Mitä tehdä jos en pysty asioimaan työvoimatoimistossa ja työnnhaku pitäisi uusia? Lisäksi työvoimatoimiston työntekijä on yrittänyt soitella minulle, mutta minua ahdisti niinpaljon etten kertakaikkiaan voinut vastata... Kärsin siis todella vaikeasta sosiaalistent tilanteiden pelosta/paniikkihäiriö/ahdistus, josta luulin päässeeni yli, mutta nyt taas tulleet pahoja oireita, en saa nukuttua, hermostuttaa ja ahdistaa jännittää koko ajan,varsinkin tekemiset muiden ihmisten kanssa.
Ymmärtääkö työkkäri jos heille kertoo tästä, ja pitäisikö minun hakea sairaslomaa? Olen kokeillut jo aikaisemmin lääkkeitä sosiaalisten tilanteiden pelkoon mutta eivätpä auttaneet. Loppuikäkö tässä sitten sairasteassa... :( vai työnhakijana sairaana.
Ymmärtääkö työkkäri jos heille kertoo tästä, ja pitäisikö minun hakea sairaslomaa? Olen kokeillut jo aikaisemmin lääkkeitä sosiaalisten tilanteiden pelkoon mutta eivätpä auttaneet. Loppuikäkö tässä sitten sairasteassa... :( vai työnhakijana sairaana.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuo on vaikea tilanne.
Työvoimatoimiston listoilla jos olet niin olet vastuullinen ottamaan vastaan sen, mitä sieltä tarjotaan; työtarjoukset, kurssit ja muut. Jos sattuu mukavampi virkailija niin saattaa pari kertaa onnistua kiertämään noita juttuja mutta toiset hyökkää heti päälle. Ja karenssia voivat laittaa jos et esim. hae sovittua työpaikkaa.
Sun pitäisi ehdottomasti varata aikaa lääkärille ja kertoa tilanteestasi.
Lääkäri kirjoitti mulle kuukauden sairausloman ja lähetteen mt:hen. Sieltä taas ei mitään sympatiaa herunut. Sanottiin vain kylmästi, että pitäisi nimenomaan heti hankkiutua johonkin harjoitteluun tms. Eikä puhettakaan että olisi päässyt psykologille tai lääkärille siellä, vaan tuo oli joku hoitajan tapaaminen. Toista kertaa en sitten mennyt.
Ehdottomasti sinun on nyt mentävä lääkäriin ja haettava sairauslomaa. Kannattaa kyllä ilmoittaa työkkäriinkin, ettet ole työkuntoinen ennen kuin saat ajan lääkäriin. Ei sairas mikään työhakija ole.