Suunta on oikea. Suosittelen kaikkia firmoja viemään jokaisen perättömän väitteen eteenpäin esimerkiksi Suomi24:n kirjoituksista. Kaikki ei etene poliisien pöydältä mihinkään, mutta kun muutamakin paskahousuluuseri saa kunnon sakon niin ainakin osittain oikeus tapahtuu. Sen verran törkeitä täällä kirjoitellaan. Vahingonteko ja kunnianloukkaus tulevat rikosnimikkeinä ainakin kyseeseen. Kannattaa myös selvittää mikä on Suomi24:n vastuu jos suosii henkilöön kohdistuvan loukkauksen.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/71378-varoitus-kirjoitteli-netissa-torkeita-lasku-90-000-eu
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/71378-varoitus-kirjoitteli-netissa-torkeita-lasku-90-000-eu
Vastaukset 8
Vanhimmat
HA! HA! HA!
Siitäs sai.
Melkoisen silmäätekeviä tyyppejä. Ei tavallisesta pulliaisesta kirjoittelemalla saa kuin satojen eurojen korvaukset korkeintaan.
mutta jos ja kun väitteet eivät ole perättömiä niin paha se on mennä juttuja nostamaan vai väitätkö ettei nämä talouden nerot olisi jo juttuja nostaneet.nämähän olisi nostaneet jo juttuja kymmeniä kertoja ja on näistä jo monet tuomittukkin talous rikoksista.jokainen täysipäinen yrittäjä olisi näistä jutuista nostanut kanteen.onko puhelinmyynti firmojen omistajat niin nuijia ettei raha kelpaa.;)
eräiden firmojen ei tarvitsisi muuta tehdä kun nostaa rahaa oikeusjutuista,on ne tidella nuijia.miksi jättää tuo keino käyttämättä.
Siksi, että keskittyvät oleelliseen ja tienaavat enemmän oikeasta työstään. Sen vuoksihan heitä täällä haukutaankin.
Oliko henkilöt mainittu nimeltä??
Eräällä moottoripyöräpalstalla arvosteli kirjoittaja alalla toiminutta yritystä. Ja useaan kertaan.
Poliisitutkinnassa selvisi, että nimimerkin takana oli kilpailevan yrityksen henkilö.
Maksettavaa käräjillä tulikin sitten ihan riittoisasti...
Ei täälläkään nyt ihan mitä tahansa kannata kirjoitella.
firmoja saa arvostella aivan vapaasti ihan miten huvittaa, mutta henkilöitä ei siten että heidät tunnistaa. se on laki.