Wi-Fi kotiverkko

Wi-Fi

Elikkä tarviis jakaa mokkulan yhteys reitittimelle, josta mm. Smart TV:lle ja puhelimille. Eilen hetken aikaa sain toimimaan netin reitittimelle asti, johon pääsin puhelimellani käsiksi. Reitittimelle tosin meni Ethernet-kaapeli, jotenkin en vain saa uudelleen yhteyttä tuohon. Ei voi olla kovin paljosta kiinni. Ja lopulta tarkoitus olisi saada langattomasti koneelta jaettua yhteys. Käyttis on Win7, läppäri HP Envy6, reititin on D-Link DIR-635 rev A, päivitetty uudempi firmware ja mokkula Huawei E353 Saunalahden-liittymällä. Reitittimessä on USB-liitäntä, mutta rev A-malliin ei saa kuulemma mokkulaa suoraan kiinni. Rev B:n löytyy firmiksen päivitys, johon se taasen onnistuu. Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen.

5

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WPA-salaus

      Reititin syytä vaihtaa laadukaaseen 4G mokkula yhteensopivaan..
      jonka jälkee ei ongelmia!

      Esim Uudempi d-link tai asus
      Hintaluokassa non 100€, ei sitä halvinta, vaan mielellään extream malli.

    • smart teevee

      Oot varmaan jo selvittänyt Smart TV asiasi, mutta vastaan nyt kuitenkin oman kokemuksen perusteella

      "Tämän takia joudun koneella jakamaan mokkulan yhteyden esim. ethernet-kortille tai wi-fi kortille, josta yhteys reitittimeen"
      ja
      " Huawei E353"

      Itse kokeilin ihan samaa jakaa verkkokortti yhteys, että kaikki laitteet (smart TV) voisi mennä mokkulan kautta nettiin, mutta se ei onnistukkaan. Sitä mokkulan yhtettä ei voi jakaa useille liittymille, ellet voi laittaa reittittävään modeemiin sitä mokkulaa.
      Joten itse vaihdoin tuollaisen mokkulan HUawey 593 reitittimeen ja tällöin siihen saa useamman koneen kiinni ja yhteyden jaettua (TV, läppäri, pc, kännykkä....)

    • en tykkää räpeltää

      Hyvä WIFI yhteys syntyy kotona vain kiinteällä laajakaista adsl modeemilla ja tietokoneella luotavalla wifi verkolla.

      • Älä Dissaa

        Paskat, Kyllä mokkulalla pelittää usein ihan yhtä hyvin.


    • Wi-Fi

      Jepjep, tuli tuossa jokunen aika sitten hommattua Option GlobeSurfer III ja kaikki alkoi toimimaan helposti ja nopeasti, lisäksi saa ulkoisen kovon kiinni ja tulostimen. Sim-kortti tuli suoraan reitittimen sisälle eikä erillisiä mokkuloita tarvinnu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7382
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4078
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3615
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3130
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2806
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      51
      2324
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2307
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2258
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe