Säästäkää ihmiset, Suomelle on huonot ajat tulossa. Nyt on viisasta pistää sivuun kaikki ylijäävä, eikä sortua heräteostoihin. Antaa bisnesporukan höyrytä kulutuksen perään - mutta nyt kannattaa jokaisen katsoa omaa tilannettaan!
Kulutusjuhlan loppu
Työläismummo
24210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ensi vuonna aion ostaa Savonlinnan ja tehdä siitä omituisten otusten kaupungin.
Totta, huono aika on alkanut jo siitä, kun Nokia möi puhelintoimintansa pois. Meillä ei ole mitään korvaavaa toimintaa mikä näkyy viennissä yhtä isona piikkinä. Nyt kun venäjänvientikin on pois kuvioista elintarvikkeitten osalta niin aina vaan käy leipä kapeammaksi.
Kiitos kataiselle ja köörille siitä, että rasitteet eivät lopu tuohon, vaan meiltä lahjoitettiin miljardeja ulkomaille eikä saatu mitään vaihdossa.
Välttäkää isoja investointeja. Nyt alkaa se aika milloin kukaan ei tiedä milloin on kengänkuva berberissä.
kiittävät Nokian älykästä liikettä myydä tappiotatuottava liiketoiminta pois. Jatkossa Suomessa on yhä enemmän osakemiljonäärejä.
Pienyrittäjällä se kengän kuva takapuolessa alkaa jo näkyä selvästi. Vierasta työvoimaa ei ole ollut varaa palkata enää yli vuoteen, joten osaltani olen joutunut edesauttamaan työttömyyttä.
Asiakkaiden osto/maksu käyttäytyminen on muuttunut selvästi muutaman vuoden sisällä: Asiakkaat peruvat tilauksiaan enenevässä määrin viime hetkellä, tai pahemmassa tapauksessa jättävät ilmoittamatta peruuntumisesta (tällöin aikaa ei voi luvata toisellekaan asiakkaalle, jos sellainen sattuisi jostain tupsahtamaan) ja p....moisimmat asiakkaat jättävät laskunsa maksamatta.
Laskin, että pystyn nostamaan tässä kuussa palkkaa itselleni alle 500 euroa, joten lapun laittaminen luukuulle ja kortistoon marssiminen näyttää näillä näkymin olevan edessä. Ja näin tulee käymään varmasti myös monelle muulle.
.
Jos varmatuloiset ihmiset eivät kuluta, yhä useampi jää vaille työtä, sosiaalimenot kasvavat ja maa köyhtyy entisestään. Kuluttakaa, mutta harkiten. Suosikaa paikallista/kotimaista, vaatikaa hyvää työnjälkeä ja ostakaa kestävää ja ympäristöystävällistä. Jos haluatte talouden nousevan, rahaa myös täytyy pitää liikkeessä, jotta mahdollisimman moni meistä pystyy hankkimaan leipänsä sossun sijasta itse.
Alkaa totuus paljastua EU- politiikasta.
EU-kiima on tuottanut suomeen Stubbin pääministeriksi ja sitä myöten ollaan ureassa korvia myöten, Aleksanteri kumartaa Saksaan tulipa sieltä mitä tahansa, kuin ennen vanhaan lapuan liike.
Sitä saa mitä tilaa.
Saksaa ja saksalaisia pitää aina kumartaa.
Heidän aikanaan antamansa sotilasavun turvin saamme suomalaisina täällä Suomessa ylipäätään asua.
ja ruskinmieliset ei tästä tietenkään yhtään tykkää. Saksa on kuitenkin ollut luotettava kumppani asiassa kuin asiassa.
Ostan vain ruokaa (vaikka olen toistaiseksi ns. varmassa työssä).
Kaapit ovat täynnä kaikenlaista hyvinä aikoina hankittua. Hihkun ilosta, kun yllättäen löytyy kaikkea kivaa - eikä tarvitse lähteä kauppaan. Tuunaamalla vanhemmistakin vaatteista saa uutta. Tunnetusti monet naisten ostoksista on mielihyväostoksia. Nuo kaappilöydöt ruokkivat samaa tarvetta.
Katsoin juuri pankkitilieni ja sijoitusteni saldoja. Hyvältä näyttää. Säästäminen ja sijoittaminen on kannattanut :-D
pankkiin ei ole kannattanut mutta sijoittaminen muutamaan osakkeeseen on tuottanut kohtuullisesti. Odottakaas kun maailmassa tilanne rauhoittuu. Silloin pieni ihminenkin luulee vaurastuvansa ja aloittaa osakkeiden ostamisen. Viisaampi on ostanut jo silloin kun näyttää pahalta.
Osta silloin kun veri virtaa kadulla.Tää on tosi vanha neuvo, vissiin 1800 luvulta.Joku sen ajan kuuluisa sen sanoi mutten nyt muista kuka.Enkä viiti guuglata :)
Ostan aina vaatteeni kierrätysmyymälästä. Ovat parempia kuin uudet, sopivasti pehmeiksi sisäänajettuja :-) Ja ruoat nimeltämainitsemattomasta saksalaisperäisestä kaupasta :-)
vaatteita kierrätysmyymälästä mutta vain hyvänlaatuisia ja aikoinaan kalliita merkkivaatteita. Säästyypähän sekin raha parempaan tarkoitukseen.
Olen ostanut useat merkkifarkut kierrätysmyymälästä. Kestävät vielä useita vuosia. Ja hinta pari euroa! Tosi hyvä vastine rahalle :)
Hyvä vastine todellakin kun ilmaisorjat tekee sen lajittelu työn... Voi veenus
voivat haistattaa pitkät koko toimintakeskukselle mutta eiväthän nuo tunnu sitä kuitenkaan tekevän. Miksikö? Ehkä siksi että moni tuntee kuuluvansa johonkin ja saa mielekästä tekemistä pienestä palkasta huolimatta. Jos minulla ei olisi töitä, voisin itsekin harkita meneväni kierrätyskeskukseen töihin. Eivät siellä kaikki luusereitakaan ole vaikka muutamat ovat jo luovuttaneet.
