Löysin metsästä muutaman tatin, yhden ilm. herkkutatin ja muutamia punikkitatteja (oranssiin vivahtava punaruskea lakki). Puhdistin, pilkoin ja käytin pannulla, jotta kuivuisivat. Suurin osa lakkiosista meni mustiksi, jalat vain jäi valkoisiksi. Meniköhän nuo mustiksi menneet pilalle vai voiko nekin syödä ?
Tattien käsittely
4
2358
Vastaukset
- kkk1327
Jotkut tatit muutuvat mustaksi tai siniseksi kosketus tai leikkupinnasta.Ei vaikuttaa makuun vaan on pieni kosmeetinen häiriö.
- Sienimies1
Ainakin koivun- ja haavan punikkitatti menee mustaksi kypsennettäessä.
http://www.kotihiiri.com/polku/kuvat/Punikkitatit.jpg
http://www.luonnossa.org/Sienilajit/Haavanpunikkitatti/Haavanpunikkitatti_copyright_by_LuonnossaNet_08.jpg - herkutellen
Nuo mustaksi menevät eli punikkitatit kannattaa kypsentää hyvin, sillä herkkä-vatsainen voi saada vatsanpuruja huonosti kypsennetyistä punikkitateista, vaikka eivät siis myrkyllisiä ole, vaan herkullisia. Onko muilla samaa tietoa?
- moni2
Ne täytyy ensin keittää, sitten paistat öljyssä perunoiden kanssa. Keität n. 10 min
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108