esim. kiirunassa ei ole ongelmaa saada palvelua suomen kielellä. suomeen kuuluvalla ahvenanmaalla se on liki mahdotonta.
http://www.kaleva.fi/uutiset/galleriat/kiirunan-keskustan-muutto-alkaa/8722/1926984/#kuva
ruotsin kieli ruotsissa
13
203
Vastaukset
- juur.näin.
lisätään vielä "haparanda ikea" ruotsissa:
http://img.yle.fi/uutiset/perameri/article5857271.ece/ALTERNATES/w580/IKEA_Haaparanta
Ruotsin rannikon läheisyydessä sijaitseva ahvenanmaa tulisi pikaisesti irroittaa kantasuomesta, ja liittää vaikka ruotsiin. ruotsin vähemmistövaltuutettu pakottaisi alueelle sitten suomenkielistä palvelua :)- ilkka.
tosin, ikävä kyllä suomen puolella opasteet on vain suomeksi ruotsin rajalla.. menis oolantilaiselta vellit housuun
https://www.tornio.fi/kuvakirjasto/maantieliikenne2.jpg
- repe.
Mutta åålanti ei ole ruåttia, joten tasa-arvoista kielilainsäädäntöäkään ei tarvitse noudattaa.. :/ voi rauhassa puhua ruåttia, vaikka puolet asukkaista olis suomalaisia.. sellainen on ÅÅLANTI!!!
- repe.
Mutta åålanti ei ole ruåttia, joten tasa-arvoista kielilainsäädäntöäkään ei tarvitse noudattaa.. :/ voi rauhassa puhua ruåttia, vaikka puolet asukkaista olis suomalaisia.. sellainen on ÅÅLANTI!!!
- ååke
Mutta, hellå, nyt håmåt puhua rååtsi vain ahvenmaa, eikö tampere tai tårniå hyväksy rååtsi? voe helvata.... voe itku, filosofi!
- ilkka.
ååke kirjoitti:
Mutta, hellå, nyt håmåt puhua rååtsi vain ahvenmaa, eikö tampere tai tårniå hyväksy rååtsi? voe helvata.... voe itku, filosofi!
eikå tåmperekään puhu åhvenanmaan ruåttia? voe jämyjussi..
- Ahven on kala
On se Ååkella kielikin oikeasti vielä hallussa että siitä vain pökälettä vientämään sinne kallionkolloon.
- ålänningen
Skriv helst på svenska här på Åland fattar ingen va du snackar om ??
- Abbore4
Miksi ihmeessä aina ja ikuisesti joillekkin on mahdotonta ymmärtää, että ahvenanmaa on autonominen, ruotsinkielinen alue suomea.
Ahvenanmaa on kielellisesti, kulttuurilellisti ja historiallisesti erityislaatuinen maakunta, autonominen.
Jos erityisongelmasi on, että et voi saada palvelua suomeksi ahvenanmaalla, niin eikö se ole aika minimaalinen ongelma?
Toisaalta, ahvenanmaalla saa palvelua suomeksi.
Viestissäsi on totta se, että ruotsissa yleensä saa palvelua suomeksi, mutta saa sitä ahvenanmaallakin. - hehheee...
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/12625/normal_raja.jpg
eihän teillä åålannissa ole edes moottoriteitä, eikä kansainvälisiä/monikielisiä tulliasemia, kaikki hurrin kielellä, joten pitää manner suomesta nämä esimerkit kaivaa..
- ilkka.
Vastaan aloittajana, ja sanon, että ruätsin kieli on hanurista. piste.
tai surffatkaa: http://www.kemi.fi/
jos löydätte yhden ruåååttin kielisen sanan, maksan 10kryynyå..- jepjepjepulis
Lainaavat sujuvasti sanaa MILJÖÖ vaikka suomenkielinen vastine on YMPÄRISTÖ.
Kts. linkki ja lue oikealla kohdasta Speciliates (joka sekään ei ole suomea. Onko Kemissä vallalla jokin tarve esittää osaamista niin ruotsin- kuin englanninkielen taidoissaan?)
http://www.visitkemi.fi/fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380