Teologiaa työnohella

Työnohessa

Kuinka realistista on opiskella teologiksi työnohessa?
Onko paljon kursseja, jotka vaativat pakollisen läsnäolon?

5

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teologi 2013

      Oman kokemukseni perusteella onnistuu ihan hyvin. Tosin aloitin työteon opiskelun ohella vasta 2. lukuvuoden jälkeen, jolloin suurin osa intensiivistä läsnäoloa vaativista kursseista oli jo käytynä.

      Mikäli sinulla on joustava työaika tai muutoin mahdollisuus järjestellä töitäsi, ei ongelmaa pitäisi olla.

    • lastulaine

      Riippuu varmaan siitäkin mistä päin Suomea olet. Esimerkiksi tuttavani Oulusta pääsi Helsinkiin teologiaa opislemaan. Hän kävi samalla töissä ja uurasti opintojen eteen ja onnistui. Aika ajoin Helsinkiin tenttimään matkustaminen satojen kilometrien päästä vaatii kuitenkin jo uskoa asiaan. Jos hyvä lukija olet pääkaupunkiseudulta kotoisin oleva, niin opiskelu työn ohessa on sinulle todennäköisesti helpompaa koska yliopistoksi on lähellä. Mutta keskittymistä ja arkesi priorisointia sekä hyvää yleiskuntoa vaatii kaiken kaikkiaan työn ohessa opiskelu. Myös silloin jos todellisuutena on se että opiskelee työn ohessa teologiaa avoimessa yliopistossa.
      Opiskelutekniikasta vielä se että kannattaa opiskeltaessa ottaa huomioon aina se että, varaa paljon aikaa tekstien ymmärtämiseen ja märehtimiseen että juuri sinulle syntyy asioista se oma näkemys. Silloin kun sinulle tulee ymmärrys asioista niin niitä on sitten helpompi kirjoittaa vastauksena tenttipaperiin.

      • melkeinkandi

        Oon kyllä samaa mieltä, jos haluaa saada parempia kuin riman yli arvosanan 1, niin tekstin ymmärtäminen otta märehtimisaikansa.

        Toisaalta on tullu ihan 4 arvosanojakin aivan mitättömällä kukemisella, kun taas kerran tuli hylsy johon itse arvelin lukeneeni ainakin 2 verran.


    • melkeinkandi

      Onnistuu aivan hyvin. Mulla on ekan vuoden jälkeen 90 op, opiskelin tosin kesänkin.

      Mulla ei ole edes kämppää Helsingissä vaan yövyn muutaman yön viikossa sukulaisilla.
      Kuljen Helsingistä Kuopioon junalla kerran viikossa - käyn töissä.

    • mjvvv

      Teen 15-25 tuntia töitä viikossa opiskelujen ohella ja tähän mennessä olen suurin piirtein tavoiteajassa opiskellut (toinen vuosi menossa, reilu 100 opintopistettä koossa) ilman aivan mahdottomia ponnisteluja. Läsnäolopakkoja kyllä on esim. harjoitusryhmissä ja tuntuu tulevan jatkuvasti lisää (kursseilla painotetaan erilaisia harjoitusryhmiä, ryhmätöitä yms.), joten työn pitää kyllä olla aika joustavaa.

      Esim. kirkkohistorian jatkokurssiin kuului tentin lisäksi esseeryhmiin osallistuminen ja esseen kirjoittaminen. Yhden kerran sai noista ryhmistä olla pois, jos oli toisen (siis vaikka olisi ollut sairas tms.) niin koko 6 opintopisteen kurssi olisi hylätty automaattisesti. Tentti, luennot, essee ja esseeryhmät olisi pitänyt kaikki suorittaa uudestaan seuraavana vuonna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe