Poikaystävä hengailee exän kanssa?

epävarma21

En ole ikinä ollut mustasukkainen. Nyt ehkä olen vähän....
Nykyinen poikaystäväni on exänsä kaveri. Laittelee tälle viestejä, käy kahvilla ja oli pari päivää sitten tämän ryyppybileissä. Tämä exä muuttaa kohta ulkomaille, harmi koska olisin halunnut nähdä miten tässä käy. He ovat eronneet 3 vuotta sitten.
Olemme vasta 21 vuotiaita eli ei tässä mistään elämää suuremmasta ole kysymys mutta oletteko te exienne ystäviä?
Itse en koe mitään tarvetta olla exäni kaveri. Erosimme huonoissa väleissä sillä jos välit olisivat olleet hyvät olisimme varmaan vieläkin yhdessä.
Voiko exä olla tärkeämpi kuin nyksä?
Exä kumminkin on ollut tärkeä osa elämää ja tuntee sinut ja sinä hänet läpikotaisin. Voiko rakkaus vain hiipua sisko-veli tasolle?
Tai voiko sammunut rakkaus syttyä uudestaan tai onko se yleistä?
Rakastan poikaystävääni ja toivon että hän rakastaa minua, mutta jos hän alkaa uudelleen exänsä kanssa niin tottakai toivon heille vain onnea

2

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+8

      Romantiikka voi muuttua täysin viattomaksi ystävyydeksi, sen tiedän kokemuksesta -vaikka sitä olisi vaikea uskoa jos tuntisin vain yhden luupään eksäni jota todellakin saattoi sietää vain luullessaan olevansa rakastunut. Mutta kun eksiä on useampia on sattunut niitäkin joiden kanssa olemme edelleen hyviä ystäviä (he ovat nykyisin toki myös mieheni ystäviä).

      En oikeastaan välittäisi siitä millainen suhde on joskus ollut vaan millainen se on nyt -jos poikaystäväsi kertoo eksälleen asiat ennenkuin sinulle, kertoo hänelle sinusta asioita jotka olisit mieluummin pitänyt yksityisenä, jos toinen on tärkeämpi osa poikaystävän elämää kuin itse olet tai jos on suorastaan aihetta epäillä pettämistä -niin ongelmahan ei ole siinä että tämä nainen on eksä vaan siinä että hän ei ole.

      Kun entisestä todella tulee entinen, myös tunnetasolla, niin romanttinen rakkaus ei enää siitä virkoa, mutta on eri asia kauanko siinä menee ennenkuin asia tosiaan on niin.

    • wggdghg

      Luullisin exällä on parempi pillu, ei mitään sen vakavampaa. Aikansa kun käy sitä polkemassa niin kyllä se lopulta unohtuu, luulisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6414
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe