ocd, katselu ongelma

ocd-ihminen.

Olen tästä ennenkin kirjoittanut mutta laitanpa uusiksi jos joku tietäisi mikä auttaisi.
Omasta mielestäni kyse on pakkoneuroosista.
Tämä on vaan sellainen pakkis vaiva josta en tiedä miten vapautua.
ELi:

Siis yksinkertaisesti katson joskus ihmisiä paikkoihin mihinkä ei pitäisi katsoa, tai ei yleensä katsota.

esimerkkejä, kävin valtion virastossa jossa piti keskustella erään naisen kanssa.Kumminkin tällä naisella oli rintavako niin näkyvillä jotta vaikka katsoin häntä silmiin niin välissä katsoin sitten sitä rintavakoa ja tietenkin pelkäsin jotta huomaako hän ja siitä käynnistä ei tullut oikein mitään.

Tässä ei ole kysymyksessä sinänsä mikään seksi-juttu tai vastaava, eli saatan katsoa miehiä haarvoväliin ja sitten tietenkin pelkään ett'ä huomaako hän,, myöskin sitten pelkään että hän pitää minua homona ja alkaa sellaista sitten puhumaan eteenpäin jne.

Ei tälläistä ongelmaa ole tuntemattomien kanssa niinkään paljon, kun ei ole mitään väliä mihinkä heitän katson mutta tuttujen kanssa on.

Esimerkiksi pelkään että jos katson jotain kaveria takapuoleen ja sitten muut sen näkevät ja alkavat luulemaan minua homoksi.

ELi,, minulla on niin suuri pelko sen suhteen mihinkä katson ja kait kontrolloin itseäni niin katson juuri siihen mihinkä en haluaisi.
esimerkiksi, ei saa ajatella keltaista jeeppiä,,,, ennen pitkää sitä sitten ajattelee kun se kielletään.

Olen mies ja hetero, tämä minun ongelma on niin nolo, mutta en tiedä mitä tämän kanssa tekisi.

Pitäisi päästä tilanteeseen jotta ei välitä yhtään, katsoo mihinkä katsoo mutta se pelko on niin suuri että en pääse heittäytymään tuollaiseen ajatukseen.

Jos jollakin olisi jotain neuvoja niin kuulisin mielelläni.

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä

      Sun pitäisi jotenkin päästä eroon tuosta häpeän tunteesta, mikä seuraa kun teet tuon "kielletyn" asian. Koita saada se jotenkin naurettavaksi niin sillä ei ole enää valtaa sinuun.

      Mutta ei tuo periaatteessa edes niin paha asia ole!

      • ocd-ihminen

        Kyllä se on.

        Jos olen ahdistunut ja tressaantunut niin tuo ongelma vaivaa pahemmin.
        Siinä on takana niin suuri pelko.

        Tämmöistäkin ilmenee joskus, esim.katson tv:tä yksin niin silmäni saattaa jäädä kiinni johonkin sivulla olevaan mikä nyt erottuu taustasta hyvin. Katson samalla tv:tä ja sitten sitä kohdetta joka on sivulla. Siinä meinaa silmät tulla kipeiksi.

        Silmissä ei ole vikaa, vika on korvienvälissä ja tarkemmin sanottuna pakkoneuroosi on syy.

        Tressaantuneena ja väsyneenä kaikki pakko-ongelmat nostavat päätään.

        Nyt tulee varmaan jo toistoakin mutta "katselu ongelmasta" en pääse oikein mitenkään. Pitäisi päästä tilanteeseen jossa ei olisi mitään väliä mihin sitä nyt katsoo mutta ei sellaista tilannetta pääse syntymään.


      • tsemppiä
        ocd-ihminen kirjoitti:

        Kyllä se on.

        Jos olen ahdistunut ja tressaantunut niin tuo ongelma vaivaa pahemmin.
        Siinä on takana niin suuri pelko.

        Tämmöistäkin ilmenee joskus, esim.katson tv:tä yksin niin silmäni saattaa jäädä kiinni johonkin sivulla olevaan mikä nyt erottuu taustasta hyvin. Katson samalla tv:tä ja sitten sitä kohdetta joka on sivulla. Siinä meinaa silmät tulla kipeiksi.

        Silmissä ei ole vikaa, vika on korvienvälissä ja tarkemmin sanottuna pakkoneuroosi on syy.

        Tressaantuneena ja väsyneenä kaikki pakko-ongelmat nostavat päätään.

        Nyt tulee varmaan jo toistoakin mutta "katselu ongelmasta" en pääse oikein mitenkään. Pitäisi päästä tilanteeseen jossa ei olisi mitään väliä mihin sitä nyt katsoo mutta ei sellaista tilannetta pääse syntymään.

        Ymmärrän. Pakkoneurooseihin liittyy yleisesti juuri häpeä ja tuo on enemmän kuin totta että jos jotain yrittää olla ajattelematta niin varmasti se on heti ensimmäisenä mielessä.

        Muistaisitko mitään tapahtumaa, mistä tuo kaikki on saanut alkunsa? Ootko esim. joskus huomaamattasi katsonut jotain "kiellettyä", mistä sitten joku on päässyt huomauttamaan? Onko joku levittänyt juttuja sun seksuaalisuudesta?

        Oletko lukenut kirjaa Kerrasta poikki? Saattaisit löytää siitä joitain keinoja tuon ongelman käsittelemiseen. Siinä neuvotaan esim. käymään mielesi tasolla läpi tuon pelkosi toteutuminen ihan kaikkia yksityiskohtia myöten.


    • ocd-ihminen

      Kerrasta poikki kirjan olen lukenut useastikkin ja löytyykin itseltä. Hyvä kirja jossa on hyödyllisiä neuvoja.
      Kumminkaan tähän kyseiseen ongelmaan ei kirjan neuvot tepsineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      150
      4057
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2646
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2248
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1728
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      33
      1661
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1644
    8. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      1403
    9. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1104
    10. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1052
    Aihe