Moi! Mitäs ehdottelette kaveriksi 5 vuotta vanhoille yhdelle vannekirjoahvenelle, tiikeribarbille ja tulievälle (vai olikohan se tulipyrstö) 80 l akvaarioon. Vannekirjoahvenista toinen otti ja menetti henkensä pitkän sairastelun ja kai myös vanhuuden myötä ja selvästi kaipaisi kaveria. Mutta tilaa on siis aika vähän...Akvaarioliikkeessä varmasti osaavat neuvoa, mutta olis kiva kuulla teidänkin mielipiteitänne!
Kaveriksi
vanhoille kaloille
4288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Taitavat kaikkiólla liian isoja kaloja tuon kokoiseen akvaarioon (tiikeribarbikin parvikalana tarvitsee aika ison akvan)
Mielestäni sinun kannattaisi myydä/lahjoittaa nuo kalasi pois ja hankkia uusi kalasto
Niinpä. Pikemminkin kuin kalojen pois antamista, olen harkinnut isomman akvaarion hankintaa, sillä olenpa jollain tapaa kiintynyt noihin kaloihini kuitenkin kun ovat niin kauan eläneet. Vois kyllä olla aikamoinen sokki kaloillekin akvaarion ja "flooran" vaihto.
Kyllä jokainen noista kaloista kaipaa selvästi suurempaa allasta. Jos kaikki kolme tahdot todella pitä, niin 300 litraa ja siitä ylöspäin on se koko joka käy.
Kaloille muutto ei oikein toteutettuna ole mikään shokki, ovat varmasti vain ikionnellisia päästessään oikeanlaisiin oloihin.
Mikään kaloistasi ei vielä ole mitenkään vanhus, vaan noin keski-ikäisiä ennemminkin. Yhtään en epäile, etteikö niille voisi olla vielä toisetkin viisi vuotta elämää edessä, joten hanki ensin se isompi pytty ja sitten kevereita tikrulle ja ahvenelle puoliso. Tulipyrstölle ei oman lajin seuraa.
katsomassa isompia altaita. Mutta jäin miettimään. 300 l tuntuu tosi isolta. Ja kun tämä akvaarion hoitoinnostus pukkaa päälle pääosin vain näin lomaillessa. Kummasti pärjäsivät pienemmässäkin tämä ahvenpariskunta kun kutuhommia kovasti harrastivat aikanaan. Enpä edes tiedä, kumpi on nyt vielä elossa, naaras vai uros.Kun tämä toinen alkoi sairastella, laitoin sen poikasakvaarioon (siis kelluvaan...), mutta toinen oppi kaatamaan sen, että kaveri pääsi vapaaksi, kiusattavaksi. Kokoa 180 l olis harkinnassa.