Veden vaihto

Kiittäen tiedoista

Olen hankkimassa 200-500 litran akvaariota, mutta tuo vedenvaihtosuositus ihmetyttää. MInulla on joskus kauan sitten ollut 100 l akvaario ja silloin suositus oli n 10 prosenttia viikottain. Nyt, huh huh, 30-40 prosenttia viikottain. jos haaveeni toteutuu niin saan tuon 500 litraisen, mutta miten poistan joka viikko 125 l vettä? Sehän on 13 sankoa (joudun toimimaan sangoilla koska ei ole mahdollista suoraa laskua altaaseen tms).

Yksi tuttava jolla on 200 l akvaario sanoi ettei poista vettä koskaan, lisää vain, tehokas suodatin mahdollistaa tämän. Tämäkin kuulostaa vähän arveluttavalta.

4

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedit

      Helpoimmalla selviät kun hankit muovisen letkun, jonka sitten täytät vedellä. Laita letkun toinen pää akvaarioon ja toinen lattiakaivon ja näin syntyvä Lappo imaisee nopeasti tuon 125litraa akvaariostasi. Sitten vain laitat letkun pään hanan alle ja akvaario täyttyy uudella vedellä. Helppoa ja nopeaa:)

    • Määä.

      Itse vaihdan 700 litraiseen akvaarioon 350 litraa vettä joka viikko. Letkulla homma hoituu lähes itsestään.

      Oletko nähnyt miltä se kaverisi akvaario näyttää kun hän ei vaihda vettä ollenkaan. Tiettyjä haitallisia aineita ei pysty poistamaan kuin vedenvaihdolla. Veden vaihto on siis pakollinen vaihtotarve selviää kun akvaario on toiminnassa ja mitataan vesiarvoja. Nyt puhutaan siis makeavesiakvaariosta.

    • annikki-72

      sama juttu minullakin,kakssatanen akvaario,en koskaan ota vettä pois.lisään vaan. älkää menkö liikaa puuttumaan sinne akvaarion elämään. jokainen käden käyttö lootassa on kaloille stressaavaa. antakaa niiden olla . jos suodatin on hyvä,ei sieltä tarvia ottaa mitään pois. putsaan varmaan kerran kahdessa vuodessa ja onnellisia ja kookkaita ovat kaikki kalat. vanhimmat haarniskamonnit ostin v.2003 ja hyvin viihtyvät

    • fsadfadasd

      Millä Annikki-72 poistaa nitraatin akvaariosta eli kalojen pissit ja kakat.

      Kai jokainen tajuaa mitä 200l akvaariossa tapahtuu kun kalat sinne ulostavat päivästä toiseen. Jollakin ne jätökset pitää sieltä akvaariosta saada pois ja ainoa vaihtoehto tähän on veden vaihto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      379
      9953
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6298
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      390
      5981
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4371
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3672
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3248
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3215
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2966
    9. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      63
      2939
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2912
    Aihe