Kävin Amsterdamissa vastikään. Hyviä ruokapaikkoja sai hakemalla hakea. Paras oli muuan argentiinalainen paikka. Hyvät pihvit, joskin hintavat. Eräässä hienommassa ranskalais- hollantilaisessa paikassa kävin myös. Petyin: Lihan laatu tuntuu olevan Hollannissa karmeaa... Sitkeää kuin kissa! (tuli myös todettua eräässä huippukalliissa hollantilaisessa trendiravintolassa) Kaupungin laitamilla oli useita etnisiä paikkoja, joista sai halvalla saarioisten pizzan kaltaisia jätteitä syödäkseen. oli sentään yksi turkkilainen ravintola joista sai hyvä dönerit.
Hyviä ruokapaikkoja hankala löytää
5
509
Vastaukset
- 5kertaSeuraavaksi
Neljä kertaa Amsterdamissa käynneenä totean asian olevan päinvastoin. Siellä olen syönyt elämäni parhaat pihvit, vartaat, täytetyt patongit ja paikassa nimeltä Burger Bar sai uskomattoman hyviä hampurilaisia.
- Oksenus67
Hyviä hampurilaisia ei kannata lähteä ehkä damiin asti syömään. Ulkomailla mieli tekee paikallisia erikoisuuksia, joita ko. kylässä ei kyllä järin paljon ollut. Ainakaan hyviä sellaisia. Paikalliset juustot mauttomia, liha sitkeää ja pahaa, oluet eivät kummoisia, hyvää sai kyllä hakemalla hakea.
- Ape The Bloggaaja
Itse koin samanlaista tuskaa Amsterdamissa ollessani. Mistä löytää hyvää ruokaa? Damissa käy niin paljon turisteja, että myös mautonta tursitiruokaa on monessa paikassa tarjolla.
Alueella De Pijp on paljon erilaisia kohtuuhintaisia ruokapaikkoja ja baareja, mutta itse en olisi ymmärtänyt mennä kyseiselle alueella. Minulla asuu onneksi tuttu De Pijpin alueella ja hän vei minut syömään illallista alueelle. Tosin ravintolaan piti tehdä pöytävaraus ajoissa.
http://apenmatkat.blogspot.fi/2014/11/miten-loydat-hyvan-ravintolan.html
T. Ape
P.S. Tässä linkit parille sivustolle, joissa on vinkkejä ravintoloista
http://en.iens.nl/restaurant/amsterdam
http://www.amsterdamfoodie.nl/recommendations/ - 2+18
Käykää syömässä Haesje Claes nimisessä ravintolassa, joka sijaitsee spuistraat kadulla. On todella hyvää ruokaa.
- 2+18
Hyvää ruokaa. Arvostelut ja kuvia täältä http://www.tripadvisor.fi/Restaurant_Review-g188590-d697000-Reviews-Restaurant_Haesje_Claes-Amsterdam_North_Holland_Province.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1776764Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1153204Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895- 191689
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.11569"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381556Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151363Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 651265