Moi! Mitäs ehdottelette kaveriksi 5 vuotta vanhoille yhdelle vannekirjoahvenelle, tiikeribarbille ja tulievälle (vai olikohan se tulipyrstö) 80 l akvaarioon. Vannekirjoahvenista toinen otti ja menetti henkensä pitkän sairastelun ja kai myös vanhuuden myötä ja selvästi kaipaisi kaveria. Mutta tilaa on siis aika vähän...Akvaarioliikkeessä varmasti osaavat neuvoa, mutta olis kiva kuulla teidänkin mielipiteitänne!
Kaveriksi
4
278
Vastaukset
- haksa
Taitavat kaikkiólla liian isoja kaloja tuon kokoiseen akvaarioon (tiikeribarbikin parvikalana tarvitsee aika ison akvan)
Mielestäni sinun kannattaisi myydä/lahjoittaa nuo kalasi pois ja hankkia uusi kalasto- vanhoille kaloille
Niinpä. Pikemminkin kuin kalojen pois antamista, olen harkinnut isomman akvaarion hankintaa, sillä olenpa jollain tapaa kiintynyt noihin kaloihini kuitenkin kun ovat niin kauan eläneet. Vois kyllä olla aikamoinen sokki kaloillekin akvaarion ja "flooran" vaihto.
- Miimu
Kyllä jokainen noista kaloista kaipaa selvästi suurempaa allasta. Jos kaikki kolme tahdot todella pitä, niin 300 litraa ja siitä ylöspäin on se koko joka käy.
Kaloille muutto ei oikein toteutettuna ole mikään shokki, ovat varmasti vain ikionnellisia päästessään oikeanlaisiin oloihin.
Mikään kaloistasi ei vielä ole mitenkään vanhus, vaan noin keski-ikäisiä ennemminkin. Yhtään en epäile, etteikö niille voisi olla vielä toisetkin viisi vuotta elämää edessä, joten hanki ensin se isompi pytty ja sitten kevereita tikrulle ja ahvenelle puoliso. Tulipyrstölle ei oman lajin seuraa.katsomassa isompia altaita. Mutta jäin miettimään. 300 l tuntuu tosi isolta. Ja kun tämä akvaarion hoitoinnostus pukkaa päälle pääosin vain näin lomaillessa. Kummasti pärjäsivät pienemmässäkin tämä ahvenpariskunta kun kutuhommia kovasti harrastivat aikanaan. Enpä edes tiedä, kumpi on nyt vielä elossa, naaras vai uros.Kun tämä toinen alkoi sairastella, laitoin sen poikasakvaarioon (siis kelluvaan...), mutta toinen oppi kaatamaan sen, että kaveri pääsi vapaaksi, kiusattavaksi. Kokoa 180 l olis harkinnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2489301Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve52791Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1051910Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1991903- 1391401
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601387Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1281307Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931006- 67882
- 40828