Onko s/V40 Volvoissa sinkitty kori? Ja tehdäänkö kyseisiin malleihin tehtaalla minkäänlaista ruoste suojausta? Voisko joku "asiantuntija" vähän kertoa Volvojen ruostumisesta ja mahdollisista ennelta ehkäisyistä.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
ruoste ongelmia. Niitä ongelmia on kyllin Mersupalstalla. Volvo on hyvin tehty pohjolan vaativiin olosuhteisiin. Toki jälki suojauksesta ei kyllä ole haittaakaan.
Volvo on varsin hyvin tehty auto, mutta ainakin vanhemmissa 1980-luvun 700-autoissa on syytä kiinnittää huomiota kynnyskoteloihin, alustaan, ovien alaosiin, takapyörän takana oleviin koteloihin, konepellin etureunaan, tuulilasin ympäristöön sekä kattoluukun reunoihin. Nämä ovat tyypillisimmät ruostekohdat.
Uudemmissa (1989-) ruostuminen on oleellisesti vähäisempää. Eivät kaikki vanhatkaan ole ruosteessa, mutta jos ruostuminen pääsee alkamaan eikä mitään koskaan tehdä, ruostuvat pellit hiljalleen puhki.
850-malli tuntuu erityisen hyvin suojatulta ruostetta vastaan. En ole vielä nähnyt yhdessäkään autossa ruostepilkkuja, vanhimmat ovat sentään jo 12-vuotiaita.
Mun v40:stä ruostu perä. Voi olla että kyseessä oli joku valmistusvirhe, mutta volvo ei suostunut ko. ongelmaa korjaamaan; väittivät kiven iskuiksi. Ja *ITUT sanon minä. Vaihdoin auton ennen kuin takaluukku lahosi kokonaan. Auto oli muuten vuosimallia 2000- eikä mikään kolariauto!
hollannissa valmistettuja S40/V40:ä. Niiden suojaus ei ole yhtä hyvä kuin isommissa malleissa S60/V70/S80.