Thumbnail Handler Extraction Host

Vellupirinen

...niminen virus tai haittaohjelma vaivaa konettani. Näyttö vilkkuu koko ajan, kun haittaohjelma käynnistää prosessejaan loputtomiin.
Win 8.1 ja Norton 360.

Mitä kannattaisi tehdä?

4

194

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Vellupirinen

        Kiitokset, neuvostasi oli apua. Järjestelmä piti rakentaa uudelleen. Olin yhteydessä Nortonin asiakaspalveluun, jossa oltiin aivan pihalla.

        Koneeni siis halvautui täysin, eikä mikään virustorjunta, saati muu apuohjelma auttanut.

        Otsikon avulla kannattaa googlettaa, tosin suomenkielisiä juttuja sieltä ei löytynyt. Ongelma siis tunnetaan ulkomailla, muttei Suomessa.


    • Haittaohjelmiin tehoaa parhaiten Windowsin uudelleen asennus.

      • Vellupirinen

        Tässäpä Microsoftilta saamani vastaus:

        kyseinen prosessi ei ole haittaohjelma vaan Windowsin osa, joka luo videoille, kuville ja musiikille esikatselukuvat.

        Ongelmaa on esiintynyt järjestelmissä, joissa Norton on asennettuna, joten kokeile aluksi poistaa kyseinen ohjelmisto käytöstä. Mikäli ongelma poistuu, kokeile päivittää Norton uusimpaan versioonsa.

        Jos Nortonin poistaminen käytöstä ei auta, suorita Windowsin Järjestelmän ylläpito -vianmääritystyökalu polulta Ohjauspaneeli > Vianmääritys > Näytä kaikki. Ohjauspaneelin saat auki esimerkiksi painamalla näppäimistöltä Windows-näppäintä ja X:ää sekä valitsemalla kyseisen toiminnon ruudun vasempaan alakulmaan avautuvasta valikosta.

        Ongelman aiheuttaa todennäköisesti jokin Nortonin asetus, joka estää Thumbnail-prosessin häiriöttömän toiminnan. Ongelma on joka tapauksessa sen verran harvinainen, etten pysty varmana kertomaan vian aiheuttajaa.

        ::::::::::::::::::
        Vaikea kuvitella, että virustorjuntaohjelma on ongelmien aiheuttaja. Samaa tukee ulkomaisilla palstoilla esiintyneet viestit. Pidin juttua täydellisenä haittaohjelmana, eikä mieleenikään olisi tullut, että ensin poistetaan virussuojaus. Ilmankos Nortonilla oltiin täysin tietämättömiä, vaikka nimesin ongelmaprossessin nimenkin.











        Vastaathan tähän viestiin, mikäli alempikaan tapa ei tuota toivottua tulosta jatkaaksemme vianmääritystä. Nortonin ollessa syyllinen ongelmaan, suosittelen olemaan yhteydessä ohjelmiston valmistajan tukeen lisätoimenpiteitä varten


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe