen kiinnostaisi(ei kirjojen). Minun pitäisi oppia miten sanoja kirjoitetaan ja sitä kautta tiedän miten ne lausutaan, mutta jos kuulen sanoja, niin en tiedä miten jotkut niistä kirjoitetaan. Ymmärrän silti puhetta.

Itse ajattelin selailla vanhoja ruotsin koulukirjoja. Sitten olisi myös kivaa mennä jonnekin chattiin, jossa puhuttaisiin ruotsia, mutta että ne toiset kuitenkin osaisivat suomea, että voisivat tarpeen tullen minulle suomentaa :)

Suomenruotsalaisia sukulaisia näen varmaan kerran kahdessa vuodessa, joten harjoitusta ei tule niiltäkään. Iskää voisi ehkä pyytää puhumaan minulle ruotsia =)

1

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P. Veli

      Hankkiudu vain seuraan, jossa sinun ruotsinkielentaitoasi pidetään itsestäänselvyytenä.

      Parhaita ovat sukulaiset, joita harvoin tapaat ja joiden kanssa olet aikaisemmin puhunut ruotsia. He tietävät, että osaat ruotsia. Silloin se sujuu sinultakin.

      Itse olen vahingossa joutunut sellaiseen tilanteeseen ja todennut hämmästyksekseni, että osaan ruotsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      20
      3916
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      246
      3851
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      133
      3450
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      81
      3438
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2297
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1823
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      57
      1703
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1620
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1511
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1453
    Aihe