Opiskelu avoimessa yliopistossa

heksari

Olen suorittanut tähän mennessä ylioppilastutkinnon ja merkonomin tutkinnon. Ärsyttää, kun eräs tuttavani jatkuvasti puhuu minulle mahdollisuudesta avoimessa yliopistossa opiskelusta. Ennen merkonomin tutkinnon suorittamista opiskelin lyhyen aikaa ammattikorkeakoulussa tradenomikoulutuksessa, mutta opiskelun todettiin olevan minulle liian kuormittavaa. Sitä se todella olikin, ja olinkin kahden vaiheilla että lähdenkö suorittamaan tradenomin vai merkonomin tutkintoa. Merkonomin tutkinnon suoritin viime vuoden keväällä ammattiopisto Luovin Oulun yksikössä. En kyllä haluaisi enää lähteä opiskelemaan, koska on todettu, että ammattikorkeakouluopiskelu on minulle liian kuormittavaa eikä yliopisto-opiskelustakaan tulisi varmasti mitään. Tuttavani on sanonut minulle, että minun kannattaisi opiskella historiaa, koska minulla on paljon tietoa henkilöistä, jotka ovat viime vuosisadalla vaikuttaneet Suomen politiikassa. Hän on myös puhunut kielenkääntäjän tutkinnosta, koska minulla on hyvä kielipää. Hän ei kuitenkaan tunnu olevan perillä avoimen yliopiston systeemistä, enkä itsekään ole siihen perehtynyt. Kuka voi päästä avoimeen yliopistoon ja miten se eroaa tavallisesta yliopistosta?

2

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+11

      Kaikki pääsevät, sillä opintopisteet ovat maksullisia. Ero tavalliseen yliopistoon on se, että tutkintoa ei avoimen puolella voi suorittaa = ei valmistu miksikään.

    • Joricee

      Avoin yliopisto on siitä metka paikka, että siellä voi tehdä opintoja halutessaan normaalia verkkaisemmin (toki yliopistossakin, mutta toisella tavalla). Yleensä perusopintojen suorittamiseen saa aikaa 1½ vuotta ja perusopinnot ovat historian puolella 25 op laajuiset. Historian opintoja on avoimessa yliopistossa hyvin tarjolla.

      Kaikille meistä eivät yliopisto-opinnot sovi. Osa oppii paremmin tekemällä tai muuten enemmän ohjatusti. Mutta avoimessa yliopistossa voi aina kokeilla, millaista se yliopisto-opiskelu suurinpiirtein olisi. Monessa paikassa (esimerkiksi kesäyliopistoissa) on alettu myös järjestää "opi oppimaan" kursseja (tai jollain vastaavalla nimellä) ja opinto-ohjaustakin alkaa olla saatavilla myös avoimen puolella.

      Sinun ei tarvitse asettaa mitään suunnattomia odotuksia avoimen opinnoille. Voit vain kokeilla ja kukaties edetä hyvinkin pitkälle tai sitten vaan opiskella ihan harrastuksena.

      Sitten se kääntäjäpuoli. Se on vähän hankalampi juttu kahdestakin syystä. Toinen on yksinkertaisesti se, että sitä ei ole ollut juurikaan avoimen kautta tarjolla ja toiseksi se on hyvin erityyppinen ala, joka ehkä vaatii vähän toisenlaista opiskelua. 13 1 vastasi napakasti, että kaikki pääsevät avoimeen. Noin yleisesti ottaen se pitää paikkansa. Kuitenkin esimerkiksi kääntäjäopintoihin on ollut avoimen kautta vuosittain vain muutama paikka tarjolla. Liekö jatkossa niitäkään, en tiedä.

      Historiasta on opittu, että emme opi historiasta mitään. Siis emme oikein osaa ottaa siitä opiksemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe