Sektio, vastasyntynyt ja vieraat kotiin

celeste80

Tää Suomi24 on vähän kyllä sellainen palsta, johon monet laittaa provoviestejä ja muita asiattomuuksia, mutta kirjoitan nyt tänne kun ei vaadi rekisteröitymistä.

Eli, olen menossa suunniteltuun sektioon sairaalaan lähiaikoina ja mietin jo valmiiksi ihan stressissä sitä, että mitä sitten jos vieraita on heti oven takana kun päästään kotiin vauvan kanssa?
Meillä on ennestään 5 -ja 10 -vuotiaat lapset, mieheni on töissä silloin heti sektion jälkeen ja pyysinkin tänne siskoni minua auttamaan muutamaksi ekaksi päiväksi, jotta saan parannella leikkaushaavaani ja apua lasten ja muiden kotihommien kanssa. Lisäksi vauva todennäkoisesti joutuu olemaan sairaalassa lastenosastolla, joten itsekin pääsen lähempään kontaktiin hänen kanssaan vasta kotona. Haluaisin pyhittää tämän alun ajan vain meille ja siskolleni, jonka apu on välttämätöntä. Pari ensimmäistä viikkoa ainakin haluaisin olla ilman sen enempiä ylimääräsiä henkilöitä. En ensinnäkään jaksa mitään vieraita ja haluan lepoa ja rauhaa mahdollisimman paljon.
Ongelma on se, että vaikka ilmoitamme kaikille, että ovat tervetulleita sitten myöhemmin käymään, niin mieheni jo aikuinen tytär on tunkemassa meille heti alkuun ja moneksi päiväksi ja yöksi. Hän on asunut vuosia jo muualla, käynytkin aika harvakseltaan meillä, mutta nyt raskausaikana hän on tihentänyt käyntejään, koska hänestä kuoriutui mustasukkainen siskopuoli, joka haluaa isänsä kaiken huomion. Sekin on ollut minulle aika raskasta, koska hän valittaa koko ajan minulle jostain ja sotkee kamalasti täällä, ja suuttuu kun hänelle huomautan että siivoaisitko omat jälkesi?! Hänellä on myös iso, kovaääninen koira, jonka raahaa aina mukanaan meille, päästää sen sohvalle ja sängylle vaikka olen vartavasten kieltänyt, mutta siitäkin loukkaantuu kun sanon että koiran paikka ei ole siellä! Ja varmaan hän vielä yrittää tuoda myös miesystävänsä tänne yöksi. Tämä nuori nainen on siivoton, valvoo yökaudet ja nukkuu sitten pitkälle päivään retkottaen meidän sohvalla, tai sitten hän änkäytyy minun vanhimman lapseni (ei siis ole nyk. mieheni kanssa yhteinen) sänkyyn, vaikka tämän pitäisi keskittyä kouluun, päästää koirankin siihen samaan sänkyyn, valvoo niin ettei tyttärenikään voi nukkua. Täällä olisi sitten hirveä hulabaloo heti alkumetreillä, vaikka kaikkein eniten kaipaan rauhaa ja omaa tilaa hengittää ja toipua isosta leikkauksesta, sekä tutustua vauvaani. Hän voisi tulla sitten KUTSUTTUNA käymään päiväsaikaan, katsomaan vauvaa, mutta ei ilmottamatta ja yökausiksi. tiedän, että kun tästä miehelleni sanon, se ei ehkä ymmärrä minua. Mies ei muutenkaan ole koskaan saanut kuria tälle tytölle, ja sen kyllä huomaa.... Eikä komenna sitä vaan minä joudun aina sanoman kaikesta. En saa mieheltä tukea tässä! Minusta kuitenkin olisi oikeus ja kohtuus se, että koska minä kuitenkin olen jaksanut tavanomaista vaikeamman raskauden, käyn pian läpi synnytyksen ja saan tämän miehen lapsen, hän tukisi minua näissä asioissa ja kunnioittaisi toivettani, että ei yövieraita nyt! Siskoni on täällä silloin jo, eikä meillä edes pienessä talossa olisi enempää tilaa!! Eikö minulla olisi oikeus jo tässä vaiheessa sanoa, milloin tulee ja kukakin?

4

317

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htfrw

      Vaikka tyttö onkin tuleva isosisko, niin kyllä minusta aikuiselle ihmiselle voi sanoa, että jos hän tulee, koira jää kotiin ja talossa eletään talon tavoilla.

      Kyllä minun on noudatettava äitipuoleni tapoja isäni luona vieraillessani. On pitänyt aina noudattaa. Isä nyt ei varmasti olisi raaskinut minua komentaa, mutta äitipuoli on kyllä kurin pitänyt. Tylsä akkahan se oli silloin joskus teini-iässä typerine sääntöineen, mutta kyllä sitä jo aikuisena ymmärtää, että heillä on heidän tavat ja äitini kotona toiset tavat.

    • piparminttuli

      Kyllä sinä voit määrätä koska vieraat tulee,mutta puolison lapset ei ole vieraita. Sinä satut asumaan samassa taloudessa hänen isänsä kanssa ja hän voi tulla kotiin käymään isän luona kun hälle sopii. Ja jos se sopii isälle niin et voi tehdä mitään.

      Nää on asioita johin pitää sopeutua kun ottaa miehekseen perheellisen miehen. Ja mitä se loppupelissä haittaa jos tytär on koton silloin. Ei mitään. Jos sinne mahtuu sinun sisko niin miksi ei tytärkin.

    • tyttö

      Voi kyllä on inhottava tilanne

    • Boothe

      Kyllä aikuinen lapsi, joka ei enää asu vanhemman luona, on VIERAS. Ehkä sellainen vieras, joka voi olla enemmän 'kuin kotonaan', mutta vieras on kuitenkin ja kylään tulija. Ja kylään tullaan kun kutsutaan tai kysytään sopiiko tulla. Hänellä ei ole asiaa teidän kotiinne ilman koiraa eikä koiran kanssa, jos sanotte ettei nyt ole hyvä hetki. Vauvan siskona voi toki mielestäni tulla katsomaan vauvaa suht piankin, mutta eiköhän joku tunnin vierailu riitä. Tarvitset toki miehesi täyden tuen tähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1193
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1160
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1027
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1023
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      998
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      910
    7. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      858
    8. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      801
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      701
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      70
      682
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      681
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      619
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      614
    Aihe