Yksityiset päiväkodit Oulussa

Olemme muuttamassa Ouluum ja haussa olisi hyvä yksityinen päiväkoti Oulussa. Keskustan eteläpuolella.

Niin hyviä kuin huonoja kokemuksia kaivataan!
123461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miksi kuvitellaan yksityisen hoidon olevan jotenkin parempaa kuin kunnallisen? Kovin sitkeästi elää käsitys yksityisen paremmuudesta. Ainoa ero minkä olen huomannut on hinta ja ehkä asiakaskunta. Lapset tulevat ehkä ns. paremmista perheistä, tuskin on sosiaalisiin perustein hoidossa olevia. Toiminta ei ole sen hienompaa tai tavoitteellisempaa kuin kunnallisella ja ruoassa yms. yksityinen häviää kunnalliselle.

Äänestä
  • Kaupungin päiväkodissa oltiin koko ajan käsi ojossa millon mihinkin. Yksityisessä kuuluu retket, petivaatteet, pastillit yms. Toinen tärkeä seikka oli että vaihdoimme yksityiseen oli se ettei siellä ole yhtään mafia perheiden lapsia.

    Äänestä

  • No ehkäpä tuo "sosiaaliluokkia" koskeva seikka on jo ihan riittävä peruste, seura tekee kaltaisekseen ja liiankin monet ns "alemman sosiaaliluokan kakarat" on ihan sietämättömiä käytöshäiriöisiä kauhukakaroita!

    Äänestä

  • Sinäpä sen sanoit kirjoitti:

    No ehkäpä tuo "sosiaaliluokkia" koskeva seikka on jo ihan riittävä peruste, seura tekee kaltaisekseen ja liiankin monet ns "alemman sosiaaliluokan kakarat" on ihan sietämättömiä käytöshäiriöisiä kauhukakaroita!

    Näidenkin kanssa joutuu tulemaan elämässä toimeen. Liika suojelu on vain haitaksi aikuistumisen kynnyksellä.

    Äänestä

  • Rampoja kirjoitti:

    Näidenkin kanssa joutuu tulemaan elämässä toimeen. Liika suojelu on vain haitaksi aikuistumisen kynnyksellä.

    Ei ole mikään pakko, kun valitsee hoitopaikasta alkaen sellaiset lafkat, joissa ei rupusakkia näy.

    Äänestä

  • Eivät kaikki kuvittele. Itse vältän varastetuilla rahoilla tuotettuja palveluja periaatteesta.

    Äänestä

  • Rahalla saa kirjoitti:

    Ei ole mikään pakko, kun valitsee hoitopaikasta alkaen sellaiset lafkat, joissa ei rupusakkia näy.

    Mihin kouluun sitten? Rupusakki odottelee ekaluokalla.

    Äänestä

  • Sinäpä sen sanoit kirjoitti:

    No ehkäpä tuo "sosiaaliluokkia" koskeva seikka on jo ihan riittävä peruste, seura tekee kaltaisekseen ja liiankin monet ns "alemman sosiaaliluokan kakarat" on ihan sietämättömiä käytöshäiriöisiä kauhukakaroita!

    oikeasti, miten lapsen vanhemmalla voi olla tuollaisia ajatuksia!!! Puhut siis lapsista, viattomista ihmisistä noin pahasti... En voi tuntea kuin häpeää puolestasi, toivottavasti lapsesi kasvaa suorempaan kuin sinä olet kasvanut.

    terveisin: sinun määritelmän mukaan parempaan sosiaaliluokkaan kuuluva ja hyvin hämmentynyt yhden lapsen isä (itse en lokeroi itseäni mihinkään ns.sosiaaliluokkaan, koska kolmannessa valtakunnassa tehtiin niin)

    Äänestä

  • mettokangas kirjoitti:

    Kaupungin päiväkodissa oltiin koko ajan käsi ojossa millon mihinkin. Yksityisessä kuuluu retket, petivaatteet, pastillit yms. Toinen tärkeä seikka oli että vaihdoimme yksityiseen oli se ettei siellä ole yhtään mafia perheiden lapsia.

    Kaatuuko sun talous muutamaan euroon? Ne pastillit ja retket ei montaa euroa vuodessa maksa, mutta yksityinen hoito satoja euroja enemmän. No, jos katsot jotain säästäväsi siinä:D

    Ihmettelen noita petivaatteita?! Kunnallisessa päivähoidossa ei ole tarvinnut viedä mitään petivaatteita koskaan :D

    Ruoka oli tärkeä seikka. Kunnallisessa hoidossa tiedän tasan tarkkaan mm. että ruoka on ravitsevaa ja monipuolista ja ruokaa varmasti tilataan riittävä määrä lapsimäärään nähden. Ruokalista on ravitsemusalan ammattilaisen suunnittelema, eikä voittoa tavoittelevan yrittäjän säästökohde.

    Miten ajattelit lapsesi pärjäävän koulussa, sopeutuvan joukkoon, kun noin tehokkaasti eristät ei-toivotusta-materiasta? Ajattelitko kasvattaa lapsesi tynnyrissä ja pumpulissa ihan aikuiseksi asti?

    Äänestä

  • 4 vuotta oli lapsi kaupungin päiväkodissa, hoitajat tervehti lasta ja vanhempia aamuisin ja iltapäivällä kerrottiin päivän tapahtumat, oli hauskaa. Nyt yksityisessä ja paikka on kuin vankila kun aamulla viet lapsen, hoitajat istuu hiljaa penkeissä naama norsunveenä. Ei olisi pitänyt vaihtaa.

    Äänestä

Älkää muuttako, täällä on muutenkin liikaa ilkeitä penikoita.

Äänestä

Touhula johtaja Niina Salmi tekaisee vanhemmista perättömiä lastensuojeluilmoituksia, kyselee asiakasmaksujen perään vaatimalla maksutositteita. Moni vanhempi siellä joutunut vaihtamaan päiväkotipaikkaa tämän vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täältä tullaan kirjoitti:

Olemme muuttamassa Ouluum ja haussa olisi hyvä yksityinen päiväkoti Oulussa. Keskustan eteläpuolella.

Niin hyviä kuin huonoja kokemuksia kaivataan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu