Paranin vaikeasta erektiohäiriöstä

Okman

Aivan ihmeellinen juttu. Eretkio alkoi hiipumaan 1990-luvulla ja noin vuonna 2007 ei hommista tullut enää mitään edes Slidenafiilin kanssa. Yritin piikitettäviä tuotteita, mutta ne aiheuttivat kipua enemmän kuin erektio. Harkitsin jo penisproteesia. Aloin myös jo luovuttaa.

Pikku hiljaa alkoi tapahtua jotain outoa: huomasin että kalu on runkatessa paljon kovempi. Aloin taas uskaltaa lähestyä naisia: viime vuonna jo suurin osa panoista onnistui ja tänä vuonna ei yhden yhtä epäonnistumista. Viagraa käytän toki. Olen 51-vuotias ja panen kovalla kuin nuori kani.

Mistähän paraneminen johtui? Olen hoikistunut vähän, harrastan vähän enemmän liikuntaa, röökin lopetin vuonna 2000. Olen ottanut myös kolesteroli- ja verenpainelääkityksen. Vai onko vain itseluottamus parantunut? Vai kaikkien näiden yhdistelmä?

Tässähän voisi mennä vaikka naimisiin vielä!

6

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vielä nuoremepi

      Luultavasti kaikkien yhdistelmä. Elintavat vaikuttavat paljon varsinkin vanhemmilla miehillä. Säännöllinen tupakointi, ylipaino ja liian korkea kolesteroli kyllä huonontavat reilusti erektiota, eikä pidä vähätellä sen henkisen puolenkaan merkitystä.

    • Lullero

      " liian korkea kolesteroli kyllä huonontavat reilusti erektiota"

      Niin mitenkähän on?

      "Testosteroni on sukupuolihormoni, jota erittyy sekä miehillä että naisilla. Miesten tuottamat määrät ovat huomattavasti suuremmat, naiset tuottavat noin kymmenesosan miesten tavallisesta määrästä, joka on 2,5-11 mg vuorokaudessa. Ernst Laqueur eristi ensimmäisenä testosteronin ja johti sen nimen latinan kivestä tarkoittavasta sanasta testis ja steroidista.

      Elimistö muodostaa testosteronia kolesterolista[1]"

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Testosteroni

      • Mukafiksu

        Niin? Ei korkea kolesteroli sitä tarkoita, että erittyisi enemmän testoa. Kun puhutaan korkeasta kolesterolista, tarkoitetaan pahan laatuista kolesterolia. Kolesteroli on sinällään ihan luonnollinen kehon osa, mutta liian korkea huono kolesteroli vaikuttaa verenkiertoon.


    • epätoivoinenrakastunut

      Olipa ilahduttava lukea! Ongelmasta voi siis päästä eroon? Juuri tavannut ihanan 52-v miehen jolla erektiohäiriötä sekä mieshormoneissa myös häikkää. Saanut lääkitystä mutta ikäviä sivuoireita. Pari kertaa tavatti ja menty sänkyynkin. Seksi no jotenkin mennyt, mutta hyvää ollut yhdessä. Viimeks imin ja nuolin hänet ekstaadiin. Mutta nyt meinaa ettei kykene seksisuhteeseen mikä surettaa kovasti. Hän on tosi ihana mies ja haluan auttaa. Kun menis pian urologille.. miehet pitäkää itsestänne huolta, olette niin ihania.

    • epätoivoinenrakastunut

      Olipa ilahduttava lukea! Ongelmasta voi siis päästä eroon? Juuri tavannut ihanan 52-v miehen jolla erektiohäiriötä sekä mieshormoneissa myös häikkää. Saanut lääkitystä mutta ikäviä sivuoireita. Pari kertaa tavatti ja menty sänkyynkin. Seksi no jotenkin mennyt, mutta hyvää ollut yhdessä. Viimeks imin ja nuolin hänet ekstaadiin. Mutta nyt meinaa ettei kykene seksisuhteeseen mikä surettaa kovasti. Hän on tosi ihana mies ja haluan auttaa. Kun menis pian urologille.. miehet pitäkää itsestänne huolta, olette niin ihania.

      • Anonyymi

        Menikö ihan oikeesti exitukseen asti?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      162
      3556
    2. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      21
      3489
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2911
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      126
      2733
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      108
      1818
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      85
      1553
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1396
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1355
    Aihe