Pojan jalkapalloharrastuksesta ja sen vierestä

Futaajan äiti

Mitä mieltä olette ja miten muissa joukkueissa toimitaan, silloin kun lapsen harrastuksen "johto" olettaa, että vanhemmat ovat aktiivisia ja mukana toiminnassa.

Lapsi siis harrastanut alle vuoden jalkapalloa ja harjoituksia 2-3 kertaa viikossa ja kerran viikossa sarjapeli. Lapsen kuskaamista siis aika runsaasti ja se tietenkin ok ja välillä kuskataan toisten lapsia puolin ja toisin.

MUTTA miten teillä aika ja innostus riittää, jos ja kun oletaan että vanhemmat hoitaa kotipeleissä kahviota ja leipoo sinne jne.
Vuorotyötä tekevän on aika vaikea löytää aikaa ja sovittaa vuoroihin sopiviksi.

Kyse kuitenkin LAPSEN harrastuksesta ei hänen vanhempiensa. Perheessä muitakin lapsia ja harrastuksia.

Ymmärrän kyllä että näin kerätään rahaa joukkueelle, ja tuotto pienentää laskua joka tulee meille vanhemmille...

Ideoita, kommentteja? Asiallisia kiitos.

2

193

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piialiina

      Sellaista se lasten harrastusten kanssa tuntuu olevan. Onneksi näihin ei mene monia vuosia yleensä.

    • AngryCoach

      Näinhän se toimii lasten harrastuksissa. Talkoovoimin ja vapaaehtoistyöllä noita pyöritetään. Vaikka kyse on 'vain' lapsen harrastuksesta, niin useamman vanhemman työpanosta tarvitaan että homma pyörii.
      Meillä itse valmennan pojan joukkuetta, koska meitä vapaaehtoisia on löytynyt vain muutama. Siinähän se menee samalla kun lapsi saa juosta pallon perässä. Mielelläni näkisin muitakin vanhempia varsinkin noissa kioskivuoroissa. Mutta vapaaehtoisia on hankala löytää. Kiireisiä nämä nykyihmiset.
      Ainahan on mahdollista että nostetaan jäsenmaksuja sen verran että selvitään pelkällä rahalla. Mutta tuohonkaan ei monen rahkeet riitä sitten loppupelissä. Lisäksi korkeat jäsenmaksut epätasaarvoistaa harrastusta. Joten yrittäkää vain mahdollisuuksienne mukaan osallistua harrastuksen vaatimaan oheistoimintaan.
      Oma innostus tulee siitä kun oma poika nauttii kentällä olosta. Aikaa tähän toimintaan kuluu myös harjoitusten ja pelien ulkopuolella. Se on sitten itsestä osittain kiinni miten oman vapaa-aikansa haluaa käyttää. Käyttääkö sen lastensa harrastuksiin vai omiinsa.
      Avoimempaa keskustelua vain vanhempien kesken miten toimintaa halutaan rahoittaa ja toteuttaa. Lisäksi jokainen jos selkeästi toisi esille oman halukkuutensa ja mahdollisuutensa osallistua toimintaan. Kaikille ei vain sovi joko aikataulullisesti tai muuten tuo toiminta, mutta se ei mielestäni saa estää lapsen osallistumista harrasteeseen. Mutta kyllä noissa monenlaista hommaa riittää ja olisi hienoa että mahdollisimman moni vanhempi jaksaisi olla mukana auttamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe