Hyviä ruokapaikkoja hankala löytää

MaAIlmanMaatkaj

Kävin Amsterdamissa vastikään. Hyviä ruokapaikkoja sai hakemalla hakea. Paras oli muuan argentiinalainen paikka. Hyvät pihvit, joskin hintavat. Eräässä hienommassa ranskalais- hollantilaisessa paikassa kävin myös. Petyin: Lihan laatu tuntuu olevan Hollannissa karmeaa... Sitkeää kuin kissa! (tuli myös todettua eräässä huippukalliissa hollantilaisessa trendiravintolassa) Kaupungin laitamilla oli useita etnisiä paikkoja, joista sai halvalla saarioisten pizzan kaltaisia jätteitä syödäkseen. oli sentään yksi turkkilainen ravintola joista sai hyvä dönerit.

5

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5kertaSeuraavaksi

      Neljä kertaa Amsterdamissa käynneenä totean asian olevan päinvastoin. Siellä olen syönyt elämäni parhaat pihvit, vartaat, täytetyt patongit ja paikassa nimeltä Burger Bar sai uskomattoman hyviä hampurilaisia.

      • Oksenus67

        Hyviä hampurilaisia ei kannata lähteä ehkä damiin asti syömään. Ulkomailla mieli tekee paikallisia erikoisuuksia, joita ko. kylässä ei kyllä järin paljon ollut. Ainakaan hyviä sellaisia. Paikalliset juustot mauttomia, liha sitkeää ja pahaa, oluet eivät kummoisia, hyvää sai kyllä hakemalla hakea.


    • Ape The Bloggaaja

      Itse koin samanlaista tuskaa Amsterdamissa ollessani. Mistä löytää hyvää ruokaa? Damissa käy niin paljon turisteja, että myös mautonta tursitiruokaa on monessa paikassa tarjolla.

      Alueella De Pijp on paljon erilaisia kohtuuhintaisia ruokapaikkoja ja baareja, mutta itse en olisi ymmärtänyt mennä kyseiselle alueella. Minulla asuu onneksi tuttu De Pijpin alueella ja hän vei minut syömään illallista alueelle. Tosin ravintolaan piti tehdä pöytävaraus ajoissa.

      http://apenmatkat.blogspot.fi/2014/11/miten-loydat-hyvan-ravintolan.html

      T. Ape

      P.S. Tässä linkit parille sivustolle, joissa on vinkkejä ravintoloista

      http://en.iens.nl/restaurant/amsterdam

      http://www.amsterdamfoodie.nl/recommendations/

    • 2+18

      Käykää syömässä Haesje Claes nimisessä ravintolassa, joka sijaitsee spuistraat kadulla. On todella hyvää ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4536
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2954
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1331
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe