Wi-Fi kotiverkko

Wi-Fi

Elikkä tarviis jakaa mokkulan yhteys reitittimelle, josta mm. Smart TV:lle ja puhelimille. Eilen hetken aikaa sain toimimaan netin reitittimelle asti, johon pääsin puhelimellani käsiksi. Reitittimelle tosin meni Ethernet-kaapeli, jotenkin en vain saa uudelleen yhteyttä tuohon. Ei voi olla kovin paljosta kiinni. Ja lopulta tarkoitus olisi saada langattomasti koneelta jaettua yhteys. Käyttis on Win7, läppäri HP Envy6, reititin on D-Link DIR-635 rev A, päivitetty uudempi firmware ja mokkula Huawei E353 Saunalahden-liittymällä. Reitittimessä on USB-liitäntä, mutta rev A-malliin ei saa kuulemma mokkulaa suoraan kiinni. Rev B:n löytyy firmiksen päivitys, johon se taasen onnistuu. Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen.

5

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WPA-salaus

      Reititin syytä vaihtaa laadukaaseen 4G mokkula yhteensopivaan..
      jonka jälkee ei ongelmia!

      Esim Uudempi d-link tai asus
      Hintaluokassa non 100€, ei sitä halvinta, vaan mielellään extream malli.

    • smart teevee

      Oot varmaan jo selvittänyt Smart TV asiasi, mutta vastaan nyt kuitenkin oman kokemuksen perusteella

      "Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen"
      ja
      " Huawei E353"

      Itse kokeilin ihan samaa jakaa verkkokortti yhteys, että kaikki laitteet (smart TV) voisi mennä mokkulan kautta nettiin, mutta se ei onnistukkaan. Sitä mokkulan yhtettä ei voi jakaa useille liittymille, ellet voi laittaa reittittävään modeemiin sitä mokkulaa.
      Joten itse vaihdoin tuollaisen mokkulan HUawey 593 reitittimeen ja tällöin siihen saa useamman koneen kiinni ja yhteyden jaettua (TV, läppäri, pc, kännykkä....)

    • en tykkää räpeltää

      Hyvä WIFI yhteys syntyy kotona vain kiinteällä laajakaista adsl modeemilla ja tietokoneella luotavalla wifi verkolla.

      • Älä Dissaa

        Paskat, Kyllä mokkulalla pelittää usein ihan yhtä hyvin.


    • Wi-Fi

      Jepjep, tuli tuossa jokunen aika sitten hommattua Option GlobeSurfer III ja kaikki alkoi toimimaan helposti ja nopeasti, lisäksi saa ulkoisen kovon kiinni ja tulostimen. Sim-kortti tuli suoraan reitittimen sisälle eikä erillisiä mokkuloita tarvinnu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      254
      5770
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3519
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3441
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3083
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      82
      2999
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      95
      2813
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2460
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      111
      2381
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      179
      1983
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1515
    Aihe