vanhuuttaan kuolleet? Onko tullut syöpiä, sydän pettänyt, taka-tai etupää mennyt alta, kuurosokeus kohdannut? Sisäelimet rikki? Rehellisiä vastauksia kiitos. Sitten jos vielä voisitte kertoa mistä kennelistä koiranne ovat olleet.
Mihin käyttiksenne ovat
pyytäisin vastauksia
23529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hyvä provo flickpelle!
Sinä taidat olla vaihoharhainen, näet joka puolella Flickejä. Niin, onko sulla koskaan edes ollut sakua ja elikö se ikuisesti kun et uskalla kertoa omakohtaista kokemustasi?
Lopetin näyttikseni 6 vuotiaana, nivelrikkolonkan ja selkävaivojen takua. Molemmat käyttikset porskuttaa täysillä vanhempi 7v. Eli on ollut ja on. Mut miksi tällänen provokysely?
Ja Flickpellen tunnistaa kyl kirjoituksistaan, sekä siitä et antaa plussan omille teksteilleen. Näissä molemmissakin on itse annetut plussat....
Mistäs ostit noin sairaan koiran? Noitahan löytyy sekä näyttiksistä että käyttiksistä.
Siksi kysyn, koska olen itse omistanut sekä näyttiksen että käyttiksen, jotka kummatkin ovat eläneet n. 12 -vuotiaiksi suhteellisen terveinä. Siksi olisi hienoa, jos uskaltautuisit kertomaan, mistä kennelistä tuotetaan koiria, jotka joudutaan lopettamaan puolessa välissä elämäänsä sairauksien vuoksi.
Perus sensen mann/bar-waxan yhdistelmä.
Kuka idiooti on mennyt sotkemaan bar-waxania sensenmanniin??
Jooh. Uskaltautuuko yksikään käyttiksen omistaja vastaamaan kysymykseen vai ovatko perussalailijoita?
Niimpä kaks paskaa yhdessä paketissa...
Mulla oli Backteroides, joka jouduttiin lopettamaan 3-vuotiaana.
Kiitos tiedosta!
11 v 8 kk, parin päivän sisällä meni siihen kuntoon ettei takapää pysynyt pystyssä, vaan kaatui välillä. Ellääk mukaan myös keuhkoissa oli nestettä ja sydän ei enää jaksanut pumpata. Ruokahalu hävisi ja koira oli pöhöttyneen oloinen. Mutta meni niin nopeasti, 2 päivän sisällä, että ei osattu edes odottaa. Muuten koira oli täydellinen koira, Muikkusen kennel
Voimia suruusi!
Eikö noille takapään pettämisille voi tehdä mitään? Oma koirani on muuten erittäin terve, mutta takapään kanssa on tullut ongelmaa ja nähtävästi sama on edessä. Hieron lihakset päivittäin, annan fysioterapiaa ja kävelytän lyhyitä lenkkejä muutamia kertoja päivässä, harjoitutan takapään lihaksia pikkuliikkeillä. Leikkausta ei varmaankaan kannata edes harkita vanhalla koiralla, sillä se ei siitä toipuisi kunnolla.
Olen miettinyt mistä syystä takapää voi pettää/halvausoireita tulee; spondyloosi, selkäydinahtauma, verenpurkauma selkäytimessä, kasvain, hermopinne jne.
Muikkunen ei ole käyttölinjan kennel.
So what? Kyllähän tähän ketjuun muutkin voivat kirjoittaa. Ja aika hyvin, että taas ilmaantui näyttis, joka on noinkin vanhaksi elänyt. Eli näyttisten ja käyttisten elinikä on keskiarvollisesti täysin sama. Ei ne käyttikset sen vanhemmiksi yleensä elä, poikkeuksiakin tietysti kummastakin linjasta löytyy, kuten ihmisrodussakin.
Mikäs tän viestiketjun tarkoitus on? Mitä teet kysymilläsi asioilla? Haastat riitaa?
..sanoo Zenmaster...
Tämän viestiketjun tarkoituksena nähtävästi on kartoittaa käyttölinjaisten saksanpaimenkoirien kuolinsyitä ja niihin johtaneita tekijöitä.
Miksi niitä täällä pitää kartoittaa? Ja mitä sillä tiedolla teet? Kattele vaikka jalostustietojärjestelmää. Osa löytyy sieltä.
Eikös täällä saa kartoittaa kukin mitä tahtoo? Esim. sekä käyttisten että näyttisten kuolinsyitä. Linkittää voi sit jalostustietojärjestelmään jos tahtoo.
Käyttikseni kuoli 8 vuotiaana syöpään, lonkat oli myös sökönä eli nivelrikko joka aiheutti kipuilua kuuden vuoden iästä lähtien. Pidettiin kuitenkin koiraa kipulääkkeillä hengissä jotka tiettyyn pisteeseen asti auttoivatkin, harrastella tosin ei juurikaan voitu enää lonkkien uusintakuvausten jälkeen.
sinulla perussairas koira,itsellä oli samasta paikasta narttu, eli 13 vuotiaaksi,mahtava,mutta vaativa koira.Liekö sillä merkitystä,että omani tuli -90luvun alussa,olisko ollut silloin terveempiä yksilöitä vielä?niinkuin monet muutkin tuntuu olleen.Eipä kyllä ole tästä tämänhetkisestä seropisakustakaan (paperiton)pahaa sanottavaa,6vuotias,eikä tassunhaavaa kummosempaa ole sairastettu:)
Meillä oli 10-vuotiaaksi saakka rajakoirana työnsä tehnyt narttu, jolla ei ollut suurempia vaivoja työuran aikana (siis todellinen käyttökoira). A:n lonkat, hyvät kyynärpäät ja selkä. Lopetettiin 14,5 vuotiaana vanhuuden takia. Alkoi virtsat karkailemaan ja perä oli hutera. Hyvällä huumorilla loppuun saakka. Defiant -kennel
Muikkusen Aline eli 13v 4kk
Minulla on nyt 13v käyttölinjainen koira. Sen elämä on tullut tiensä päähän, pitäisi pian lopettaa. Takapää on hutera, luultavasti selkärangan rappeumaa. Koiralla on myös isoja näkyviä kasvaimia.