Suomen/Ruotsin alueelta etsin (entisiä) Högforseja. Tuo oli oman sukuni nimi, mutta se vaihdettiin suomalaiseen nimeen joskus 1800-luvulla. En tiedä etunimiä tai sukulaisia, vain tuon sukunimen sain selville.
Onko Högforsit kaaleita?
Sari7655
21233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Miksi vaihdettiin?
En tiedä, syytä ei kerrottu sille henkilölle jolta kyselin.
Högfors on hella, ei pussihousu.
Mie paistan högforsissa muikkuja taikinakuoressa
Pistä pippuria sekaan, tulee hyvää. Tietenkin voita kansa. Muikuilta siivoot päät poikki,ja suolet ulos. Kyllä suoli varmaan osaa, keittää puurot ja vellit , sekaisin.Muikusta parempaa kalaa ei löyty mistään. Teidenkin se riippuu siittä taikinakuoresta paljon. Minkä maun siittä saa. Saako tulla maistamaan ? Myöhään sinä kokkaat.Nykyään on vaikiaa saada hyvää muikkua. Muikut uivat vain syvillä vesillä, ei pinta vesillä, se on etevä kala.Ei niitä pysty noin vaan narramaan, vaikia on pyytystää.Paista mietolla lämmöllä. Kait sie ossoot.
Varmasti ollut sukunimenäkin ;)
OOkkona iha varma Sari7655? Mie entiijä ku högfors puuhellan eikä tiijä vanhemmat ihmisetkään.
tuoha on suomalaine metallityöyritys.
ruotsalainen yritys toimi karkkilassa.
Väestörekisterikeskuksen mukaan sukunimi Högfors on ollut käytössä 135 henkilöllä, eli on se muukin nimi kuin sen yrityksen. Eikö varmasti ole kaaleita?
Luettelo mustalaisnimistä, jonka Kokkolan apteekkari arthur Thesslef on laatinut 1901, tuntee nimen Högman. Muita nimiä, jotka olisivat lähelläkään nimeä Högfors,
ei listassa esiinnyt. Voitte googlettaa hakusanalla: "Romanisukujen nimiä - Namn på zigenarsläkter".
mihinkä suomalaisnimeen tuo Högfors vaihettii.
Oisko Lökfors
Ei ole varmaa tietoa kuka otti kenenkä sukunimen tai kuka keksi uuden, mutta uusi sukunimi on joko Saari tai Kaski. Molemmissa suvuissa on tummahiuksisia ja tummasilmäisiä.
kerro
Nimi Högfors vaihdettiin nimeen Eläkeläinen joita enemmistö romaneista on
YO TAITAA OLLA NIITÄ IKUISIA OPISKELIJOITA JOITA NYKYSUOMESSA LIIKAA MUUHUN TEISTÄ EI OLEKKAAN KUIN OPISKELEMAAN JOS EI NARKKAUSTA JA KÄTEENVETOA/HUORAAMISTA LASKETA
KAAJE ITE
Tyhmeliini arvasin,että tartut tohon mun stiggaamaan feeluun Yo Stadilaisesta. Ei voi muuta ku grinaa .Hoh,Hoh,Hoo. Yo Stadilainen tarkoittaa kohdallani .Yksi oikea Stadilainen.
Kaskia mistäpäin?
Niin, yleensä innostus sukututkimukseen hiipuu kun aatelisvaakunan sijaan kirkonkirjoista löytyykin mustalaisia, rikollisia ja hulluja:D
Ei se innostuksen hiipuminen ole ongelmana, vaan se että mitään tutkimusta ei ole koskaan tehty :)
Onko kysymyksessä oikein ymmärretty nimi ettei plus grönfors