Hyviä ruokapaikkoja hankala löytää

MaAIlmanMaatkaj

Kävin Amsterdamissa vastikään. Hyviä ruokapaikkoja sai hakemalla hakea. Paras oli muuan argentiinalainen paikka. Hyvät pihvit, joskin hintavat. Eräässä hienommassa ranskalais- hollantilaisessa paikassa kävin myös. Petyin: Lihan laatu tuntuu olevan Hollannissa karmeaa... Sitkeää kuin kissa! (tuli myös todettua eräässä huippukalliissa hollantilaisessa trendiravintolassa) Kaupungin laitamilla oli useita etnisiä paikkoja, joista sai halvalla saarioisten pizzan kaltaisia jätteitä syödäkseen. oli sentään yksi turkkilainen ravintola joista sai hyvä dönerit.

5

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5kertaSeuraavaksi

      Neljä kertaa Amsterdamissa käynneenä totean asian olevan päinvastoin. Siellä olen syönyt elämäni parhaat pihvit, vartaat, täytetyt patongit ja paikassa nimeltä Burger Bar sai uskomattoman hyviä hampurilaisia.

      • Oksenus67

        Hyviä hampurilaisia ei kannata lähteä ehkä damiin asti syömään. Ulkomailla mieli tekee paikallisia erikoisuuksia, joita ko. kylässä ei kyllä järin paljon ollut. Ainakaan hyviä sellaisia. Paikalliset juustot mauttomia, liha sitkeää ja pahaa, oluet eivät kummoisia, hyvää sai kyllä hakemalla hakea.


    • Ape The Bloggaaja

      Itse koin samanlaista tuskaa Amsterdamissa ollessani. Mistä löytää hyvää ruokaa? Damissa käy niin paljon turisteja, että myös mautonta tursitiruokaa on monessa paikassa tarjolla.

      Alueella De Pijp on paljon erilaisia kohtuuhintaisia ruokapaikkoja ja baareja, mutta itse en olisi ymmärtänyt mennä kyseiselle alueella. Minulla asuu onneksi tuttu De Pijpin alueella ja hän vei minut syömään illallista alueelle. Tosin ravintolaan piti tehdä pöytävaraus ajoissa.

      http://apenmatkat.blogspot.fi/2014/11/miten-loydat-hyvan-ravintolan.html

      T. Ape

      P.S. Tässä linkit parille sivustolle, joissa on vinkkejä ravintoloista

      http://en.iens.nl/restaurant/amsterdam

      http://www.amsterdamfoodie.nl/recommendations/

    • 2+18

      Käykää syömässä Haesje Claes nimisessä ravintolassa, joka sijaitsee spuistraat kadulla. On todella hyvää ruokaa.

    • 2+18

      Hyvää ruokaa. Arvostelut ja kuvia täältä http://www.tripadvisor.fi/Restaurant_Review-g188590-d697000-Reviews-Restaurant_Haesje_Claes-Amsterdam_North_Holland_Province.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      5788
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4298
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3695
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      3035
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2688
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2188
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1438
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1254
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe