http://www.lansivayla.fi/artikkeli/231143-espoolaisveneiden-talvisailytys-siirtymassa-ammassuolle
Ovatko kaikki Suomenojalle majoittuneet veneilijät tyytyväisiä tästä? Mahtaa olla hidasta ja kallista siirtää vene keväällä ja syksyllä 20km 0.2km sijasta.
Ovatko kaikki Suomenojalle majoittuneet veneilijät tyytyväisiä tästä? Mahtaa olla hidasta ja kallista siirtää vene keväällä ja syksyllä 20km 0.2km sijasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole itse pk-seutulainen, mutta johan sen lapsikin ymmärtää, että siellä Ämmässuolla riittää sitten paljon pienempi määrä paikkoja. Harva vähänkään isomman veneen omistaja viitsii venettään kymmeniä kilometrejä rahdata. Saattaapi tulla lisää jäseniä veneseuroihin.
Suomenojalle jää ehkä 500 paikkaa niitä isompia veneitä varten, vain pienet kärrätään Ämmässuolle.
Sehän on itsestään selvää, että venesataman talvitelakointialue jää helposti uusien suunnitelmien jalkoihin. Veneet saatetaan telakoidan esim. Ämmässuolle jatkossa. Nopeimmat varmaankin etsivät itselleen uuden venepaikan sieltä, missä vielä on telakointia sataman kupeessa. Hyvällä suunnittelulla veneitä voisi telakoida jatkossakin kuten nytkin, mutta se on kaupungista kiinni. Toivottavasti kaupunki kuuntelee veneilijöidenkin näkemyksiä.
https://www.theseus.fi/xmlui/bitstream/handle/10024/77231/Veneiden talvisailytys Espoossa.pdf?sequence=1
esimerkki veneet Buster S 4.58 x 1.88, Buster L 5.04x1.98
ja Bella 703 2.47x7.05)
Eli ämmässuolle olisi tarkoitus siirtää enentään 2,5 metriä leveitä veneitä, ja pääosin henkilöauton traikulla helposti kuljetettavissa olevaa kokoluokkaa, joita rekkaan mahtuu ainakin 6 kpl. Kaksi päällekkäin ja 3 peräkkäin, joista ensimmäinen kuorkin lavalle ja loput 2 perävaunuun.
Autojenkuljetusrekallakaan ei todellakaan kuskata vain yhtä henkilöautoa kerrallaan, vaan aika monta ja kaksi päällekkäin. Sama pätee tietysti noihin busterin kokoisiin veneisiin.
Painokölillisiä köliveneitä koko suunnitelma ei siis pääosin koske ollenkaan, melges 24 ja pienemmät voivat sitten olla niitä mahdollisia poikkeuksia pääsääntöön.
Espoon kokoisessa suuressa harvaan rakennetussa kaupungissa ainoa paikka noille veneille sisämaassa Ämmässuon kaatopaikalla...
vink