koululainen

Sorsastus 2014

Moi!
Mitä mieltä olette asiasta jos olen sorsastuksen alkamispäivän pois koulusta. Onko teidän mielestä hyväksyttävää?

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • penttiolavi

      On hyväksyttävää

    • 19+9

      Jos vanhempasi ovat vastuuttomia eikä koulunkäynnilläsi ole väliä niin kai se on oikein. Itse en aloituspäiviä saanut aikanani vanhempien vastustamisen takia vapaaksi vaikka isäkin innokas mettämies on.
      Koulu ensin vapaat sitten. Eri asia kun olet töissä niin ajoitat lomat ja vapaat jahtikaudelle.

    • ensin harrastus

      Aloitus on vain kerran vuodessa, ja se on hyvä syy olla pois töistä/koulusta.
      Joka vuosi on vain päästävä aloitukseen, se on elämäntapa.

      • Mehtuu mies

        Olkoon elämäntapa tai ei. Itse tosin olen aloituksissa yleensä ollut mutta pakottavaa tarvetta siihen klo 12.00 järvelle menoon ei ole. Jos järjellä ajatellaan koululaisen päivää ehtii hän vallan mainiosti koulun loputtua aloitukseen koska oletettavasti keskipäivällä on kuumaa ja sorsia ei kiinnosta lento alkuunkaan niin hyvin joutaa koulussa olemaan. Illansuussa käy sitten iltalentoset pudottamassa ja on todennäköisesti ainoa aika kun ruuti palaa jos ei sesto pitkin kaislikoita missä vielä aloituksen aikaan lymyää poikueita jotka päästää helposti ohi eivätkä edes pompi lentoon.


    • Latailija....

      Kyllä sinä ehdit koulunjälkeenkin, koska jahtihan alkaa klo 12 keskipvällä. Illalla sitten

    • kusti63

      Sellaiset käy kouluja jotka ei elämässä muuten pärjää.

    • 16+14

      Enemmän sitä järkeä tulee metällä ku koulunpenkillä mätäntyessä.

      • Sorsastus 2014

        Vanhempani hyväksyvät asian ja pärjään todella hyvin koulussa (keskiarvo 9), joten minun mielestäni yksi päivä ei paljon haittaa jos koulusta on poissa. Siksi tätä kysyn koska siirryin juuri peruskoulusta ammattikouluun. Minulle riittäisi hyvin vain iltalennot mutta käyn toisella paikkakunnalla koulussa kuin missä asun ja metsästys paikka on eri paikkakunnalla joten ei ole järkeä iltalennoille lähteä.


      • ränkän pyynthin
        Sorsastus 2014 kirjoitti:

        Vanhempani hyväksyvät asian ja pärjään todella hyvin koulussa (keskiarvo 9), joten minun mielestäni yksi päivä ei paljon haittaa jos koulusta on poissa. Siksi tätä kysyn koska siirryin juuri peruskoulusta ammattikouluun. Minulle riittäisi hyvin vain iltalennot mutta käyn toisella paikkakunnalla koulussa kuin missä asun ja metsästys paikka on eri paikkakunnalla joten ei ole järkeä iltalennoille lähteä.

        No pidinhän minäkin "pekkasia" ja amiksessa oli kuukautta kohden tietty määrä päiviä jotka sai olla pois selittelemättä niin nehän käytettiin tarkasti jahti hommiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      188
      2431
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2110
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2083
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      76
      1811
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1730
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1590
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1311
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1239
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1184
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1143
    Aihe