Väsymys allergiasta

väsyttää

Minulla on todettu verikokeilla allergia heinän siitepölylle. Oireita ei ole pahemmin esiintynyt (pientä nenän tukkoisuutta ja aivastelua lukuun ottamatta), joten lääkkeitä en käytä. Heinäkuun alusta asti minua on vaivannut selittämätön ja melko voimakas väsymys. Yöllä nukun ihan normaalisti. Aluksi luulin, että väsymys johtuu kuumista ilmoista, mutta nyt olen alkanut miettimään myös allergian mahdollisuutta.
Voiko heinäallergia aiheuttaa väsymystä? Pystyisikö väsymystä hoitamaan millään?

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henna3
    • MattiLaht

      Itsellä allergia aiheuttaa huomattavaa väsymystä .Olen miettinyt tuleeko se allergiasta vai lääkkeistä. Tosiasia lienee kuitenkin se että itsessään allergia on elimistössä jonkin asteinen tulehduksellinen tila, joten itsessään jo väsyttää. Jos olisin perheetön, olisin juuri nyt käsivarren Lapissa hiihtelemässä. (ei ole kukinta siellä vielä alkanut) Sain viettää siellä viikon tuossa alkukuusta ja lääkitys oli tauolla ja IHANA OLO.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe