En usko opiskeluun

ihan turhaa

Mitä järkeä on opiskella eli päntätä päähänsä muitten tietoa. Sitten, kun on peruskoulu ja lukio suoritettu, niin moni ihminen kuolee. Toinen kohta on opiskella tuon päälle yliopistossa 5-10 vuotta ja sen jälkeen kuolla pois.

Siinä sitä on tehty velkaa velan päälle ja jos on vielä hengissä, niin muutama vuosi töissä ja kuolee pois.

Kaiken huippu on kuolla ensimmäisenä koulupäivänä. Näitäkin tapahtuu.

Kaikkein parasta olisi olla tekemättä mitään. Silloin on sama, milloin kuolee.

9

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin kuollut

      Silloinhan onkin kuin kuollut, kun ei tee mitään.

      • ihan turhaa

        Ulkoisesti ei teekään ja muiden mielestä ei tee, mutta oma aivotoiminta on tärkein. Mitä merkitsee joku titteli kuoleman rinnalla?


    • Turhaakin turhempaa

      Mitä järkeä on elää ja miettiä joutavia vielä tämä päivä, kun voi kuolla heti pois?

      • ihan turhaa

        Kyllä! Olet pitkälle edennyt ajattelija.


    • huoli1

      Joillakin ihmisillä on unelmia, joita haluaa toteuttaa. Unelmien äärelle pääsee, jos itse tekee jotain niiden eteen. Tiedon avulla tiedät, miten parhaiten kannattaisi toimia, ainakin silloin kun vertaat omia tietoja ja mielipiteitäsi niihin. Sinulle on annettu elämä, jos hyvin käy niin jopa yli 80 vuotta elämää. Harmillista on se, että ihminen ajoittain unohtaa, että on ainutlaatuinen ja että elämässä on rajattomasti mahdollisuuksia. Itse ajattelen niin, että minulla - tänne syntyneenä - on velvollisuus ihmiskuntaa kohtaan toteuttaa elämääni parhaalla mahdollisella tavalla ja ihmis-, eläin- ja kasvikuntaa kunnioittaen. Minulla on myös velvollisuus tarjota paras mahdollinen tulevaisuus tuleville sukupolville. Lenita Airisto sanoi mtv:llä tässä kesällä hyvin. Hän sanoi, että "nykyään eletään kuin pellossa". Hän tarkoitti sitä, että nykyään unohdetaan se, että suomalaisesta yhteiskunnasta pitää pitää huolta. Ei saa pitää kaikkea itsestään selvänä, kun se sitä ei ole. Tässä tilanteessa ollaan nyt, kun ollaan unohdettu pitää huolta.

    • ihan turhaa

      Minulla on henkisempiä jumalia kuin Lenita Airisto.

      • Vaaran merkit

        Trollaatko? Tuon saman lauseen "suomalaisesta yhteiskunnasta pitää pitää huolta", olisi voinut sanoa kuka vain täysjärkinen. Muuten, jos et trollaa, niin päässä liippaa ja pahan kerran.


      • ihan turhaa
        Vaaran merkit kirjoitti:

        Trollaatko? Tuon saman lauseen "suomalaisesta yhteiskunnasta pitää pitää huolta", olisi voinut sanoa kuka vain täysjärkinen. Muuten, jos et trollaa, niin päässä liippaa ja pahan kerran.

        Minusta tuo on vauvamainen lause eikä todista sen esittäjästä mitään. Luultavasti suomalainen yhteiskunta elää pidempään kuin me. Yhteiskunnalla ei ole tunteita.


    • En usko

      En minäkään usko opiskeluun mutta työnantajat uskovat. Eli jos ei ole opiskellut ei pääse töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      73
      5022
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      121
      4727
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4213
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      107
      4189
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3338
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      125
      3147
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2848
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2787
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2783
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2762
    Aihe