saatana ;( -.-

...

Oon siis 13v tyttö. Ja mulla on SUURI ongelma nimittäin mulla ei oo omaa huonetta vaan yhteinen huone siskon kanssa. Se on hirveetä. Koko ajan se vaan istuu meien huoneessa ja on koneella siellä. Mä en voi olla siellä koskaan rauhassa. En voi koskaan piirtää siellä, se vaan ilkkuis mun kuville. Enkä viitsi tehä siellä oikeestaan mitään kun se vaan tuijottaa. Jos vaikka käyn hakemassa kameran sieltä niin se nostaa katseensa ja tuijottaa mua koko sen matkan ovelta hyllylle ja takaisin ovelle. Enkä voi oikeen muuallakaan mitään tehdä koska kaks pikkuveljee. Mun mielestä on epäreilua että kaikilla mun kavereilla on omat huoneet.
Vanhemmille oon ehdottanut jo kaikkea mahdollista. Oon ehdottanut väliseinää, sitä että wc:stä tulis mun huone. Mua ei haittaa vaikka se olis niin pieni että sinne mahtuisi vaan sänky. Kunhan sais vaan omaa rauhaa. >; (

17

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama tilanne

      Mulla on yhteinen huone mun 8 vuotta nuoremman pikkusiskon kanssa. Olen ehdottanut vanhemmilleni muuttamista isompaan asuntoon, mutta se ei käy. Munkin kaikilla kavereilla on oma huone. Onko siskosi sua vanhempi vai nuorempi? Minun kantani on, että lapsilla pitää olla omat huoneet. Jakaako sun pikkuveljet keskenään myös huoneen?

      • ...

        Se on mun isosisko. Ja pikkuveljet jakaa myös huoneensa. Oon samaa mieltä, että lapsilla pitää olla oma huone.
        Jaksamista sulle.


    • voitha

      voitha tehä juttus sängyn alla

    • gjkööoiuutf

      Ongelma on sinussa itsekäs kusipää. Vanhempiesi tulisi nakata sinut pellolle.

    • Hei järkeä päähän!

      Hei mä oon asunu mun isoveljenkaa nyt sen 12 vuotta (muistaakseni ehkä enemmänkin)
      Niin asu ny vaa sen sun siskonkaa.
      Ei sun vanhemmilla oo varaa toteuttaa sitä sun toivetta.
      Deal with it.

    • Tykkäänkiroilla

      Kuka halvetti haluaisi huoneensa wc'seen, ajattele nyt perkele, kaikki putket viemärit, hyi hitto.

    • Memimia

      Ehdota sun vanhemmille jonku verhon tai suihkuverhon hankkimista millä vois laittaa huoneen puoliks :) Niin saisit tavallaan oman huoneen :)

    • ampiainenjo

      Jos huone on tarpeeksi iso niin siihen voi rakentaa väliseinän. Sama brobleemi .

    • 14vTyttö

      Hei, Mä jaoin huoneen puoltoista vuotta mua nuoremman siskon kanssa, se oli tuskaa! Sitten tehtiin remonttia ja saatiin rakennettua väliseinä yläkerran vanhaan olohuoneeseen. ( kaikilla sitten omat huoneet ) Mun ehdotus sulle olis että rupeet keräämään rahaa, ja ostat itte sellasen verhon, sermin, liukuoven, tms. Ehdota kuitenki ennenkun ostat :D Koska jos ite maksaisit, vanhempas saattais suostuu ;) Ja kysy siskoltas jos hää antais rahaa siihen, vetoa vaikka siihen että sekin saisi omaa rauhaa :)

    • iuwtiwoi

      Tuossahan on käytännön hyötyjäkin. Hän voi nuolla sulle orkut aina iltaisin

    • otaopiksi

      Sit kun sä ite oot äiti niin hommaa niin paljon fyrkkaa, et saat jokaiselle mukulalle omat huoneet tai sit et porsi enempää pentuja kun sulla on varaa niin kun sun vanhemmat on tehny.

    • OlenVitutus

      Mulki yhtene huone siskon kans. Yritä ny runkata ku yks tulee sinne melkee aina ku meen sinne.

    • kaikkionsuhteellista

      Oookste jostain pk-seudulta, kun asunnot on tollasii sardiinipurkin kokoisii? Nou hätä heiiii, kyl teidänkin vanhemmat saa raavittua rahat kokoon siihen suurempaan kämppään. About niihin aikoihin kun Te kirjoitatte ylioppilaaksi, ja häippäsette opiskelijasoluun Jyväskylään. Mut siihen Sun huoneeseen voi sit laittaa vaikka biljardipöydän. Tai pitää harrikkaa talvet sisällä. Tai sun äiskä saa jättikokoisen vaatehuoneen...tai....

    • 14v

      Ikävä varmaa itsetyydyttää :D

    • ItsestäKiinni

      Meitä oli kotona aina neljä poikaa samassa huoneessa, siihen ei mahtunut enempää sänkyjä. Opiskeluaikana asuin kolmen pojan kanssa samassa honeessa, ei ongelmia.

      Veljien kanssa kun asuttiin, jos joku tuli yöllä vaikka tansseista, niin minä en ainakaan koskan herännyt siihen, mutta jos talitiainen istahti katonharjalle niin todennäköisesti heräsin siihen. Olen herkkäuninen.

    • wrtwrgt

      eristä oma tilasi vaikka lakanalla .

    • NytONkivaa

      Miten te selviitte ku ei voi vetää käteen on kokemusta mut nykyää mul on pienen talon kokone huone :3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe