Katselin, kun yksi kolikkokauppa myy

järjen käyttöä

Tove Jansson juhlarahaa kahden euron nimellishintaan, mutta postikulut ovat kuitenkin 3.80e. Kolikolle tulee siis hintaa jopa 5,80e. Kuitenkin tuota mainittua rahaa saa esim. kauppojen kassoilta ja peliautomaateista samaan kahden euron nimellishintaan. Hullu pitää siis olla, jos noita tilailee?

7

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitäö liikkuu

      Totta viserrät. Minäkin sain eilen S-Marketin vaihtoautomaatista 3 kpl lyöntikiiltoisia Janssoneita, kun rikoin kaksikymppiä.

      • Ei joo mitään järkeä ostaa tove minulla on sitä 78-92 kpl ja muutenkin kannattaa keräillä monacolaisia kakkosia minulla on monacon yk 2013 lintua 67-70 kpl ja on niitä hopearahoja isot kokoelmat jopa 2014 uus hopearaha mitä ei ole muualla kuin monacon museossa.


      • toven omistaja
        majiraymajiray123 kirjoitti:

        Ei joo mitään järkeä ostaa tove minulla on sitä 78-92 kpl ja muutenkin kannattaa keräillä monacolaisia kakkosia minulla on monacon yk 2013 lintua 67-70 kpl ja on niitä hopearahoja isot kokoelmat jopa 2014 uus hopearaha mitä ei ole muualla kuin monacon museossa.

        Eikö ole vaarana, että Tovet loppuvat markkinoilta, jos joku niitä tuolla lailla hamstraa?


    • JT123

      Tietääkö kukaan löytyykö 2€ erikoiskolikoista kuvallista luetteloa jotta sais vähän tietoa niistä.Minulla on yli 100 erilaista ja läheskään kaikista ei ole mitään tietoa.Olen myös saanut Toven juhlarahan parikin kertaa kaupan kassalta.


      • JT123

    • Toven2014vuodenkolik

      Ei kelvannu rayn peliautomaattiin, koitin 2 eri kolikolla. Onko muilla samoja kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe