Opettelen Cadsin käyttöä. Ohjelma on 10.0. Ongelmana on, että esim pistorasiat ja loistelamput ovat eri mittakaavassa. Miten saa hervottoman kokoisen lampun muutettua mittakaavaan. Lisäksi ölen kiinnostunut ohjekirjasta em ohjelmaan.
Cads ohjeet
14
1325
Vastaukset
- 4 + 10
Ainakin autoCadissa otat sen objektin aktiiviseksi ja komentorivillä määrität skaalan tai sitten shiftiä ja hiirellä rullailet.
Se on ihan vako noiden CADien kirjastojen kanssa että mittakaavat ovat ihan miten sattuu. - 1+2
Tarkoitatko että pistorasia on eri mittakaavassa kuin loistelamppu? Ovat kuitenkin samassa symbolikirjastossa?
Olethan kuitenkin tietoinen että rakennuksia piirrettäessä piirtoala asetetaan todellisille mitoille, vasta tulostuksessa asetetaan mittakaava esim 1:50. - suo siellä
CADS ja AutoCAD ovat eri ohjelmat. Jos käyttää CADia ei tarkoita että ymmärtää CADSia... tai että ne kaksi ohjelmaa juttelisivat vaivatta.
- Opiskelija456
EI onnistu vieläkään. Vinkkejä kaivataan.
- 7+13
Opiskelija456 kirjoitti:
EI onnistu vieläkään. Vinkkejä kaivataan.
Kerro nyt edes mitä yrität tehdä.
- aloittelijahjg
7+13 kirjoitti:
Kerro nyt edes mitä yrität tehdä.
Kuten ensimmäisessä viestissä kerroin, niin Cadsissa loisteputkivalon piirrosmerkki on XXL kokoinen. Miten saa kokos säädettyä. Symbolikerroin?? EI vaikutusta kokoon.
- 7+13
aloittelijahjg kirjoitti:
Kuten ensimmäisessä viestissä kerroin, niin Cadsissa loisteputkivalon piirrosmerkki on XXL kokoinen. Miten saa kokos säädettyä. Symbolikerroin?? EI vaikutusta kokoon.
Jospa sinun piirtoala on vain liian pieni. Tasokuvapiirrosmerkit ovat luonnollisessa koossaan, siis loistevalaisimen pituus on 600, 1200 tai 1500 mm.
Aseta piirtoalaksi esim. 20000 x 30000 mm, siihen mahtuu jo pieni omakotitalo.
- Mie täält
CADSissa on ainakin "skaalaa" käsky. Eikö se toimi?
Toisekseen kun aloitat kuvan piirtämisen, niin annat sille mittakaavan. Tällöin symbolit (ehkä) saadaan kuvaan oikeassa mittakaavassa. CADsin ohjeista:
Valitse Profile > Aloitus > Arkki, mittakaava ja tasot.
Piirustusarkin koko ja mittakaava asetetaan dialogissa.
Valitse dialogissa arkkikoko väliltä A4 - A0 (myös oma koko mahdollinen) (kts. myös ARKKIAS).
Syötä mittakaava-muuttujan arvo.
Valitse raamityyppi.
Toiminto luo tarvittaessa valitulle mittakaavalle PROFILE_"mittakaava" -niminen mitoitustyylin sekä asettaa sen aktiiviseksi. Toiminto hakee kuvaan myös nimiösymbolin. Nimiösymboli sijoittuu automaattisesti valitun piirustusarkin oikeaan alanurkkaan.
Näillä alkuun...- aloittelija
Pohjn mittakaava muutettu ja lamput nyt sopivan kokoiset. Ryhmätunnus temppuilee. EI jää klikattaessa piirustukseen, vaan häviää.
- 4 + 10
Ryhmä tunnus on luultavasti eri "tasolla" kuin muu piirustus ts. sen pitäisi tulla tulostettaessa esiin tai kelaamalla tasoja "päällekkäin".
Tai miten tuon nyt selittäisi.- opettelija..
Ongelma ratkesi jo.Ryhmälle pitä antaa ryhmänumero. Muuten EI jää piirrosmerkki piirrokseen. Jai tuon Cadsin käytön oppii...
- cads on heleppo
opettelija.. kirjoitti:
Ongelma ratkesi jo.Ryhmälle pitä antaa ryhmänumero. Muuten EI jää piirrosmerkki piirrokseen. Jai tuon Cadsin käytön oppii...
Olen samaa mieltä.....kurssit on kalliita...sillä hinnalla oppii ihan vaan testailemalla ja kavereilta kysymällä !!
Oon parisen vuotta opetellu ja nyt jo guru cadsissä ;) taino kyllä ne asiakkaille kelpaa ja hommaa tulee vaan lisää :)
- Mahtavahakkeri
Mahtaa olla piirtäminen hidasta Cadsillä tai tyhmää viivaa vetämällä olisit jo valmis.
- Anonyymi
2,5D edelleen tämä Cadsuli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1822658- 1952197
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1772006Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1241839- 1671814
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311685Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721317Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791295Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721250Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801201