Ylinopeus Murto pikkaralantie

asukas pikkaralantie

Olisiko pikkuhiljaa syytä poliisin puuttua tähän kaahaamiseen pikkaralantiellä murrossa???
Alueella on 50km rajoitus, mutta niin bussit, taxit ja kuorma autotkin ajavat 80-100km tuntivauhtia.
TÄÄLLÄ ASUU IHMISIÄ. Saa pelätä lasten ja lemmikkien puolesta, postilaatikolla saa käydä henkeään uhaten!!

19

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asukas myös

      Luuletko että poliiseja kiinnostaa tulla johonki mettän keskelle tutkailemaan?
      -Eikö ne lemmikit pidä olla kytkettynä?

    • Tutka

      Huomannut myös saman.Ajelen itse myös kyseistä tietä ja rajoituksia ei noudateta yhtään.Se 80km/h rajoitushan tulee vasta siinä, kun sorapätkä alkaa.Esim.se valkoinen koulubussi ajelee aivan räikeätä ylinopeutta ja moni muukin.Itse ajelen sitä rajoitusta ja aina,kun jos sattuu auto olemaan lähellä niin kohta on perseessä kiinni.

      Muutenkin täällä Murrossa ei noudateta yhtään nopeusrajoituksia.Lähtee, vaikka zeppeliinille päin niin järkiään melkein jokainen auto ajaa räikeää ylinopeutta.Silloin jos joskus sattuu poliisi auto liikkumaan niin ajetaan jarruvalot vilkkuen paskat housussa jopa alinopeutta.Juu ja ei ole mitään pieniä ylityksiä vaan puhutaan ihan 20-30km/h yli rajoituksen ja jopa enemmän.

      Ei ole valvontaa ja rangaistuksia siitähän se on kiinni.Jos tulisi sellainen pohjois-korea meininki näille kaahareille niin loppuisi, mutta kun me ollaan sivistyneessä valtiossa jossa rosvollakin on oikeuksia.

    • asukas pikkaralantie

      Tottakai lemmikit tulee olla kytkettynä. Mutta tarkoitinkin tässä sitä, että kun on esimerkiksi lenkillä koiran kanssa tai lapsi pyöräilee tien reunassa ei viitsitä hidastaa sitä pientäkään aikaa vaan paahdetaan ohi talla pohjassa. Olkoon kuinka syrjässä tämä asuinalue niin siltikin täällä asutaan. Jo viimeviikolla pelti kolisi kyseisellä alueella. Mutta jo tuollaisella asenteella kun sinä "asukas myös" kirjotat niin en ihmettele ettei tänäpäivänä käytetä minkäänlaista älliä näissä asioissa. Voipa tuohon tielle vahinggossa ilmaantua vaikka piikkimattokin jos sikseen tulee.. huppista sitten!!

      • BMW-män

        Jos siinä ei ketään näy niin voi ihan hyvin ajaa 100 km/h ja lujempaakin. Mitään mummoajelua harrasteta.


      • Kortti hyllylle
        BMW-män kirjoitti:

        Jos siinä ei ketään näy niin voi ihan hyvin ajaa 100 km/h ja lujempaakin. Mitään mummoajelua harrasteta.

        Siinähän ajelet, joku kaunis päivä siihen ilmestyy vielä tutka....!


      • BMW-män
        Kortti hyllylle kirjoitti:

        Siinähän ajelet, joku kaunis päivä siihen ilmestyy vielä tutka....!

        Eipä oo mitään väliä kun ei oo korttia muutenkaan....!


      • just joo 1223
        BMW-män kirjoitti:

        Jos siinä ei ketään näy niin voi ihan hyvin ajaa 100 km/h ja lujempaakin. Mitään mummoajelua harrasteta.

        ei ois kiva ajaa pikkulapsen päälle vaikka kuinka on ylimielinen BMW-män


      • BMW-män
        just joo 1223 kirjoitti:

        ei ois kiva ajaa pikkulapsen päälle vaikka kuinka on ylimielinen BMW-män

        Enpä aja ku mulla on silmät päässä, enkä oo mikään silmärappeumaa sairastava vanhus. Ja kaasujalka toimii.


    • Oulun keskusta

      Oulun poliisia ei näytä kiinnostavan tutkata nopeuksia edes keskustassa, miksipä ne jonnekin korven sorapätkälle vaivautuis autoaan sotkemaan sääskien kupattavaksi..? Keskustassa 40km/h ja nopeudet huitelee järkiään 60km/h, monin paikoin enemmänki. Tuollasesta ylityksestä lähtis kortti hyllylle ja pääsis käräjille törkeästä liikenteen vaarantamisesta syytettynä, ehkäpä käräjillä on ruuhkaa muutenkin ja siksi sinne ei enää näitä tapauksia haluta.. ja keskustassa niitä lapsia, lemmikkejä, mummoja ja kummeja on liikkeellä aina monin verroin enemmän, ei näytä hidastavan edes egonjatkeella ajavia!

    • City mies

      Maalais juntteja te ootte. elä valita

      • kotikasvatus

        Onpa sivistymätöntä keskustelua. Mistä tämä huonokäytöksinen sukupolvi on tullut?


    • asukas pikkaralantie

      ^Samaa mietin...

    • tulihan tuota kaahat

      Olen ajanut tuota tietä vuosia sitten työmatkaa. Tulihan siinä ajettua ylinopeutta, varsinkin loppupätkä murtoon päin ennen viimeistä alamäkeä.

      En juuri koskaan nähnyt siinä ihmisiä ja jos näin, niin hiljensin reippaasti. Pahimpia siinä tiellä on ne harjanteet, joiden takaa saattaa tulla mitä tahansa vastaan, pelkäsin ajaa niissä kohdin.

      Nykyään ajan rauhallisesti joka paikassa, pahoittelen 7 v sitten ajeluani.

      • BMW-män

        Älä turhaan pahoittele. Sait säästettyä aikaa eikä mitään tapahtunut.


      • kawasaki zx-10r
        BMW-män kirjoitti:

        Älä turhaan pahoittele. Sait säästettyä aikaa eikä mitään tapahtunut.

        mahtava pätkä moottoripyörälle tuo murron tie....
        monesti ajanut sen läpi ...suorilla saa sen 299 mittariin kun ei
        digitaali enempää näytä.....

        suosittelen :D


      • BMW-män
        kawasaki zx-10r kirjoitti:

        mahtava pätkä moottoripyörälle tuo murron tie....
        monesti ajanut sen läpi ...suorilla saa sen 299 mittariin kun ei
        digitaali enempää näytä.....

        suosittelen :D

        Pitääpä kokeilla omalla Ninjalla! Bemmi ei kule ku 240 km/h.


    • u4ir4

      Kannattaa varoa sen kiihdyttelyn kanssa niillä.Joku kerta voi olla, että on sellainen este edessä, että lähdette lentoon maan kiertoradalle.Sen jälkeen katotaan ajatteko montaa sataa.Tiedän kyllä missä kiihdyttelette.

      • BMW-män

        Ja sää lähet siitä vankilaan ja Bemmi-miehet jatkaa ajelua ihan kuin ennenkin.


      • BMW-män

        Taas tuli annettua kenkää. 160 km/h. Hyvä pätkä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5426
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3273
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2535
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2132
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2057
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1358
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe