Mikä salama olisi hyvä Canon 600D? Voiko salamaa käyttää zoomiputkien (18-135 tms) kanssa? Onko salaman kanssa helppo kuvata sisällä muotokuvia?
Mikä salama Canon 600D?
4
251
Vastaukset
- 4+2
Itsellä on Canonin 430 EX, mutta joku Nissin tai Metz on varmaan halvempi. Salama zoomaa itsesä objektiivin mukaan. Ei salaman kanssa helppo ole kuvata, opettelua se vaatii, aika rumat varjot saa aikaan, jos suoraan räiskii.
- juuei
Mikä salama olisi hyvä Canon 600D?
Metz 44 AF-1 (hinta-laatusuhde)
Metzin voi päivittää myös seuraavaan runkoon sopivaksi (USB:n kautta)
Voiko salamaa käyttää zoomiputkien (18-135 tms) kanssa?
Voi (12 mm alkaen )
Onko salaman kanssa helppo kuvata sisällä muotokuvia?
Ei.
Salaman käyttö vaatii enemmän osaamista kuin vallitsevassa valossa kuvaaminen. Tarvitaa valonhajoitin ja miellellään enemmän kuin yksi salamalaite. - Flash Gordon
Nissin tekee kelpo salamalaitteita yhteensopiviksi niin Canonin kuin Nikoninkin salama-automatiikkajärjestelmiin. Itselläni on hyviä kokemuksia mallista Nissin Di 866 Mk II (”for Nikon”).Malli Di 622 Mk II on vastaava, mutta pienitehoisempi ja vastaavasti huokeampi.
Metz on toinen hyvämaineinen valmistaja. Metzistä joutunee maksamaan hieman enemmän kuin samantehoisesta Nissinistä, mutta hintaeroa Canonin tai Nikonin ”omaan” vastaavaan jää silti melkoisesti.
Canon ja Nikon eivät ole .salamalaitteisiin erikoistuneita valmistajia enkä maksaisi näissä vekottimissa kummankaan nimestä turhaa ylihintaa.
Salama zoomaa valokeilaansa automaattisesti kapeammaksi ja laajemmaksi sitä mukaa kuin kameran zoom-objektiivin polttoväliä muutetaan.
Salamalaitteella on helppo kuvata sisällä ”muotokuvia”, mutta HYVIEN muotokuvien aikaansaaminen on sitten oma lukunsa. kompaan myös tuota nissinin 866Mk kakkosta. itselläni ollut pari vuotta ja on toimut hyvin eikä muistaakseni maksanut kun jotain parisataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756