Mitä mieltä olette roaccan lääkkeen käytöstä ja siihen liittyvästä nipotuksesta? Ymmärrän kyllä olla hankkimatta lapsia kuurin aikana (olen vasta 20 en todellakaan hankkisi muutenkaan ja joo en halua epämuodostunutta lasta tajuan itsekin?!) ja minusta on törkeää mihin syyniin kaikki naiset joutuvat tämän kuurin aloittaessa rangaistuksena siitä että ovat se sukupuoli joka sen lapsen synnyttää. Roaccanin esitteessä ei muusta puhutakkaan kuin siitä miten ei saa hankkiutua raskaaksi ja esitellään kaikki mahdolliset ehkäisykeinot että voi oikein siitä valita mielellään kaksikin keinoa! Sitten pakotetaan raskaustesteihin ja lääkettäkin pitää ruinata aina paketti kerrallaan ja kiirehtiä apteekkiin 5 päivän sisällä ettei vaan tule raskaaksi. Mielestäni tämä on todella epätasa-arvoista ja itsemääräämisoikeuttani loukkaavaa. Mikään valtio ei saisi puuttua siihen mitä laitan vaginani sisään ja mitä pillereitä joita en halua joudun tunkemaan itseeni vain siksi että haluan finneistä eroon. Kuulemma ihotautilääkärit ovat samaa mieltä. Tunnen olevani joku eläin jota ronklataan ja jonka kroppaan puututaan ja estetään raskaus kaikin keinoin mikä on kuitenkin oma valintani eikä valtion. Jos haluan niin kyllä minä sen epämuodostuneen vauvankin osaan valtiolle adoptoitavaksi synnyttää huolimatta siitä mitä pillereitä minulle tuputetaan. Ei ole vaikeaa jättää e-pillereitä syömättä esim. Tämä on naurettavaa. Suututtaa. Vuodatus. Ei en aio aloittaa kuuria.
NAISET KERTOKAA
roaccan
0
54
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1552904Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.581718Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141124Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3371018