Moi! Mitäs ehdottelette kaveriksi 5 vuotta vanhoille yhdelle vannekirjoahvenelle, tiikeribarbille ja tulievälle (vai olikohan se tulipyrstö) 80 l akvaarioon. Vannekirjoahvenista toinen otti ja menetti henkensä pitkän sairastelun ja kai myös vanhuuden myötä ja selvästi kaipaisi kaveria. Mutta tilaa on siis aika vähän...Akvaarioliikkeessä varmasti osaavat neuvoa, mutta olis kiva kuulla teidänkin mielipiteitänne!
Kaveriksi
4
284
Vastaukset
- haksa
Taitavat kaikkiólla liian isoja kaloja tuon kokoiseen akvaarioon (tiikeribarbikin parvikalana tarvitsee aika ison akvan)
Mielestäni sinun kannattaisi myydä/lahjoittaa nuo kalasi pois ja hankkia uusi kalasto- vanhoille kaloille
Niinpä. Pikemminkin kuin kalojen pois antamista, olen harkinnut isomman akvaarion hankintaa, sillä olenpa jollain tapaa kiintynyt noihin kaloihini kuitenkin kun ovat niin kauan eläneet. Vois kyllä olla aikamoinen sokki kaloillekin akvaarion ja "flooran" vaihto.
- Miimu
Kyllä jokainen noista kaloista kaipaa selvästi suurempaa allasta. Jos kaikki kolme tahdot todella pitä, niin 300 litraa ja siitä ylöspäin on se koko joka käy.
Kaloille muutto ei oikein toteutettuna ole mikään shokki, ovat varmasti vain ikionnellisia päästessään oikeanlaisiin oloihin.
Mikään kaloistasi ei vielä ole mitenkään vanhus, vaan noin keski-ikäisiä ennemminkin. Yhtään en epäile, etteikö niille voisi olla vielä toisetkin viisi vuotta elämää edessä, joten hanki ensin se isompi pytty ja sitten kevereita tikrulle ja ahvenelle puoliso. Tulipyrstölle ei oman lajin seuraa.katsomassa isompia altaita. Mutta jäin miettimään. 300 l tuntuu tosi isolta. Ja kun tämä akvaarion hoitoinnostus pukkaa päälle pääosin vain näin lomaillessa. Kummasti pärjäsivät pienemmässäkin tämä ahvenpariskunta kun kutuhommia kovasti harrastivat aikanaan. Enpä edes tiedä, kumpi on nyt vielä elossa, naaras vai uros.Kun tämä toinen alkoi sairastella, laitoin sen poikasakvaarioon (siis kelluvaan...), mutta toinen oppi kaatamaan sen, että kaveri pääsi vapaaksi, kiusattavaksi. Kokoa 180 l olis harkinnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1217910Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1516638Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834755Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2433225Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012744Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1072256Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121896- 1501885
Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa291710Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971614