Millaisessa haarukassa on keskikokoisen koko auton maalipinnan myllytys teetetynä hommansa osaavalla pajalla?
Maalipinnan myyllytys: Työn hinta?
8
15622
Vastaukset
- kannataaa koittaa
En valitettavasti ´pysty auttamaan muuten kuin kehoittamalla kysymään jostain alan liikkeestä.
- se siitä.
Minä pystyn auttamaan. Homma vaan on niin että jos myllytetään, pitää sitten myös vahata. Ja ilman vahaa ei auto saa olla ulkona minuuttiakaan myllytyksen jälkeen. Elikkä sun tarvii kysyä "Paljonko maksaa myllytys ja vahaus", ja tähän vastaus on 200-400 euroa vahausmenetelmästä riippuen.
- maalipinnan myllytys
Myllytys toteutetaan hiomavahalla. Aikoinaan hiomavahalla ja ammatilaisten epäkeskokoneella myllytin paketiauton ilman lisävahauksia (taisi olla jotakin Turtlea) jossa muistelen mainitun sen yksin riittävän. Loppusilauksen tein kiillotus-villa-laikalla. Lopputulos kesti hienosti ja pitkään myös Etelä-Euroopan kesäkauden auringon.
Harrastelija-myllyttäjä hioo (tunaroi) helposti ammattikoneellakin korin kulma- ja taitekohdissa maalinpinnan puhki, eli homma tulee uskoa vain asiansa osaavalle.
Hinnossa on varmastikin haitaria riippuen myös käytetyistä tuotteista. Teflonkäsittely on maineltaan yksi ladukas. Kyllähän siinä duunia on kun koko auton huolella käy läpi ja vielä vahaa lopuksi. Alla joitakin löytämiäni esimerkkejä.
- http://www.automan.fi/tampere/pesupalvelu.php
- http://www.autoclean.fi/?page=prices
- http://www.mk-autopesu.fi/hinnasto/index.php
- http://www.thepesu.fi/fi/hinnasto - kyllähtee
""" Myllytys toteutetaan hiomavahalla """"
Aito myllytys tehdään hiomapastalla, eri karkeuksilla, mikään vaha ei liity asiaan millään tavalla. Sitten lisäksi on amatööreille tarkoitettuja hiontavahoja, joissa vaha sisältää pikkasen hienoa hiontapastaa. Niitä voi käyttää ns. kotikiillottajat.- 7v harrastanut mylläystä
Juurikin näin: auto pestään liukkari,pienpoisto,raudanpoisto, apc (all purpose cleaner)pesu. Vilkaistaan millaisia naarmuja ja sen mukaan tahna ja esim villalaikalla on tehokas narmunpoistossa ja jättää omaa jälkeä.. seuraavassa stepissä poistetaan nekin vaahtarilla ja kiillotetaan.. sit liukkaripesu jossa maskaavat aineet mäkeen vaha päälle ja ihastellaan.. tämä siis optimi tilanne että 2steppiä olis passelisti ilman holoja/lisä naarmuja. Yllä toimi minun autossa jossa on nyt peilipinta ilman mikronaarmuja kyseessä keskikova pinta.
Sitten "fiksaamon" tapa (ei yleistetä) ajetaan maskaavalla naarmut piiloon päälle vaha ja asiakas ajaa ekan kerran pesuun niin sen jälistä huutamaan myyjälle että kato mitä koneenne teki.. tämän nähnyt ja autossa järkyttävät pyörrejäljet ja holot
- "off-pesuaine" ?
Nyt kun auton maailipinnan hoidosta on kyse, niin tulipa mieleen pesuaineet.
Onko olemasa autonpesuainetta, joka toimisi samalla edes jossakin määrin "ötökkäkarkoittajana" eli kärpäset ja ymv. eivä kiinnostusi kakkimaan maalipinnan päälle.
Ps. Käyn toisinaan 'puoli-maaseutu-paikassa' jossa valkoinen maalipinta kärpäsenpaskoja melko täynnä jos parikin päivää siellä auto parkissa. Siihen päälle vielä melko lähellä olevista puista putoileva tahma, niin maailipinta on nopeasti varsin likaisessa kunnossa. - PuolimaallinenJumala
Siellä puolimaaseudulla auttaa kun kaataa illalla pullollisen etikkaa (esim. valkoviini) auton katolle ja konepellille. Eivät varmasti ötökät kaki autosi päälle eikä ketut kuseksi renkaille. Voi olla että käsittely suojelee myös hirviltä ja muilta puolimaallisilta sarvipäisiltä hirviöiltä myös ajossa, kannattaa kokeilla!
- 23545423
Itse olen myllyttänyt ihan omassa tallissa, kiillotuskone 60e, ns "one-step" (riittää yksi kierros) kiillotusaine esim litra Mirka Polarshine 10 30e, ja pari kevyesti leikkaavaa (soft-cut) vaahtomuovilaikkaa 15e. Yhteensä vähän päälle 100e.
Tällä saa jo pahemmatkin ongelmakohdat kuten paikkamaalauksen sumurajat tai näkyvät naarmut pois. Kiillotusaineen ja laikan valinta riippuu tosin paljon minkä kuntoinen maalipinta on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4377469Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai946166Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1775585Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r344497Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914368Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s333640Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok853530