Valitettavasti he ovat luusereita koska juuri tuollaiseen orjatyöhön osallistuminen ei poista tätä ilmaistyö ongelmaa. Pahimpia ovat kuitenkin ne virkailjat jotka ohjaavat noille paskartelupajoille.
Tietysti jos uhkaillaan -40% karenssilla niinkuin typissä ja työkkärissä tehdään ei ole vaihtoehtoja koska käteen jäävä raha tippuu siis 200€ ja on vain 280€kk.
Siis kyse ei ole mukavasta tekemisestä ja yhteisöllisyydestä vaan puhtaasta kiristyksestä rahan menettämisellä!
En yrittäjänä ymmärrä miten maksetaan tuollaisia summia kotisohvalle.
Itse olen pienyrittäjä ja elän nykyisten kriteerien mukaan alle köyhyysrajan, mutta kyn on kiinteää omaisuutta en ole oikeutettu mihinkään tukiin eikä omaisuutta voi myydä.
Niinpä harmittaa kuinka joku valittaa aina muten vähän saa tukea ja naristaan jos joutuu jotain tekemään.
Ai yrittäjästä on hyvä raha 280€kk?! Kotisohvalle hyvä raha? Voi veenus. Nykyaikana on työttömiä 800 000 niin heille ei pitäisi maksaa rahaa elämiseen? Eihän se työttömän vika ole ettei nyt kerta kaikkiaan sitä työtä ole.
Jos paskartelemaan pitää lähteä niin se ei ole ihmisarvoista tuolla 8€ päivä lisällä tukiin!
Jos yrittäjä aikoo saada tuet häviämään tästä yhteiskunnasta niin kerro keinoja?
Haluatko että joku Kaaleppi tuleekin hakemaan sinun jääkaapista ruokansa kun omiin ei ole rahaa jos aijot tuetkin leikata liian suurina!
Ymmärrätkö yrittäjä että työstä pitää maksaa palkkaa! Jos ei saa palkaa niin ei tee työtä. Näin se menee ja on aina mennyt. Nämä työkokeilut ja vastaavat eivät ole työsopimuksia siis työnteko ei ole pakollista?
Jos ei ole ostovoimaa niin ei sinunkaan pienpajasi pyöri ja nähtävästi ei ole asiakkaita kun saat noin vähän massia.
Uskon että kyseessä on taas vanhankansan sotalapsi koska puheet on sitä luokkaa. Et varmaan tunne ketään työtöntä lähipiiristäsi?
Tuolla asenteella ja valituksella et tule koskaan työllistymään. Me yrittäjät ja suuri joukko kunnollisia ihmisiä maksamme teidän laiskojen vinkujien sosiaaliturvan. Saat työttömyydestäsi sellaisen korvamerkin ettei sinua kukaan huoli jatkossakaan. Sellaista asennetta arvostan että tiukassa paikassa kelpaa pienempikin raha ja vaikka 8€ päiväpalkka jotta työkokemusta ja näyttöä oikeasta asenteesta kertyisi. Voitko oikeasti olla noin tyhmä ettet osaa ajatella asioita kuin yhdeltä ainoalta kantilta. Älä sitten valita loppuelämän työttömyyttä ja surkeaa elintasoa joka vain entisestään kiristyy jatkossa.
Jos minusta on väärin mitä nykyään tehdään työttömille valtamediassa. Tarkoitan syyllistämistä ja palkattomantyön yleistymistä.
Syytät tyhmäksi kun en alistu orjatyöhön 8€ korvauksella vaikka loppuelämäksi?
Työttömyys ei ole minulle ongelma.
Et tajua työttömiä koska et tiedä/tunne työttömien elämää. Olet valtamedian aivopesemä tai muuten vaan näköalaton rankaisumallin kannattaja.
Itse olen sairas ja en tule sentakia työllistymään. Sinusta siis on oikein että meiltä sairailta työnhakijoilta vähennetään karensseilla tukia?
Loppupeleissä on kysymys siitä, että tuntuu pahalle maksaa veroja jotta toiset saa ilman vastinetta rahaa.
On yleisesti tapana kehua, kuinka kalliin tuotteen osti, mutta mielestäni voisi paremmin olla ylpeyden aihe, kuinka halvalla jotakin sai!
Niin kauan kuin muistan, varsinkin isät ja äitit, ovat kehoittaneet säästämään, sillä "kohta tulee huonot ajat!" Kuitenkin niin kauas kuin muistan, ajat ovat vain parantuneet ja humpuukin ostaminen lisääntynyt! Samalla on myös tyytymättömyys, masentuneisuus ym. lisääntynyt - syy vai seuraus?
Nyt taitaisi olla aika ruveta keräämään kuivamuonaa ja lämpimiä vaatteita! Taitaa tuo "hyvä ystävämme" antaa meille kohta kylmää kyytiä!
Oishan se mielenkiintoista nähdä, miten siinä tilanteessa vinkuva ja ylellisyyteen tottunut nuorisomme selviäisi! Siinä kävisi niin, ettei Bemareilla pikaruualle ja kahville ajeltaisikaan, siiderit ois juotu ja merkkivaatteissa ei kuljettas. Samalla loppus kaikki pintaliitäminen ja toisten ihmisten mollaaminen. Missään nimessä en sotaa toivo, mutta joku opetus olisi välillä paikallaan!