Opiskelu avoimessa yliopistossa

heksari

Olen suorittanut tähän mennessä ylioppilastutkinnon ja merkonomin tutkinnon. Ärsyttää, kun eräs tuttavani jatkuvasti puhuu minulle mahdollisuudesta avoimessa yliopistossa opiskelusta. Ennen merkonomin tutkinnon suorittamista opiskelin lyhyen aikaa ammattikorkeakoulussa tradenomikoulutuksessa, mutta opiskelun todettiin olevan minulle liian kuormittavaa. Sitä se todella olikin, ja olinkin kahden vaiheilla että lähdenkö suorittamaan tradenomin vai merkonomin tutkintoa. Merkonomin tutkinnon suoritin viime vuoden keväällä ammattiopisto Luovin Oulun yksikössä. En kyllä haluaisi enää lähteä opiskelemaan, koska on todettu, että ammattikorkeakouluopiskelu on minulle liian kuormittavaa eikä yliopisto-opiskelustakaan tulisi varmasti mitään. Tuttavani on sanonut minulle, että minun kannattaisi opiskella historiaa, koska minulla on paljon tietoa henkilöistä, jotka ovat viime vuosisadalla vaikuttaneet Suomen politiikassa. Hän on myös puhunut kielenkääntäjän tutkinnosta, koska minulla on hyvä kielipää. Hän ei kuitenkaan tunnu olevan perillä avoimen yliopiston systeemistä, enkä itsekään ole siihen perehtynyt. Kuka voi päästä avoimeen yliopistoon ja miten se eroaa tavallisesta yliopistosta?

2

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+11

      Kaikki pääsevät, sillä opintopisteet ovat maksullisia. Ero tavalliseen yliopistoon on se, että tutkintoa ei avoimen puolella voi suorittaa = ei valmistu miksikään.

    • Joricee

      Avoin yliopisto on siitä metka paikka, että siellä voi tehdä opintoja halutessaan normaalia verkkaisemmin (toki yliopistossakin, mutta toisella tavalla). Yleensä perusopintojen suorittamiseen saa aikaa 1½ vuotta ja perusopinnot ovat historian puolella 25 op laajuiset. Historian opintoja on avoimessa yliopistossa hyvin tarjolla.

      Kaikille meistä eivät yliopisto-opinnot sovi. Osa oppii paremmin tekemällä tai muuten enemmän ohjatusti. Mutta avoimessa yliopistossa voi aina kokeilla, millaista se yliopisto-opiskelu suurinpiirtein olisi. Monessa paikassa (esimerkiksi kesäyliopistoissa) on alettu myös järjestää "opi oppimaan" kursseja (tai jollain vastaavalla nimellä) ja opinto-ohjaustakin alkaa olla saatavilla myös avoimen puolella.

      Sinun ei tarvitse asettaa mitään suunnattomia odotuksia avoimen opinnoille. Voit vain kokeilla ja kukaties edetä hyvinkin pitkälle tai sitten vaan opiskella ihan harrastuksena.

      Sitten se kääntäjäpuoli. Se on vähän hankalampi juttu kahdestakin syystä. Toinen on yksinkertaisesti se, että sitä ei ole ollut juurikaan avoimen kautta tarjolla ja toiseksi se on hyvin erityyppinen ala, joka ehkä vaatii vähän toisenlaista opiskelua. 13 1 vastasi napakasti, että kaikki pääsevät avoimeen. Noin yleisesti ottaen se pitää paikkansa. Kuitenkin esimerkiksi kääntäjäopintoihin on ollut avoimen kautta vuosittain vain muutama paikka tarjolla. Liekö jatkossa niitäkään, en tiedä.

      Historiasta on opittu, että emme opi historiasta mitään. Siis emme oikein osaa ottaa siitä opiksemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5227
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4618
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4260
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3653
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      190
      2294
    Aihe