Majoitus ruska-aikaan

Sapattilainen

Onko helppoa saada? Siihen aikaan ei ole vielä ikinä päässyt Lappiin, nyt olisi mahdollisuus. En ole harrastanut varsinaista vaellusta, mutta kunnon päiväretkiä tekisi mieli tehdä. Paikka voisi olla vaikka tuo Pallaksen alue. Tai toisena vaihtoehtona Saariselkä. Mutta tekisi mieli lähteä " hyvän sään aikaan syyskuulla" eli ex- tempore lähdöllä kun sää suosii. Mutta saako silloin majoitusta, sanokaapas kokeneemmat. Teltassa en ajatellut nukkua.

5

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • na-b

      Parhaimmalla ruskaviikolla majoitus voi olla täynnä, mutta soitappa Saariselän Panimolle ja kysy mikä on tilanne. Kiilopää on toinen paikka, jossa on huoneita.

    • xfdgdh

      Ruska pakkasella on paras aika samoilla ja hakea elämyksiä, tuima napsu ehkä iltanuotiolla ja kuivattuvelli evääksi.

    • JäRen jäsen..

      Katsoppa TRL Ry.n sivuilta.Löytyy sopivia kohteita sopivaan hintaan...

    • Lappalakki

      Oltiin kuukausi sitten Saariselällä. Tällöin majoitustilaa oli runsaasti... (ei tietenkään mikään sesonkiaika) pääasiassa ulkomaisia turisteja. Saariselkä on varsin hyvä paikka, josta tehdä retkiä eri tuntureille, kullankaivuumaille ja muuten vaan maastoon. www.tunturiin.fi saa hyviä maastokarttoja lapin eri alueista (ja muutakin tarpeellista tavaraa, kuten rinkkoja). Perinteinen paperikartta osoittautuikin pettämättömäksi, koska puhelimen netti ei noilla leveysasteilla aina toimi ja suunnistaminen oli melko hankalaa aina kun laskeutui hieman tunturin juureen. Joten ei muuta kuin kompassi ja kunnon paperikartta kainaloon ja tuntureita valloittamaan. Kiilopää ja Kaunispää ovat ainakin helpot päiväretkikohteet kokemattomillekin retkeilijöille. Päivämatkan päässä on myös Norjan raja, josta löytyy taas lisää koskematonta luontoa.

    • Lappalakki

      Piti vielä sanomani, että Saariselälle tultaessa (Rovaniemeltä päin) on tien varressa pari suurempaa majoituspaikkaa, juuri ennen Saariselän keskustaa. Nimiä en nyt kuollaksenikaan muista, mutta majoituskapasiteettiä siis tosiaankin löytyy. En usko, että on ongelma, vaikka ajaisi perille asti ja vasta sitten alkaisi murehtia majoitusta kyllä jostain aina jonkinlainen majapaikka löytyy, vaikka osa talviaikaan auki olevista hotelleista onkin kesäisin kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3036
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1375
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      902
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      887
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe