Eilen mökiltä tullessani ja ohittaessani laatumerkilläni Citikan romua, ihmettelin jo 50 m:n päässä mitä helv.. sumua täällä lentää. Ohitettuaani tämän sumulingon pyyhkäsin tuulilasia ja lasi meni melkein näkymättömäksi. Ajattelin että mitä helv... kunnes välähti että Citikasta totuttuun tyyliin lentää tavallista enemmän öljyä. Kyllä rupes nyppimään, meinasin pysäyttä ja vetästä korville sitä hyypiötä.
Ei siinä muu auttanut kuin ajaa pesulle, eikä lähtenyt muuten kuin liuotepesulla öljy pois. Kaikenlaisia rakkineita sitä Suomen teillä liikkuukin. Ei muuta kuin tuonti kieltoon USA:n malliin.
Ei siinä muu auttanut kuin ajaa pesulle, eikä lähtenyt muuten kuin liuotepesulla öljy pois. Kaikenlaisia rakkineita sitä Suomen teillä liikkuukin. Ei muuta kuin tuonti kieltoon USA:n malliin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Citikan vienti USA.an kiellettiin juuri näiden ongelmien vuoksi. Citikka ei läpäissyt kovia ympäristömääräyksiä ja todettiin haitallisemmaksi kuin Harrisburgin ydinvoimala.
ja muistit, että Tojoosi pitää taas vaihtaa öljyt. Ei kun Motonettiin ja navetan taakse vaihtohommiin, säästyy siinäkin taas pari euroa.
Tai sitten kaverilla oli kiire takaisinkutsun mukaiseen liikenneturvallisuuden vaarantavien vikojen korjaukseen. Jos nyt myöhästyy, niin seuraava aika lienee vasta kuukausien päästä. 9 miljoonaa tojotakaisinkutsua tekee melkoisia jonoja.
Suututtaahan se ja varmaan tuo laadukkaalla autolla ajava citikkakuski vielä virnisteli tojokuskiparalle.... Se olikin sitten se viimeinen pisara, joka ajoi miesparan tänne somen ääreen...
Olisikin Citroen, vain joka-aamuinen öljynlisäys koneeseen ei ikinä tarvitsisi vaihtaa öljyjä.
mutta työttömän Tojo-kuskin ei tarvitse joka aamu lähteä mihinkään, kerran pari kuussa Kelaan ja vastaaviin armopalapaikkoihin riittää.
Olet amatööri. Kelaan tarvitsee ilmoittautua vain kerran kuussa. Ja MOL sivustoille kerran kahdessa kuussa. Itse mielummin tienaan rahani pimeästi ja saan asumistuet ym. pikkuhillot kelasta. Juu ja ajan toyotalla koska se on halpaa. Citikan ostaessasi et ole ainoastaan tyhmä, vaan elämäntaparajoitteinen ja luuseri. Höh pitikö tämäkin itsestään selvyys mainita?
Pysythän sinä noilla armopaloilla juuri hengissä mutta elämiseen ne ei kyllä riitä eikä oikean auton pitämiseen.
Tyypillinen tojo-honottaja. Elää yhteiskunnan siivellä, kusettaa kaikkia ja muutenkin puheissa ei ole mitään järkevää. Pysy vaan sen riisikupin muovipenkissä ja muista uudistaa kirjastokortti, että pääset lukusalin tietokoneella tänne kertomaan lisää säkenöivästä älystäsi ja elämäntavoistasi. Autoista et tiedä mitään, märkäkorva.