Olin useamman viikon poissa kotoa, jolloin pöytäkone jäi vaille verkosta saatavia rutiinipäivityksiä. Palattuani en ole päässyt tällä koneella verkkoon enkä sähköpostiini.
”Ei yhteyttä”
”Yhteyksiä ei ole käytettävissä”
”Asenna verkkosovittimen ohjain”
”Windows ei havainnut oikein asennettua verkkosovitinta. Jos järjestelmässä on verkkosovitin, sen ohjain on asennettava uudelleen.”
Kone on Fujitsu Esprimo P500, käyttis 64-bittinen Windows 7 Home Premium SP1.
Laitehallinnasta löytyy Verkkosovittimet-hakemiston alta tauhkaa seuraavasti:
Microsoft ISATAP-sovitin
Microsoft ISATAP -sovitin #2
Teredo Tunneling Pseudo-Interface
WAN miniport (IKEv2)
WAN Miniport (SSTP)
WAN-miniportti (IP)
WANB-miniportti (IPv6)
WAN-miniportti (L2TP)
WAN-miniportti (PPPOE)
WAN-miniportti (PPTP)
WAN-miniportti (verkonvalvonta)
Yhteys koneen verkkokortilta nettiin hoituu ADSL-laajakaistamodeemilla (Elisa Viihde). Tämä puoli tuntuu olevan kunnossa, koskapa sain postattua tämänkin viestin tänne läppärilläni kyseisen purkin kautta.
Löysin Google-haulla ”Microsoft ISATAP adapter driver” download-sivustoja ja niiltä asennuspaketteja. Imuroin kokeeksi niitä ja siirsin tikulla pöytäkoneeseen. Siellä käynnistettäessä ne tuntuvat kaipaavan toimivaa nettiyhteyttä pystyäkseen hakemaan oikeat ajurit ja asentamaan ne – ja juuri tuo toimiva nettiyhteys pöytäkoneesta puuttuu!
Kuinkahan homma hoituisi?
Verkkosovittimen ohjainpäivitys
4
504
Vastaukset
http://support.ts.fujitsu.com/Download/ShowFiles.asp?LNG=fi&LNID=3067&intlevel2=25531&intFehlercode=0&NavIDs=
Lataas tuolta uusimmat verkkokortin ajurit.- Sormi suussa
Kiitos vinkistä, Veli Vapunen! Yritin tuolta nyt ensimmäiseksi Realtek RTL8111E/F Gigabit Ethernet Controller -ajurin latausta. Siirsin löytämäni paketin (Install_Win7_7078_12202013_2) tikulla läppäristä pöytäkoneeseen. Installer Wizard raksutteli aikansa, höpötti pari tekstifraasia hollanniksi (?) ja antoi sitten ilmoituksen:
”The Realtek Network Controller was not found. If Deep Sleep Mode is enabled Please Plug the Cable.”
Jotenkin haiskahtaa, että tässäkin tapauksessa ajurin asennusohjelma vaatii toimivaa nettiyhteyttä juuri siinä koneessa, johon ajuri on määrä asentaa!
Mikä neuvoksi? Pitäisikö asennusohjelman antaa asentaa ajuri läppäriin ja kopioida se sieltä sellaisenaan pöytäkoneeseen? Mikähän mahtaisi olla oikea kohdehakemisto pöytäkoneessa? - Sormi suussa
Sormi suussa kirjoitti:
Kiitos vinkistä, Veli Vapunen! Yritin tuolta nyt ensimmäiseksi Realtek RTL8111E/F Gigabit Ethernet Controller -ajurin latausta. Siirsin löytämäni paketin (Install_Win7_7078_12202013_2) tikulla läppäristä pöytäkoneeseen. Installer Wizard raksutteli aikansa, höpötti pari tekstifraasia hollanniksi (?) ja antoi sitten ilmoituksen:
”The Realtek Network Controller was not found. If Deep Sleep Mode is enabled Please Plug the Cable.”
Jotenkin haiskahtaa, että tässäkin tapauksessa ajurin asennusohjelma vaatii toimivaa nettiyhteyttä juuri siinä koneessa, johon ajuri on määrä asentaa!
Mikä neuvoksi? Pitäisikö asennusohjelman antaa asentaa ajuri läppäriin ja kopioida se sieltä sellaisenaan pöytäkoneeseen? Mikähän mahtaisi olla oikea kohdehakemisto pöytäkoneessa?Tuosta virheilmoituksen deep sleep -huomautuksesta:
Olenkohan mahdollisesti antanut pöytäkoneen nukahtaa itsekseen ennen lomareissulle lähtöä, siis sammuttamatta sitä normaalissa järjestyksessä, jolloin ajurin ”katoaminen” saattaisi olla jollakin tavalla kytköksissä juuri tähän eikä päivitysten saamatta jäämiseen?
Tai sitten se oli väärä ajuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst26014433Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1493926PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1293765Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1681621En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351599Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3921577Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491306Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81091Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok47977Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais99937