Millaisessa haarukassa on keskikokoisen koko auton maalipinnan myllytys teetetynä hommansa osaavalla pajalla?
Maalipinnan myyllytys: Työn hinta?
8
15926
Vastaukset
- kannataaa koittaa
En valitettavasti ´pysty auttamaan muuten kuin kehoittamalla kysymään jostain alan liikkeestä.
- se siitä.
Minä pystyn auttamaan. Homma vaan on niin että jos myllytetään, pitää sitten myös vahata. Ja ilman vahaa ei auto saa olla ulkona minuuttiakaan myllytyksen jälkeen. Elikkä sun tarvii kysyä "Paljonko maksaa myllytys ja vahaus", ja tähän vastaus on 200-400 euroa vahausmenetelmästä riippuen.
- maalipinnan myllytys
Myllytys toteutetaan hiomavahalla. Aikoinaan hiomavahalla ja ammatilaisten epäkeskokoneella myllytin paketiauton ilman lisävahauksia (taisi olla jotakin Turtlea) jossa muistelen mainitun sen yksin riittävän. Loppusilauksen tein kiillotus-villa-laikalla. Lopputulos kesti hienosti ja pitkään myös Etelä-Euroopan kesäkauden auringon.
Harrastelija-myllyttäjä hioo (tunaroi) helposti ammattikoneellakin korin kulma- ja taitekohdissa maalinpinnan puhki, eli homma tulee uskoa vain asiansa osaavalle.
Hinnossa on varmastikin haitaria riippuen myös käytetyistä tuotteista. Teflonkäsittely on maineltaan yksi ladukas. Kyllähän siinä duunia on kun koko auton huolella käy läpi ja vielä vahaa lopuksi. Alla joitakin löytämiäni esimerkkejä.
- http://www.automan.fi/tampere/pesupalvelu.php
- http://www.autoclean.fi/?page=prices
- http://www.mk-autopesu.fi/hinnasto/index.php
- http://www.thepesu.fi/fi/hinnasto - kyllähtee
""" Myllytys toteutetaan hiomavahalla """"
Aito myllytys tehdään hiomapastalla, eri karkeuksilla, mikään vaha ei liity asiaan millään tavalla. Sitten lisäksi on amatööreille tarkoitettuja hiontavahoja, joissa vaha sisältää pikkasen hienoa hiontapastaa. Niitä voi käyttää ns. kotikiillottajat.- 7v harrastanut mylläystä
Juurikin näin: auto pestään liukkari,pienpoisto,raudanpoisto, apc (all purpose cleaner)pesu. Vilkaistaan millaisia naarmuja ja sen mukaan tahna ja esim villalaikalla on tehokas narmunpoistossa ja jättää omaa jälkeä.. seuraavassa stepissä poistetaan nekin vaahtarilla ja kiillotetaan.. sit liukkaripesu jossa maskaavat aineet mäkeen vaha päälle ja ihastellaan.. tämä siis optimi tilanne että 2steppiä olis passelisti ilman holoja/lisä naarmuja. Yllä toimi minun autossa jossa on nyt peilipinta ilman mikronaarmuja kyseessä keskikova pinta.
Sitten "fiksaamon" tapa (ei yleistetä) ajetaan maskaavalla naarmut piiloon päälle vaha ja asiakas ajaa ekan kerran pesuun niin sen jälistä huutamaan myyjälle että kato mitä koneenne teki.. tämän nähnyt ja autossa järkyttävät pyörrejäljet ja holot
- "off-pesuaine" ?
Nyt kun auton maailipinnan hoidosta on kyse, niin tulipa mieleen pesuaineet.
Onko olemasa autonpesuainetta, joka toimisi samalla edes jossakin määrin "ötökkäkarkoittajana" eli kärpäset ja ymv. eivä kiinnostusi kakkimaan maalipinnan päälle.
Ps. Käyn toisinaan 'puoli-maaseutu-paikassa' jossa valkoinen maalipinta kärpäsenpaskoja melko täynnä jos parikin päivää siellä auto parkissa. Siihen päälle vielä melko lähellä olevista puista putoileva tahma, niin maailipinta on nopeasti varsin likaisessa kunnossa. - PuolimaallinenJumala
Siellä puolimaaseudulla auttaa kun kaataa illalla pullollisen etikkaa (esim. valkoviini) auton katolle ja konepellille. Eivät varmasti ötökät kaki autosi päälle eikä ketut kuseksi renkaille. Voi olla että käsittely suojelee myös hirviltä ja muilta puolimaallisilta sarvipäisiltä hirviöiltä myös ajossa, kannattaa kokeilla!
- 23545423
Itse olen myllyttänyt ihan omassa tallissa, kiillotuskone 60e, ns "one-step" (riittää yksi kierros) kiillotusaine esim litra Mirka Polarshine 10 30e, ja pari kevyesti leikkaavaa (soft-cut) vaahtomuovilaikkaa 15e. Yhteensä vähän päälle 100e.
Tällä saa jo pahemmatkin ongelmakohdat kuten paikkamaalauksen sumurajat tai näkyvät naarmut pois. Kiillotusaineen ja laikan valinta riippuu tosin paljon minkä kuntoinen maalipinta on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631281Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11900Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75825Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.87712- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt43613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46574Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot121536Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523