Krampit, faskikulaatiot ja välilevyn pullistuma ?

Ramppi2014

Minulla on jatkuvasti pohkeissa ja ympäri vartaloa ( silmät, kädet pää, kasvot) faskikulaatioita ja ns elohiiriä mutta pohkeissa niitä on melkeinpä taukoamatta. Joskus on parempia hetkiä mutta yleensä tätä tapahtuu taukoamatta . Olen myös huomannut että kramppaustaipumus jaloissa on lisääntynyt ja pienikin lihaksien rasitus laukauisee faskikulaatioketjun. Vaiva on kestänyt pian vuoden ja minusta on otettu puhdas enmg, puhtaat neurologiset kliiniset tutkimukset ja puhdas pään magneettikuva. Kaikki alkoi tämän jälkeen kun minulla oli välilevyn pullistuma mutta tämäkin vain kliinisten tutkimusten perusteella ja selkää ei koskaan kuvattu. Tällä hetkellä jonotan toki ikuisuuden kestävässä jonossa ortopedille. Minulta on myös tutkittu borreliat, kreatiinikinaasit, b12 vitamiiniarvot eikä missään poikkeavaa. Voiko olla että oireet johtuu pullistumasta ?

5

6591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selkävaivainen

      Minulla jatkui pullistuman jälkeen tuollainen. Lantiosta säteilee vieläkin usein kramppia. Fysioterapeuttini tuon vahvisti, että minulla se jatkui lähinnä jo kerran korjatusta alaselästä. Leikkauksessa en ole ollut, fysioterapeutit hoitivat.

    • Leikattu

      Minulla alkoi pohkeiden nykimiset ja krampit niissä v 1997. Syy selvisi v 2000: selkäyhin puristuksissa 5,6,7 nikaman kohdalta kaulasta.

      Sitten luuduttiin yhteen 5:s, 6:s ja 7:s kaulanikama. Ilmeisesti joku niistä oli vuosikymmenien myötä siirtynyt ja alkanut puristaa selkäydintä - moninaisin seurauksin. Oli reisisärkyä, pohkeet nyki, käsiä särki ja heikotti ym....

      Osa oireista jäi leikkauspöydälle ja paranemista tapahtui noin kuukauden..pari. Voisi myös sanoa, että noin kuukautta ennen leikkausta tulleet oireet poistuivat, loput jäi.
      Jalkoihin jäi mm. lämpötuntovika, eli tuntuvat usein kuumilta. Samoin pohkeisiin jäi lievä lihasten mulahtelu/muljuminen itsestään, mikä ei haittaa mitään, eikä huomaa ulospäin mitään. Myös kihelmöintiä ja lievää kipua reisissä..ym pienempää. Refleksit (heijasteet), joita luonnehdittiin vilkkaiksi ennen leikkausta - eivät myöskään korjautuneet, mutta sekään ei juuri haittaa. Lievä käsien voimattomuus ja nykiminen katosivat (n 1 kk) ajan kuluessa kokonaan.

      Uusi vika, mikä tuli leikkauksessa, on niskasärky. Niska- ja kaulalihakset ovat edelleen kirellä ja särkee. jäikö teillä tällaista? Myös luonnollisesti jonkin asteen pään kääntörajoite - johtuen kolmen nikaman luudutuksesta.

      • valvova sätkynukke

        Minulla taasen pohkeissa ja nilkoissa jomotusta varsinkin oikeassa jalassa myös selkä on kipeä ja jatkuva virtsaamisen tunne.


    • valvova sätkynukke

      Minulla on todettu viidennessä nikamass hermovaurio joka johtuu ilmeisesti pullistumasta, nyt valvonut pari yötä kun herään siihen että jalka kramppaa ja nyt kummatkin yhtäaikaa maatessa olen kuin sätkynukke.Lääkäri määräsi minulle unilääkettä päivystyksessä. Odotan pääsyä kirurgiselle osastolle lisätutkimuksiin mutta joudunko olemaan niin kauan sätkynukkena sekä valvomaan?

    • nykinä

      Mulla aivan sama!Tosi rasittavaa kun nykii joka paikasta, ja varsinkin levossa nuo oireet.Mulla karmppaa oikea jalka,vääntyy ja kääntyy,elää omaa elämää.Kramppeja pahentaa liikkuminen,eli illalla nukkumaan mennessä tietää,että yö menee jalan krampatessa.Mulla oireena myös tullut sähkötystä kasvoihin oikealle puolelle ja siitä päähän ajoittain.Kaularangassa,rintarangassa protruusiota ja prolapsia sekä lannerangassa 2 prplapsia, ja kaksi kertaa jo leikattukkin.Olen neurolla samoissa tutkimuksissa käynyt, kuin sinä sekä pään magneetit,selkäydinpunktiot,enmg:t ym,mutta ei poikkeavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3018
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2841
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      46
      2381
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      42
      2371
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2137
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2035
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1005
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      946
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      909
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      884
    Aihe