Miksi meidän keskustelut on piilotettu tänne Kasvatus ja Kasvattajat -otsikoiden taakse? Eihän kaikki perhejutut koske kasvattamista eikä kasvattaminen ole isovanhempien asia vaan lapsen omien vanhempien asia. On myös perheitä, joissa lapset ovat jo aikuisia ja on monenlaisia muitakin kuin kasvatuskysymyksiä.
Huono uudistus
5
151
Vastaukset
- Bjuko
ehkä suomi24 haluaisi että pitäydyttäisiin kasvatusasioissa. palsta on tietääkseni tarkoitettu isovanhemmille ja heidät toivotetaan tervetulleiksi keskustelemaan lapsista ja lapsenlapsista. Huom! ei välttämättä siis omistaan vaan yleisellä tasolla. melko paljonhan täällä on tekstiä asian vierestä ... kaikkea ei voi oikein puhtaasti sanoa keskusteluksi.
- Pettynyt7
Höh, lapsista ja lapsenlapsista on tietysti muutakin puhuttavaa kuin kasvattaminen. Vai nähdäänkö täällä lapsi kapea-alaisesti vain kasvatuskohteena ja perhe ainoastaan kasvatuspaikkana? Perheellä on muutakin merkitystä kuin lastenkasvatus, onhan se paljon väljärajaisempi lähiomaisten piiri jossa velloo kaikenlainen ihmissuhteiden sekoitus, joka vaikuttaa sekä lapsiin että aikuisiin. Entä jos aikuisella lapsella on huolia vanhemmistaan? Tai jos murrosikäinen haluaa kysyä aikuisilta jotain? Tai jos isoäiti murehtii kun lapsia ei saa tavata? Onko heilläkin kasvatusongelmia
- Bjuko
Näitä asioita sinun olisi hyvä kysyä suoraan Suomi24:n palstan uudistajilta. Puheenvuorot ehkä haluttaisiin otettavan kasvatuksellisista näkökohdista käsin isovanhempien palstalla.
Onhan tuolla osastoja kaikille. Ei esim. murrosikäisen tarvitse kysellä isovanhempien palstan kautta kun haluaa aikuisen mielipiteen, jos oikein ymmärrän. Valintamahdollisuuksia löytyy. Palsta on määritelty isovanhempien keskusteluksi ja siitähän voi olla montaa mielipidettä keitä siihen keskusteluporukkaan lasketaan. Ei olisi ensimmäinen kerta kun sinne kirjoittaisi ei-isovanhempi.
Mutta - parempi sinun olisi kysyä näitä asioita uuden palstajaon tekijöiltä, jos haluat perustellun vastauksen. Nämä omani ovat vain omia käsityksiäni.
Täällähän on aikaisemmin veetuiltu rankasti joillekin kommentoijille. Jotkut isovanhemmista ovat kokeneet olevansa mielipidevaikuttajia ja tietävänsä asioiden oikean laidan, jolloin palstalla syntyy taistelua ja riitaa. Ehkä se on syy miksi yritetään ohjata palstaa enemmän keskustelupalstaksi? En tiedä. - Isoisä
Minäkin etsiskelin pitkään, onko täällä enää isovanhempien juttuja ollenkaan. Sattumalta löytyi, mutta monelta keskusteluhaluiselta taitaa jäädä löytymättä. En tullut kasvatusasioita puhumaan, vaan muita isovanhempien juttuja. Ja muuten olen sitä mieltä että lasten kasvatukseen en edes puutu, koska siitä nousisi aika iso haloo perheessä.
Toivottavasti palstan ylläpitäjät lukee mitä täällä keskustellaan. Minusta on parempi keskustella avoimesti kuin lähettää ylläpitäjille postia erikseen (jonnekin, mihin?) kuten edellinen ehdotti. - Outoa on
Joo, tästä uudesta ryhmittelystä saa vaikutelman kuin täällä ei sais puhua muuta kuin kasvatusasioita. Perheissä tehdään kyllä muutakin kuin kasvatetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1772153Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3151825- 931587
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka31479Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821278Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251101
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986