Elikkä tarviis jakaa mokkulan yhteys reitittimelle, josta mm. Smart TV:lle ja puhelimille. Eilen hetken aikaa sain toimimaan netin reitittimelle asti, johon pääsin puhelimellani käsiksi. Reitittimelle tosin meni Ethernet-kaapeli, jotenkin en vain saa uudelleen yhteyttä tuohon. Ei voi olla kovin paljosta kiinni. Ja lopulta tarkoitus olisi saada langattomasti koneelta jaettua yhteys. Käyttis on Win7, läppäri HP Envy6, reititin on D-Link DIR-635 rev A, päivitetty uudempi firmware ja mokkula Huawei E353 Saunalahden-liittymällä. Reitittimessä on USB-liitäntä, mutta rev A-malliin ei saa kuulemma mokkulaa suoraan kiinni. Rev B:n löytyy firmiksen päivitys, johon se taasen onnistuu. Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen.
Wi-Fi kotiverkko
5
552
Vastaukset
- WPA-salaus
Reititin syytä vaihtaa laadukaaseen 4G mokkula yhteensopivaan..
jonka jälkee ei ongelmia!
Esim Uudempi d-link tai asus
Hintaluokassa non 100€, ei sitä halvinta, vaan mielellään extream malli. - smart teevee
Oot varmaan jo selvittänyt Smart TV asiasi, mutta vastaan nyt kuitenkin oman kokemuksen perusteella
"Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen"
ja
" Huawei E353"
Itse kokeilin ihan samaa jakaa verkkokortti yhteys, että kaikki laitteet (smart TV) voisi mennä mokkulan kautta nettiin, mutta se ei onnistukkaan. Sitä mokkulan yhtettä ei voi jakaa useille liittymille, ellet voi laittaa reittittävään modeemiin sitä mokkulaa.
Joten itse vaihdoin tuollaisen mokkulan HUawey 593 reitittimeen ja tällöin siihen saa useamman koneen kiinni ja yhteyden jaettua (TV, läppäri, pc, kännykkä....) - en tykkää räpeltää
Hyvä WIFI yhteys syntyy kotona vain kiinteällä laajakaista adsl modeemilla ja tietokoneella luotavalla wifi verkolla.
- Älä Dissaa
Paskat, Kyllä mokkulalla pelittää usein ihan yhtä hyvin.
- Wi-Fi
Jepjep, tuli tuossa jokunen aika sitten hommattua Option GlobeSurfer III ja kaikki alkoi toimimaan helposti ja nopeasti, lisäksi saa ulkoisen kovon kiinni ja tulostimen. Sim-kortti tuli suoraan reitittimen sisälle eikä erillisiä mokkuloita tarvinnu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin29610821IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3357524Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?862047Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut811968Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231791Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61551- 1101221
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin481009Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26858MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772