Juomalasi merirosvopainokuva 60luvun

+rommipossulasit

Hei.
Onko kellään antaa tietoa kenen laseja voisivat olla?Tai hintahaarukkaa ko laseille?

Hyvin ohut juomalasi.Kartion muotoinen.Muistuttaa kartiosarjan lasia,paitsi että lasi on todellakin hyvin ohutta.Heittäskö että milli ja joku pieni mitta päälle.
Mittaamatta heittäisin että suu 7cm,pohja 5cm.Korkeus 15.

Ohkaisuudestaan huolimatta hyvin kestävää lasia.
Ei säikähdä kolautuksia.

Jokaisessa lasissa on suukultaus ja erillainen merirosvoaiheinen painokuva:
Yhdessä puujalkainen kiikaroi rommitynnyrin ja papukaijan kanssa,toisessa kiivetään miekka kädessä merirosvolipun liehuessa mastoon köysiä pitkin.Kolmannessa kapteeni Koukku papukaijansa kanssa tukevassa haara-asennossa ja neljännessä ruutitynnyrin päällä istuva-ei niin herrasmies kulauttaa rommia suoraan pulosta.
Täydellinen ananasrommilasi,tai mieheni mielestä tehty oluelle.Lasin vetoisuus on 1cm vaille olutpullo.

Sis kerrassaan charmantteja!

Lisäksi minulla on vähemmän kiehtova aihe samaa lasia.4kpl Ladies,gentleman ja pikku / isopossu viivoilla varustettuja juomalaseja.Siitä saa valita minkälaisen kulauksen haluaapi.Teksti on hyvin retroa kaunokirjaimilla painettua ja kuvan tyyli ajoittuu tuonne 60 luvun alkuun.Väri roosa ja ruosteen oranssi.

Lisäksi kirppikseltä löytyi myös samaa sarjaa oleva lasi jossa suuri keltainen logo "Savo",jotenka otan vapauden ja päättelen lasien olevan suomalaisia.

Kuka näitä asenteellisia retrolaseja on sitten Suomessa valmistanut ja onkos näillä mitään arvoa?

Aattelin tuon rommipossulasi setin myydä huudossa pois.
Paljonko niistä kehtaa pyytää.

Jos rommipossulaseista joku kiinnostuu,niin viesti alle.
Tarjoa jotain.Laitan kuvia.

0

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        278
        2593
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        77
        2443
      3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        51
        2182
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        67
        1844
      5. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1618
      6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        59
        1544
      7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        134
        1396
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        73
        1288
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        87
        1099
      10. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        76
        1089
      Aihe