IDIOOTTI OLLI LINDHOLM

Ei voi elää

Ölli on malliesimerkki tyylitajuttomasta idiootista. Hän ei ilmeisesti ole koskaan tajunnut alkuperäisen Yön arvoa, sen punkrock -sävytteisen melankolisen katurockin pointtia. Ölli teki rahan takia typerimmän ja häpeällisimmän ratkaisun, ja Yö on nyt iskelmä/laulelma/humppabändi. Anteeksiantamatonta.
Jumalauta itku pääsee kun kuuntelee Yön ekaa levyä tietäen tämän nykyisen loputtoman nyyhkyripulin olemassaolon.

11

2346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hais taOlli vi ttu

      Ja tilannetta ei todellakaan paranna se, että pelle luulee ihmisten ihailevan skrodeja isoperseisiä jää kiekkoilioita, ja reenaa siksi salilla. Äijä näyttää lavalla huojuvalta pystyynnostetulta isoper sevillisialta, ja kuulostaakin siltä. Aika harva artisti pystyy jatkuvsti laulamaan huonommin kuin debyyttilevyllään 30v. sitten.

    • Suomiralleja

      Hakulisella on ollut upea taito jo nuorena tehdä hienoja iskelmällisiä lauluja. Yön ensimmäiselläkin levyllä on kuultavissa näitä Suomi-iskelmään nojautuvia helmiä.

      Toki myöhemminkin Yölle on tehty hienoja ralleja Juha Tapion, Hanhiniemen ym. toimesta. Unohtamatta vaikkapa Jussi Hakulisen upeaa Rakkaus on lumivalkoista.

      Se on totta, että Yö yhtye toi yhtenä sanansaattajana suomalaiseen kevyeen musiikkiin jo ensilevyllään popahtavaa ja jopa rokahtavaakin särmää silloisten iskelmä artistien tuotannon ohelle.

      Varsinaisen rockin ja rytmimusiikinhan kanssa Yö-yhtyeellä ei ole kaiketi koskaan ollut varsinaisia yhtymäkohtia.

    • Varma tieto

      Ollilla on aivan helvetin iso pää ja laulu vaan huononee nykyään. Läski ei jaksa enää, pää painaa.

    • Kannustuskommentti

      Joo just. On totta, että Hakuliselta on Yölle syntyneet parhaat biisit, mutta eivätpä nämä sävellystaidot ole Olliltakaan hävinneet mihinkään, vaan useimmilta uusimmilta levyiltä on löytynyt myös taattua Ollinkin synnyttämää materiaalia, vaikkakin sanoitukset ovatkin olleet muiden käsialaa. Mielestäni tästä on viime aikoina Yö-yhtyeelle syntynyt eräänlainen kivijalka onnistua edelleen omalla tavallaan myös riitojen jälkeen Jussi Hakulisen kanssa. ...Ja kieltämättä heidän toiminta pyörii jossain määrin liikaa avustavien tahon ympärillä, pitää paikkansa, mutta minään kovin suurena idioottina en Ollia millään tasolla pidä.

    • C0 2

      Hyvähän se on jos pystyy omia piisejå tekemään, sillon jää myös radiosoittokorvaukset itselle. Mut jos ne on huonoja piisejä, sillon levyt
      ei myy eikä soi radiossa. Vaikea yhtälö, ehkä juuri siksi Ollin pää on kasvanut?

    • löpön

      höpön

    • MrJuha82outolintu

      Höpö höpö.
      Olli on ihan tarpeeksi fiksu.
      Miksi pitää haukkua??????
      Senkin ilkeä paska.
      Hyi sua.

    • pölhökanto

      Ollilla on tosi iso pää, aivan helvetinmoin kanto, ihan naurettavan näkönen.

    • kantoaines

      kiviset ja soraset, kumpi

    • Anonyymi

      möffö

    • Anonyymi

      Oisko syytä poistaa tämä kirjoitus!! Miksi kuolleista kirjoitella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      334
      2305
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      60
      1974
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1702
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1415
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1353
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1324
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      26
      1305
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1257
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1217
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1026
    Aihe