Onko kellään samaa ongelmaa? Mä pelkään pelata jalkapalloa, lentopalloa ja koripalloa. Pelkään, että pallot osuvat minua päähän, niin kuin on pari kertaa osunut. Tämä vaikuttaa hieman liikunnan numerooni, koska liikunnassa on joskus jalkapalloa, en mene pallon lähelle ja kävelen reunassa. En myöskään voi olla maalivahti. Onko tämä trauma?
Pallopelko
8
2268
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla onnsama ongelma
- Anonyymi
Voi olla opittua, eli (aika lievä) trauma. Jos sinulla olisi paha trauma, lukkiutuisit komeroon piiloon kaikkia pyöreitä esineitä tai vastaavaa.
Toinen vaihtoehto on, että kyseessä on jokin ihmisen hyvin primitiivinen refleksi. Ihminenhän on alunperin ollut sekä metsästäjä että saaliseläin. Ja lisäksi sotinut koko historiansa ajan. Eli kohti tuleva ("hyökkäävä") esine voi laukaista saaliseläimen itsesuojeluvaiston. Hämähäkkipelkoisia ihmisiä siedätetään kohtaamaan myrkkyhämähäkkejä. Joten pallosiedätyshoito liene ihan mahdollista toteuttaa.
Itsekin kammoan palloja, mutta olen jo sen verran vanha, heikkonäköinen ja nivelvikainen, että pallojen pakoilu on kohdallani viisautta. - Anonyymi
Todennäköisesti nuo kokemasi osumat päähän ovat jättäneet pelon tapahtuman toistumisesta. Tämän tyyppiset pelot eli fobiat eri asioita kohtaan ovat melko yleisiä mutta niistä voi päästä eroon.
Pelkoja voidaan lievittää usein erilaisin harjoituksin, joissa peloista kärsivä totuttelee asteittain kohtamaan pelkoa aiheuttavan kohteen tai tilanteen. Usein kannattaa ensin opetella rentoutumaan ja sen jälkeen harjoitella pelon kohtaamista sekä mielikuvissa että harjoituksin. Yksinkertaisten pelkojen hoitoon on kehitetty itsehoitoon sopivia nettiterapioita. - Anonyymi
Nyt on niin,että minulla sama vaiva.Ja sinä sanot opettajalle täsmälleen tuon vaivasi.Jos opettaja ei ymmärrä sanot uudestaan.Sinulla vakava pallopelko.
- Anonyymi
Kerro opelle! Ja vaikka kouluterkalle. Kannattaa yrittää päästä pallopelosta eroon. Vähän kerrallaan ja turvallisesti!! Altistusharjoituksista voisi olla hyötyä.
- Anonyymi
Minulla on sama pelko ja kaikki muutenkin vaan ympyrän muotoset vaikka ruoat on semmossii mitä en syö oon tosi nirso
- Anonyymi
Ja pyöreät esineetkin jo ahdistaa
- Anonyymi
Mäkin pelkään palloja ja suojaan aina käsillä vaikkei osuisikuaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961549
- 741374
- 501287
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041188- 511155
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9955- 36817
- 60761
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715