KYSYMYS TÄMÄKIN

Soutelija vesillä

Mitenkäs siinä käy.jos pienessä tai suuressa hönössä soutelee vesillä ja polliissi puhallutta ja antaa sakon.Kysessähän ei ole ruorijuppo vaan airojuoppo ja laki ei sellaista tunne.

5

356

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiiä

      Hyvä kysymys. Mikä on itse asiassa soutuveneen promilleraja?

      Saako soutuveneellä soutaa humalassa, jos käyttäytyy siivosti?

    • Olisiko näin?

      Oletan, että soutuvenettä ilman moottoria on luvallista. Mutta moottori perässä, vaikkapa ylöskin nostettuna on jo laitonta.

      • Yammu-setä

        Olen antanut itseni ymmärtää että promilleraja koskee vain moottorilla ajoa. Mutta jos soudat moottori ylös nostettuna, saattaa olla että konstaapeli kokeilee onko moottori lämmin ja jos on, kuulustelee lähimenneisyyden tapahtumia..


      • sedu Akanvirta
        Yammu-setä kirjoitti:

        Olen antanut itseni ymmärtää että promilleraja koskee vain moottorilla ajoa. Mutta jos soudat moottori ylös nostettuna, saattaa olla että konstaapeli kokeilee onko moottori lämmin ja jos on, kuulustelee lähimenneisyyden tapahtumia..

        Asiat on hyvin kun poliisi puhalluttaa airojuopon. Vielä paremmin ne on kun poliisi laittaa airojuopon rantavedestä jätesäkkiin.


    • tietopakettia

      En usko että soutsikalla saa kovin pahaa tuhoa aikaiseksi, eikä poliisia sen tähden kiinnosta tulla pilliä tarjoamaan. Sinänsä alkoholin vaikutuksen alaisena tekee tyhmyyksiä, tyhmyydet vesillä voivat olla vaarallisia. Siksi en ikinä ota kaljoja vesillä vaan vasta rannassa.
      Alkoholi myös nopeuttaa hypotermiaa jos altistuu kylmyydelle: lämmittävästä tunteesta huolimatta alkoholi avaa ihohuokosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2533
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      985
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      806
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      751
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      734
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      654
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      605
    9. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      68
      596
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    Aihe