E30 vesipumppu?

Ja mielellään siis asiallisia vastauksia, joista kiitokset jo etukäteen.

Tilanne siis on että tuuletin kyllä puhaltaa. Tosin vain kylmää. Ei kiva näin -24 oloissa, mutta muuten vetää lasin sisältä jäähän. Ja bonuksena tähän voidaan vielä lisätä moottorin lämpeneminen jo lyhyenkössä kaupunkiajossa liki punaista.
Maantiellä yli 80km/h nopeuksissa alkaa tulla lämmintä ilmaa jo sisällekin ja moottorinkin lämmöt laskevat ihan normaaleiksi.

Eli mikäs on vikana ja mitä maksaa osat (ja työt)?
61412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ainakin m40 koneeseen maksoi noin vuosi sitten tarvikeosana jotain 250 mk. Vaidoin itse samalla kun vaihdoin jakopään hihnan, ja siinä yhteydessä se oli helppo tehdä itsekin jos työkalut kestävät yhtään kädessä. Muistaakseni 3 kpl m6 pultteja joilla kiinni ja sitten kaksi reikää joissa kierre joihin asettamalla pultti, pumppu ikäänkuin "ulosvedätetään" ulos. Aikaa tosin on, joten en muista varmaa.

Äänestä
  • oletko ammattilainen. On kuulema melko tarkka homma tuo jakohihnan vaihto. Ei tarvi paljon laittaa pieleen, jotta tulee tuhoa...

    Äänestä

  • ex bemaristi kirjoitti:

    oletko ammattilainen. On kuulema melko tarkka homma tuo jakohihnan vaihto. Ei tarvi paljon laittaa pieleen, jotta tulee tuhoa...

    Samalla lailla kiristin, kuten nuo nyt yleensä kiristetään. Eli senverran, että kääntyy 90 astetta sormin. Ymmärtänet mitä tarkoitan. (Tiedän että on olemassa oma mittarikin, jolla säädetään).

    2 kertaa vaihtanut ja molempien vaihtojen jälkeen pitänyt vähän ääntä ensimmäiset tuhannet kilometrit, eli tuolla tavalla jää vähän liian kireälle. Tai sitten hihnapyörät jo kuluneet. Kestänyt kuitenkin vaihtovälin joka nykyään on 40 tkm. Alunperinhän se oli 80 tkm.

    Rohkeaahan se kieltämättä on tehdä noin mutu tuntumalla.

    Äänestä

Olisiko nesteen pakkaskestävyys rajoilla. Ainakin muinoin (15 vuotta sitten) ainakin vanha ascona jääti ensimmäisenä lämmityslaitteen kennoston.

Äänestä

Mulla oli samallaiset oireet. Syynä oli ilmakupla lämmityslaitteessa.
Se jäi sinne varmaan termostaatin vaihdon yhteydessä. Ilmauksen
jälkeen alkoi puhaltamaan lämmintä. Vaati kyllä vähän kikkailua, kun
en löytänyt mitään ilmausruuvia.

Äänestä

juu oireet viittaa vähäiseen nestemäärään ja ilmaan järjestelmässä. jos autossa on m40 moottori niin siinä on ilmausruuvi termarikopan juuressa (8mm kanta) josta saa ilmat pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pate kirjoitti:

Ja mielellään siis asiallisia vastauksia, joista kiitokset jo etukäteen.

Tilanne siis on että tuuletin kyllä puhaltaa. Tosin vain kylmää. Ei kiva näin -24 oloissa, mutta muuten vetää lasin sisältä jäähän. Ja bonuksena tähän voidaan vielä lisätä moottorin lämpeneminen jo lyhyenkössä kaupunkiajossa liki punaista.
Maantiellä yli 80km/h nopeuksissa alkaa tulla lämmintä ilmaa jo sisällekin ja moottorinkin lämmöt laskevat ihan normaaleiksi.

Eli mikäs on vikana ja mitä maksaa osat (ja työt)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu