Kohde-esimieheksi pakottaminen

Järjestyksenvalvoja

Olen töissä keskisuuressa kauppakeskuksessa järjestyksenvalvojana. Kohteemme ilmoitustaululla on ollut keväästä asti lappu, jossa etsitään kohteelle kohde-esimiestä. Kukaan ei luonnollisestikkaan ole kyseistä koiranvirkaa hakenut, sillä entiset kohde-esimiehet ovat jaksaneet työtä 3 kuukaudesta puoleen vuoteen. Suurin syy on ollut se, että asiakkaan edustaja (kiinteistöpäällikkö) on erittäin hankala ja lisäksi kohde-esimiehelle kuuluu kaikenlaista lippu-lapputyötä ja hieman vastentahtoista ylityötä aina, kun joku sairastuu ja kellekkään muulle ei sovi.
Koska hakijoita ei ole, on työnantaja päättänyt direktio-oikeudella määrätä allekirjoittaneen kohde-esimieheksi 18.08.2014 alkaen.
Siispä kysyn. Työsopimuksessani lukee vartija-järjestyksenvalvoja - 3 vuorotyö. Voiko työnantaja direktio-oikeudella muuttaa työni kohde-esimies - 1 vuorotyöksi vasten tahtoani?
Tulen eroamaan työstä ja hakeudun toiseen firmaan, jos tämä toteutuu.

7

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palmia = Pulmia
      • kateus, se kateus

        Kato, kato. Jollakin on samallaisia kokemuksia kuin minulla, tosin eri firmasta. Samat heputhan ne loppujen lopuksi pyörii noissa kaikissa alan firmoissa.


    • Tuttua juttua

      Todella sääli, sillä Suomessa on todella paljon kivoja vartiointikohteita, joita olisi mukava tehdä. Mutta sitten asiakas tai asiakasta edustava, turvallisuuspäällikköä leikkivä varastoesimies on niin hankala, että kukaan ei halua tehdä kohdetta varsinkaan päivävuorossa.

    • kk2212

      Ei ole mikään pakko vaihtaa toimenkuvaa / allekirjottaaa mitään sopimusta jossa otat vastaan kohde - esimiehen hommat. Irtisanoakkaan ei voi koska mikään pykälä irtisanomiseen ei täyty. Ota yhteyttä vaikka luottamusmieheen tai työsuojeluvaltuutettuun mikäli yritetään pakottaa.

    • Ei oikein kiinnosta

      Meilläkin on kohteita, joihin on jo tovi etsitty esimiestä. Kiinnostus on ollut vähäistä, koska yhden palkkaluokan nousu ei mitenkään korvaa sitä kaikkea, mitä esim. kohde-esimies joutuu tekemään ja kestämään.

    • __...__

      Näitä keskusteluja lukiessa ei voi kuin todeta että onneksi itsellä nuo KEM-velvollisuudet ovat huomattavasti pienemmät ja helpommin hoituvat kuin tässä edellä mainitussa tapauksessa.

      Hirveästihän nuo KEM:n tehtävien sisällöt vaihtelevat, kieltämättä. Toinen voi päästä helpommalla kuin toinen ja paljon kanssa ratkaisee se asiakkaan edustaja kenen kanssa olet sitten tekemisissä itsekin. Ei se palkan korottaminen tosiaan missään tunnu sitten vaikka kuinka olisi "esimiestä" kun työtehtävät ja ympäristö eivät ole mieluisia.

      Tässä myös muutamat kertovat että firmassa jossa työskentelevät on auki paikkoja kohde-esimiehille, mutta halukkaita tehtäviin ei löydy. Olisi mielenkiintoista tietää, että onko kyseessä kenties Securitas tai joku vastaava jossa jää näitä tehtäviä uupumaan. Luulisi että löytyisi aina joku vaikkapa ansioluetteloaan koristelemaan taikka jotain.

      Ei minusta kuitenkaan ketään voi pakottaa tuohon hommaan oli sitten kuinka direktio-oikeutta takana perusteluna taikka ei. Ei tosiaan kannata lähteä siihen että laittaa nimeään alle mihinkään paperiin, vaan kyseenalaistaa päätöksen.

      Viime kädessä sitten irtisanoutuu, jos ei muuta.

    • Turva-alalla

      Ei ole Securitas ainoa, jolla on vaikeaa löytää osaavaa esimiesporukkaa, sama ongelma käytännössä kaikilla isoilla. Ja KEMmin paikoille ei paljon ole hakijoita, joutuu vaan turhaan paskamyrskyn keskelle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      96
      2005
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1827
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      320
      1644
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      1520
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      29
      1036
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      994
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      988
    10. 67
      964
    Aihe