KYSYMYS TÄMÄKIN

Soutelija vesillä

Mitenkäs siinä käy.jos pienessä tai suuressa hönössä soutelee vesillä ja polliissi puhallutta ja antaa sakon.Kysessähän ei ole ruorijuppo vaan airojuoppo ja laki ei sellaista tunne.

5

353

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiiä

      Hyvä kysymys. Mikä on itse asiassa soutuveneen promilleraja?

      Saako soutuveneellä soutaa humalassa, jos käyttäytyy siivosti?

    • Olisiko näin?

      Oletan, että soutuvenettä ilman moottoria on luvallista. Mutta moottori perässä, vaikkapa ylöskin nostettuna on jo laitonta.

      • Yammu-setä

        Olen antanut itseni ymmärtää että promilleraja koskee vain moottorilla ajoa. Mutta jos soudat moottori ylös nostettuna, saattaa olla että konstaapeli kokeilee onko moottori lämmin ja jos on, kuulustelee lähimenneisyyden tapahtumia..


      • sedu Akanvirta
        Yammu-setä kirjoitti:

        Olen antanut itseni ymmärtää että promilleraja koskee vain moottorilla ajoa. Mutta jos soudat moottori ylös nostettuna, saattaa olla että konstaapeli kokeilee onko moottori lämmin ja jos on, kuulustelee lähimenneisyyden tapahtumia..

        Asiat on hyvin kun poliisi puhalluttaa airojuopon. Vielä paremmin ne on kun poliisi laittaa airojuopon rantavedestä jätesäkkiin.


    • tietopakettia

      En usko että soutsikalla saa kovin pahaa tuhoa aikaiseksi, eikä poliisia sen tähden kiinnosta tulla pilliä tarjoamaan. Sinänsä alkoholin vaikutuksen alaisena tekee tyhmyyksiä, tyhmyydet vesillä voivat olla vaarallisia. Siksi en ikinä ota kaljoja vesillä vaan vasta rannassa.
      Alkoholi myös nopeuttaa hypotermiaa jos altistuu kylmyydelle: lämmittävästä tunteesta huolimatta alkoholi avaa ihohuokosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1273
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1023
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      586
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe